Sağlık:
Alanyalılar dikkat! Hastalarının yarısı bu rahatsızlığından habersiz

'Glokom’un Dünyanızı Karartmasına İzin Vermeyin' sloganıyla yola çıkan hastane yönetimi, poliklinik binası önünde bilgilendirme amaçlı bir stant kurdu. Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Dr.Öğr. Üyesi Fatih Aslan, glokom rahatsızlığının çok sinsi bir hastalık olduğuna dikkati çekerek önemini anlattı.

GLOKOM (GÖZ TANSİYONU) NEDİR, NASIL OLUŞUR, TİPLERİ NELERDİR?

Göz tansiyonu hastalığı her yaşta görülebilmekle birlikte en sık 40 yaşını geçmiş insanlarda izlenmektedir. Aile bireylerinde hastalığın olması kişinin bu hastalığa yakalanma riskini yaklaşık 10 kat arttırmaktadır. Göz  tansiyonunun birçok tipi bulunmakla birlikte açık açılı  tip en sık görülen şeklidir ve sinsi ilerleme özelliğine  sahiptir. Yani bu hastalar başka bir şikayetle göz polikliniğine geldiğinde çoğunlukla tesadüfen saptanır. Hasta hekime başvurmakta gecikirse hastalık ilerler ve göz sinirinde geri dönüşü olmayan hasara neden olur. Hastalığın son evresinde ileri görme alanı daralmasına bağlı olarak hastalar çerçeveyi adeta bir borunun içinden bakar gibi görmektedir.

GLOKOMDA RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

Ailede göz tansiyonu olanlar, yüksek miyopisi olanlar,  sistemik hipertansiyon – hipotansiyon hastalığı olanlar göz tansiyonu için riskli gruptadırlar. Hastalığın  hastada oluşturduğu bir şikayet yoktur. Bu yüzden bahsettiğimiz risk özellikleri taşıyanların ve 40 yaşını geçmiş tüm insanlarımızın yılda en az bir kez göz kontrollerini yaptırması gerekmektedir.

ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Kliniği olarak bizler her tip göz tansiyonu hastalığının teşhis ve tedavisini yapabilecek donanım ve tecrübeye sahibiz“ diye konuştu.

banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Kahvaltı yapmayan kişilerde kalp krizi riski...
Prof. Dr. Hamza Duygu, kahvaltı yapmayan yada kahvaltı öğününü geçiştiren kişilerin kalp damar hastalıklarına...

Haberi Oku