Sağlık:
Estetik uygulamalarda uzmanın unvanına dikkat
 Dernek Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanlığının, tıp fakültesi eğitimi sonrası 5 yıllık ayrı bir eğitim ile elde edilen uzmanlık dalı olduğu belirtildi.

Bu konuda son günlerde bir kavram kargaşası yaratılmaya çalışıldığı iddia edilen açıklamada, Türkiye'de "estetikçi, kozmetik cerrah, saç ekim uzmanı, medikal estetik uzmanı, fasiyal plastik cerrahi uzmanı gibi yasalara uymayan uzmanlık dalları tanımlanmaya çalışıldığı" ifade edildi.

Açıklamada, bu tür işlemlerin plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanlarının alanına girdiği vurgulanarak, şu görüşlere yer verildi:

"Bu işlemlerin başkalarınca yapılmasına imkan yaratılmaya çalışılmaktadır. 

Yukarıda anılan isimlerin hiçbiri Türkiye'de Sağlık Bakanlığı ve YÖK bünyesinde yer alan uzmanlık isimleri değildir. Başvurduğunuz hekimin plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi alanındaki uygulamalar için yetkin olduğunu size gösterecek en doğru belge, TC Sağlık Bakanlığı tarafından verilen uzmanlık belgesidir ve bu belgeyi görmek istemek en doğal hakkınızdır. Ayrıca, hekiminizin Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneğine üye olup olmadığını 'www.tpcd.org.tr' adresinden de sorgulayabilirsiniz.

Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi uygulama alanlarına diğer tıp alanlarından girişimlerin giderek artması ve son olarak sahte tıp diploması ile doktor dahi olmayan bir kişinin halkın sağlığını hiçe sayarak estetik cerrahi girişimleri yapması üzerine kamuoyunu bilgilendirme gereğini duyulmuştur."

banner111
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner83

ALKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde...

Haberi Oku