Sağlık:
Alanya'da sağlıkta bir ilk daha!
ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi ilk kez gerçekleştirilen tedaviyle birlikte İmmün yetmezliği (bağışıklık düşüklüğü) olan hastaların artık hastaneye gelmesine gerek kalmayacak. 3 haftada 1 hastaneye gelen yatış yapılarak damar yolundan ilaç alan hastalar yeni uygulamayla birlikte aileye eğitim verilerek tedavilerine evlerinde devam edebilecekler. 
Bağışıklık sistemi, vücudumuzu  hastalıklara karşı savunan doku, organ ve vücudumuzca salgılanan hormonlardan oluşmaktadır. İmmün yetmezliği (bağışıklık düşüklüğü)’nin tedavisi ise oldukça zahmetli ve zordur. Hastanın yatarak damardan verilen ilaçlarla kanda eksik olan veya düzgün çalışmayan bazı IgG antikorlarının yerini alması beklenir. İmmün yetmezlik hastalarında kullanılan intravenöz immunglobulin (IVIG) isimli serum tedavisi  son yıllarda ülkemizde de Avrupa ve Amerika’da ki gibi karın cildinden uygulanmaya başlanmış ve hastaların hastaneye yatış gereksinimlerini azaltarak hayat kalitelerinde artış sağlanmıştır. ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi 29 Haziran 2018 tarihinden itibaren Alanya’da ilk kez bu hizmeti vermeye başlamıştır. Sema ve Erdal Bulanık  çifti Trizomi 18 diğer adıyla Edwards sendromu (hücre bölünmesindeki bir hatanın neden olduğu kromozomal anomali)  hastalığı olan 10 yaşındaki kızları Ceylin için Çocuk Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Dr. Esra Hazar Sayar‘a başvuruda bulundu. Ceylin İmmüneksikliği nedeniyle 3 haftada bir damar yolundan ilaç tedavisi almakta ve  hastanede yatmaktaydı. Yeni uygulamayla birlikte Ceylin, hastaneye gelmesine  gerek kalmadan ailesi tarafından  karın bölgesinden subkutan olarak cilt altından tedavisini olabilecek.
Uygulama hakkında bilgi veren  Çocuk Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Dr. Esra Hazar Sayar, ”Bugün hastanemizde ve Alanya’ da ilk kez IVIG tedavisi subkutan olarak cilt altından uygulanmış ve aileye eğitim verilmiştir. Bu tedavi yönteminin damardan tedavi alan diğer hastalarımıza da uygulamayı hedefliyoruz. Böylelikle hastaneye yatış oranlarının, okul ve iş gücü kayıplarının azaltılmasını, hastalarımızın ise hayat kalitesini yükseltmeyi  planlamaktayız.” dedi.
Hastane Başhekimi Prof.Dr. Bülent Adil Taşbaş  yenilikçi sağlık anlayışımızla birlikte  hastalarımıza kaliteli  sağlık hizmet sunmak için buradayız dedi. Prof.Dr. Bülent Adil Taşbaş, “Daima ileriyi düşünmekte kendimizi  her gün yenilemekteyiz. Çocuk Alerji ve İmmünoloji Uzmanımız Dr. Esra Hazar Sayar ‘a vermiş olduğu  yeni hizmetten ötürü  kendisine teşekkür eder başarılarının devamını dilerim.” dedi.
banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Omurga Sağlığı Ünitesi hasta kabulüne başladı
Prof. Dr. Yetkin Söyüncü, Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü ve Omurga Sağlığı Ünitesinde hasta kabulüne...

Haberi Oku