Sağlık:
Doğum yapanlar bunu mutlaka yapmalı

İnsan yaşamındaki en büyük mucizelerden biri; doğum. Sadece bu özel an sırasında alınabilen kordon kanı ise günümüzde kan hastalıkları, anemi ve kanser başta olmak üzere 80'den fazla hastalığın tedavisinde kullanılan, mucizevi bir şifa aracı. Türkiye’de yeterli bilinç oluşmadığı için kordon kanı saklama oranı hâlâ çok düşük seviyelerde. Avrupa’nın en güçlü aile biyobankası FamiCord Group’un Türkiye’deki iş ortağı Yaşam Kordon Kanı Bankası, bu durumu değiştirmek için yoğun bir faaliyet gösteriyor.

Düzenli eğitim veriliyor

Türkiye’de 13 yıldır faaliyet gösteren Yaşam Bankası, her ay İstanbul başta olmak üzere ülkenin dört bir yanında eğitim düzenliyor. Bu eğitimlerle anne adaylarını ve eşlerini alanında uzman doktorlarla, doğum koçu ve hamile eğitmenleriyle buluşturuyor. Yaşam Bankası aynı zamanda kök hücre tedavisi yapan doktorlar aracılığıyla da kordon kanının saklanmasının önemini ailelere anlatıyor. Yaşam Bankası sadece 2016’da gerçekleştirdiği eğitimlerle 1.500’ün üzerinde aileyi bilgilendirdi. Oyuncu Başak Sayan ve şarkıcı Ebru Yaşar gibi pek çok ismin bebeğinin kordon kanı bankası olan Yaşam Bankası, Türkiye’de kordon kanı bankacılığı konusunda bilinçlendirme çalışmalarını daha da genişleterek devam ettirmeyi hedefliyor.

Hayati önem taşıyor

Açıklamasında Hamile Koçu Ayşe Öner, Hamile Eğitmeni ve Emzirme Danışmanı Esra Ertuğrul gibi uzmanların yanı sıra Esra Çabuk Cömert, Atila Tanyeli, Serkan Oral gibi konusunda başarılı hekimlerin desteklediği organizasyonlar düzenlediklerini belirten Burku, “Kök hücre tedavisinin en değerli ve saf kaynağı olan kordon kanı, kordon dokusu ve saklanması konusunda profesyonel olduğumuz kordon kanı bankacılığıyla ilgili bilinçlendirme çalışmalarımız devam ediyor. Kordon kanının saklanmasının ileride bebek ve aile için hayati önem taşıdığını da bu eğitimlerle vurguluyoruz. Ailelerin konuyla ilgili bilgisi her geçen gün artıyor. Uzmanlarımız ve iş birliği içinde olduğumuz hekimlerimiz sayesinde gelecek nesillerin sağlık konusunda daha da şanslı olması için çabalıyoruz. Ailelerden, anne-baba adaylarından gördüğümüz destek, bizim dünyada bu konuda en bilinçli ülkeler arasında yer alabileceğimize olan inancımızı artırıyor. Bu da bizi çok mutlu ediyor” dedi.
banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Türkiye’de ilk kez kullanılmaya başlanan...
Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde Türkiye’de ilk kez kullanılmaya başlanan perfüzyon cihazıyla uzak bir...

Haberi Oku