Sağlık:
Az daha zeytin çekirdeğinden ölüyordu
Durumu ailesinin fark etmesi üzerine hemen ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Birimine getirildi. İlk müdahalenin ardından hasta, Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Oktay Aslaner tarafından acil ameliyata alındı. Başarılı geçen operasyonun ardından hasta eski sağlığına kavuştu.

ZEYTİN YERKEN DİKKAT EDİN!

Solunum yolu tıkanan hasta o anları tekrar yaşamak istemediğini belirterek vatandaşları zeytin yerken dikkat etmeleri hususunda uyardı. Dinke: ”Midemin ağrıması üzerine zeytin çekirdeği yutmak istedim. Başıma gelecek olanlardan habersizdim. Yuttuğumda ise nefes almakta zorlanıyordum. Hemen ailemin yanına koştum. Sırtıma vurdurdum, öksürüyordum, çıkması için elimden geleni yaptım. Ailem beni ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Acil Servisine getirdi. Burada yapılan tetkiklerimin ardından doktorum Oktay Aslaner beni ameliyata aldı. Sağlıma kavuştuğum için çok mutluyum. Hastane çalışanlarına ve doktoruma  çok teşekkür ederim.“ diye konuştu.

KÜÇÜCÜK BİR ZEYTİN ÇEKİRDEĞİ ANNEMİN ÖLÜMÜNE SEBEP OLACAKTI!

Oğlu Ertuğrul Dinke ise  küçücük bir zeytin çekirdeğinin kendilerini çok korkuttuğunu ifade etti. Ertuğrul Dinke ;”Küçük bir zeytin çekirdeği neredeyse annemin ölümüne sebep olacaktı. Sadece zeytin çekirdeği değil bir şeyler yerken lütfen dikkatli olun” diye konuştu.

YABANCI CİSİMDE ZAMAN VE ERKEN MÜDAHALE ÇOK ÖNEMLİ!

Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Oktay Aslaner;  "Hastamız bize geldiğinde solunum sıkıntısı yaşıyordu. Gerekli tetkikleri yaptıktan sonra Rijit bronkoskopi denilen yöntemle soluk borusuna girip zeytin çekirdeğini görüntüleyerek çıkardık. Zeytin çekirdeği hastamızın sol akciğerin bronşunu tamamen tıkamış durumdaydı. 1 gün gözlemin ardından hastam Muradiye Dinke ‘nin taburcu işlemlerini gerçekleştireceğiz. Yabancı cisimler yetişkinler kadar çocuk hastalarımızı da tehdit etmektedir. Bu tür vakalarda zaman ve erken müdahale çok önemlidir. Bu gibi durumlarda hastalarımız  bizlere  hızlı bir şekilde ulaşmalıdır.“ dedi.

 

banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Kış aylarında hastalıklardan korunmak için...
ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Aliye Gamze Çalış, kış...

Haberi Oku