Sağlık:
ALKÜ böbrek sağlığı için her yerde!

'Böbrek sağlığı herkes için her yerde' sloganıyla yola çıkan hastane yönetimi poliklinik binası girişinde stant kurdu. Nefroloji Anabilim Dalı Başkanı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zehra Eren ve diyaliz ekibi hastalara moral vermek, onların yanında olduklarını bir kez daha hatırlatmak adına diyaliz servisindeki hastalarla tek tek ilgilenerek sohbet etti.

Doçent Doktor Zehra Eren, kronik böbrek yetmezliğinin dünyada ve ülkemizde sıkça görüldüğüne dikkati çekerek hastalığın sinsi ilerleyebildiğini, hiçbir belirti vermeden böbrek nakli gerektirecek aşamaya gelinebileceğini ifade ederek bazı uyarılarda bulundu. Doç. Dr. Eren: ”Kronik böbrek hastalığı dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygın bir hastalıktır. Dünyada erişkinlerin %13.5’inde farklı evrelerde kronik böbrek hastalığı bulunduğu bilinmektedir. Son verilere göre dünya genelinde 850 milyon kişi böbrek hastalığından muzdarip ve bu rakamın diyabet, hipertansiyon, obezite, kalp hastalıklarının artışına paralel olarak artacağı tahmin edilmektedir. Türk Nefroloji Derneği’nin ülke genelinde yaptığı geniş çaplı bir taramada (CREDİT çalışması), Türkiye’de erişkinlerde böbrek hastalığı sıklığı %15.7 gibi oldukça yüksek olduğu bulunmuştur. Buna göre, ülkemizde yaklaşık 9 milyon kişide (her 6-7 kişiden birinde ) kronik böbrek hastalığı olduğu saptanmıştır. Kronik böbrek hastalığı çoğunlukla sinsi seyirlidir, hiç belirti vermeyebilir, hastalık diyaliz veya böbrek nakli gerektirecek aşamaya gelinceye kadar farkına varılmayabilir. Bu nedenle, diyabet, hipertansiyon, obezite, kalp yetmezliği, böbrek taş hastalığı, ailesinde böbrek hastalığı olanlar ve sigara içenler gibi kronik böbrek hastalığı riski yüksek olan kişilerde böbrek hastalığı araştırılmalıdır. Bu riskleri taşıyanlarda idrar tetkik yapılarak idrarda protein, kan veya enfeksiyon varlığı araştırılmalı, böbreklerin süzme gücünü anlamak için de kanda üre, kreatinin testi yapılmalıdır.

Böbrek sağlığınız için; sağlıklı beslenin, normal kiloda kalmaya gayret gösterin, fazla tuz tüketmeyin, düzenli egzersiz yapın, yeterli su için, sigaradan uzak durun, gereksiz ilaç kullanmayın, şeker hastalığı veya yüksek tansiyonunuz varsa mutlaka böbreklerinizi kontrol ettirin.” diye konuştu.

banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Ani duygu değişimleri yaşayanlar dikkat
Psikolog Gülcem Yıldırım, ani duygu değişimlerine neden olan Borderline Kişilik Bozukluğu hastalığı...

Haberi Oku