Sağlık:
3-4 dakika süren göğüs ağrıları kalp hastalıklarının habercisi
Sık karşılaşılan kalp hastalığının belirtileri arasında, hareket sırasında hissedilen göğüs ağrısı, nefes darlığı ve çarpıntı olduğunun altını çizen Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Cengiz Köksal, kalp krizi ve ani ölüm riskine karşı önemli uyarılarda bulunarak, tavsiyelerini paylaştı.

BEKLENMEDEN HASTANEYE BAŞVURULMALI

Hastaların genellikle, 'göğsüme taş bastırıyorlar' ya da 'sanki birisi göğsüme oturuyor' gibi göğüs ağrısı tarif ettiğini belirten Köksal, bu ağrının en tipik özelliğinin hareket etmekle gelmesi ve dinlenince geçmesi olduğunu söyledi. Aynı zamanda ağrı sol kola, sırta ve boyna doğru da yayılabilmektedir. Ağrı kısa sürer ve 30 dakikadan daha fazla sürmesi kalp krizinin habercisi olarak görülebilir.

Bunun yanı sıra hareket edildiği sırada hissedilen nefes darlığı ve/veya çarpıntı, kalp kapak hastalıklarında kaçak ya da darlık gibi bir sorunların olduğunun habercisi olabilir. Hareket etmekle nefesi daralan hasta durup dinlenme ihtiyacı hisseder. Nefes darlığına genellikle çarpıntı da eşlik eder. Nefes darlığı ya da çarpıntı şikayetleri varsa mitral veya aort kapakta sorun olarak karşımıza çıkabilir.

3-4 dakika süren ve dinlenmekle geçmeyen göğüs ağrısının uzun sürmesi ve dinlenmekle geçmemesi kalp krizi ve ani ölüm riskinin habercisidir. Bu gibi durumlarda ise beklenilmeden tam teşekküllü bir hastanenin acil kardiyoloji servisine başvurulması gerekir. Aksi, kalp anjiyosu ile gösterilmedikçe 40 yaş üstü sigara içen, yüksek tansiyonu ve/veya şeker hastalığı olan kişilerde göğüs ağrısı, koroner kalp hastalığının bir belirtisi olarak kabul edilmelidir.

banner111
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner83

Düzensiz ve anormal adet kanamaları ihmal etmeyin
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Bahar Besen, ''Üreme çağındaki kadınların yüzde...

Haberi Oku