Sağlık:
Acı yemek hemoroit yapar mı?
Özel Çallı Meydan Cerrahi Tıp Merkezi ile Antalya Büyükşehir Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği sağlık seminerinde Büyükşehir Belediye personeline hemoroit hakkında bilgi verildi. Seminere konuşmacı olarak katılan Proktoloji Uzmanı Op. Dr. Ahmet Fatin Karahaliloğlu, halk arasında basur olarak bilinen hemoroit hastalığına yol açan sebepler, tedavi yöntemleri hakkında bilgiler paylaştı.
Türkiye’deki yetişkin bireylerin yüzde 50’sinde makat hastalıkları olduğunu belirten Karahaliloğlu, "Hemoroitler makatın içerisinde büyümüş olan kan süngerleridir. O süngerler büyüyünce belirtiler yapar. En başta kanama, kaşıntı, ağrı gibi nedenler. Bunun sebebi de tuvalette uzun kalma, ıkınma, yanlış diyet, kabızlık bu tür şeylerdir" dedi.

Sıvı tüketimi, posalı gıdalar, tuvalet seanslarının kısa tutulmasıyla başlangıç hemoroitinin önlendiğini belirten Karahaliloğlu, ileri safhalarda ise tek çözümün ameliyat olduğuna vurgu yaptı. Yaş ilerledikçe hemoroit riskinin de arttığını kaydeden Karahaliloğlu, "Vücudun esneklik kaybı oluyor, esneklik kaybına bağlı olarak dokuların şişmesi ve dışarıya doğru çıkması. Ani çıkan bir hastalık değil, zaman içerisinde ilerleyen bir hastalık. Özellikle tuvalet seansları uzun tutulduğunda sıkıntılar olabiliyor. Bundan uzak durulmalı, medikal tedavi olarak ise fitil veya merhem kullanılabilir" diye konuştu.

Toplumda ‘acı yediğim için hemoroit oldum’ düşüncesinin de son derece yanlış olduğunu da ifade eden Karahaliloğlu, "'Acı yediğim için bu oluştu’ derler. Halbuki öyle değil. Mevcut olan hemoroitler acı tarafından rahatsız ediliyor. Ama insanlar ‘ben bunu yedim de oldu’ düşüncesine kapılıyor" dedi.

İlerleyen hemoroitte dışkılama ve gaz kaçırma gibi problemlerin de meydana geldiğini ifade eden Karahaliloğlu, ameliyat sonrası kişinin hemoroite yol açacak faktörleri tekrarlaması halinde ise hastalığın da tekrarlama riskinin olduğunu belirtti. Karahaliloğlu, kabızlık ve ishalin de hemoroite neden olan faktörler arasında olduğunu sözlerine ekledi.
banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner84

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

ALKÜ hastalara umut olmaya devam ediyor!
Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, geçekleştirdiği başarılı...

Haberi Oku