Sağlık:
Bu belirtilere dikkat!
“SİGARA TÜKETİMİNİN ARTMASIYLA BİRLİKTE AKCİĞER KANSERİ ORANINDA DA ARTIŞ YAŞANIYOR”

Dünyada hayati tehlikeye en fazla neden olan kanser türünün akciğer kanseri olduğuna değinen Dr. Ali Gamze Çalış, vücutta meydana gelen küçük değişikliklerin önemsenmesiyle birlikte hastalığın erken dönemde teşhis edilebildiğini dile getirdi. Göğüs Hastalıkları Uz. Dr. Çalış: “Belirtileri tanımak ve akciğer kanserinin en önemli nedeni olan sigaradan uzak durmak, hastalıkla mücadelede çok büyük bir rol oynamaktadır. Akciğer kanseri; akciğer dokusu içerisindeki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile birlikte ortaya çıkan kötü huylu bir hastalıktır. Özellikle 50 yaş üstü ve erkeklerde sık görülmesine rağmen günümüzde kadınlarda sigara içiminin artmasıyla beraber bu oran artarak 50 yaş altına inmiş toplumun tüm kesiminde görülmeye başlanmıştır. Bugüne kadar akciğer kanserleri kötü gidişatıyla bilinse de yeni çıkan tedavi rejimleriyle birlikte hastalarımızdaki yaşam beklentilerimiz de artmaktadır.

AKCİĞER KANSERİNİN BULGULARI NELERDİR?

Dirençli öksürük, balgam, kanlı balgam , nefes darlığı, kilo kaybı, iştahsızlık, gece terlemeleri, sırt ,boğaz ve göğüs ağrıları akciğer kanserinin habercisi olabilir. Eğer bu şikayetlerden birisi sizde var ve sigara kullanıyorsanız veya pasif içicisi iseniz bir an önce Göğüs Hastalıkları Polikliniğine başvurarak bir uzmana görünmeniz gerekmektedir.

AKCİĞER KANSERİNİN RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

Sigara içimi, ailede akciğer kanseri öyküsünün bulunması, daha önce verem veya akciğer hastalığı geçirmek, sürekli radyasyona maruz kalmak akciğer kanseri için risk faktörleri arasında yer almaktadır. Akciğer kanserinden şüphelendiğimiz hastalarda öncelikle akciğer grafiği ile değerlendirilmesi yapılmaktadır. Şüpheli bir bulgu halinde ilaçlı veya ilaçsız akciğer tomografisi çekilmekte gereken durumlarda da pet tomografi dediğimiz ileri tetkiklere başvurmaktayız. Akciğer kanseri düşündüğümüz hastalarda kesin tanıyı patolojik değerlendirme sonucunda yapıyoruz. Akciğer kanseri kötü huyludur ama hiçbir şey için geç değildir. Bir an önce tedaviye başlamamız yaşam şansını artıracaktır. Kendiniz ve sevdikleriniz için öncelikle sigaradan uzak durun. Unutmayın sağlığınız bizler için önemidir. ”diye konuştu
banner111
Anahtar Kelimeler
Kazabelirtiler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Güneşte bir gözünüzü kapatıyorsanız dikkat,...
Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Zeynep Büyükbaş, güneşte bir gözünü kapama, kafasını eğerek veya...

Haberi Oku