Sağlık:
ET SATIŞINA YENİ DÜZENLEME
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Rüzgar, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan, Çiftlikte Kesilen Küçük Miktarlardaki Kanatlı ve Tavşanımsı Etlerinin Doğrudan Arzına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini açıkladı. Rüzgar, yeni yönetmelikle ilgili üreticilerin ilçe müdürlüğüne gelerek daha geniş bilgi alabileceklerini söyledi.

Rüzgar’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle;

“Üreticisi tarafından çiftlikte kesilen küçük miktarlardaki kanatlı ve tavşanımsı etlerinin çiğ et olarak son tüketiciye veya son tüketiciye doğrudan satışını yapan yerel perakendecilere doğrudan arzına ilişkin kurallar Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca yeni bir yönetmelikle belirlendi. Yönetmelik, üreticisi tarafından çiftlikte kesilen küçük miktarlardaki kanatlı ve tavşanımsı etlerinin çiğ et olarak son tüketiciye veya son tüketiciye doğrudan satışını yapan yerel perakendecilere doğrudan arzına ilişkin hususları düzenliyor.

Yönetmeliğe göre küçük miktarlardaki kanatlı ve tavşanımsı etlerinin çiğ et olarak doğrudan arzı için çiftlikte kesilebilecek hayvan sayısı aşağıdaki miktarları geçemeyecek:

a) Aylık 150 adet tavuk.

b) Aylık 300 adet bıldırcın, güvercin, sülün, keklik.

c) Aylık 50 adet ördek veya kaz veya hindi.

ç) Aylık 50 adet tavşanımsı

Küçük miktarlardaki kanatlı ve tavşanımsı etlerinin çiğ et olarak doğrudan arzını sadece hayvanların yetiştirilmesi ile ilgili faaliyetleri yürüten birincil üretimden sorumlu gıda işletmecisi yapabilecek. Birincil üretimden sorumlu gıda işletmecisi, sadece kendi yetiştirdiği ve çiftliğinde kestiği küçük miktarlardaki kanatlı ve tavşanımsı etlerini doğrudan arz edebilir. Birincil üretimden sorumlu gıda işletmecisi, küçük miktarlardaki kanatlı ve tavşanımsı etlerini çiğ et olarak; birincil üretim yerinde son tüketiciye veya yerel perakendecilere doğrudan arz edebilecek. Yerel perakendeciler; birincil üretimden sorumlu gıda işletmecisinden çiğ et olarak doğrudan tedarik ettikleri kanatlı ve tavşanımsıların etlerini başka bir gıda işletmesine arz edemeyecek, son tüketiciye çiğ et olarak doğrudan arz edebilecek veya işletmesinde son tüketiciye satış amacıyla işleyebilecek, muameleye tabi tutabilecek veya depolayabilecek.( Birincil üretim yeri merkez kabul edilerek 50 kilometrelik yarıçap içerisinde yer alan ve son tüketiciye doğrudan satış yapan perakende gıda işletmecisini ifade eder,)Küçük miktarlardaki kanatlı ve tavşanımsı etlerini çiğ et olarak doğrudan arz etmek isteyen birincil üretimden sorumlu gıda işletmecileri bu Yönetmeliğin 6 ncı maddesine göre yetkili merciden izin belgesi ve numarası almak zorundadır. Birincil üretimden sorumlu gıda işletmecisi, yetiştirdiği kanatlı ve tavşanımsıların periyodik kontrollerini yapmak üzere tam ya da yarı zamanlı en az bir veteriner hekim çalıştırmak zorundadır.Küçük miktarlardaki kanatlı ve tavşanımsı etlerini çiğ et olarak doğrudan arz etmek isteyen birincil üretimden sorumlu gıda işletmecileri aşağıda belirtilen bilgi ve belgelerle yetkili mercie başvuruda bulunurlar:

a) Başvuru dilekçesi ve beyanname

b) Hayvanların kesileceği ve etlerin muamele edileceği tesisin teknik resim kurallarına göre çizilmiş A3 boyutunda yerleşim krokisi,

c) Hayvanların kesimi ve etlerinin muamele sonucu oluşan atıkların uzaklaştırma şekli ve sıklığı hakkında bilgi ve yetkili merci tarafından istenmesi durumunda belge,

ç) İşletmedeki kanatlı ve tavşanımsıların periyodik kontrollerini gerçekleştirecek veteriner hekimin adı ve adresi.

Küçük miktarlardaki kanatlı ve tavşanımsı etlerinin çiğ et olarak doğrudan arzı; gıda ile temasa uygun madde ve malzemeler içerisinde hazır ambalajlı olarak gerçekleştirilir.

Küçük miktarlardaki kanatlı ve tavşanımsı etlerinin ambalajlarındaki etiketinde aşağıdaki bilgiler kolaylıkla görebilecek ve okunabilecek şekilde yer alır:

a) Birincil üretimden sorumlu gıda işletmecisinin adı veya ticari unvanı, adresi,

b) İzin belgesi tarihi ve numarası,

c) Etlerin ait olduğu hayvan türü,

ç) Kesim tarihi,

d) Son tüketim tarihi,

e) Etlerin net miktarı,

HİJYEN GEREKLİLİKLERİ

Birincil üretimden sorumlu gıda işletmecisi, kanatlı ve tavşanımsı etinin anatomik bütünlüğünü ve yapısını büyük oranda değiştiren, parçalama, kemiklerden ayırma, dilimleme, kıyma haline getirme veya başka herhangi bir işlemi gerçekleştiremeyecek, kanatlı ve tavşanımsı etlerini donduramayacak.

İşletmeciler, çiftlikte kanatlı ve tavşanımsıların kesimi için Gıda Hijyeni Yönetmeliğinde yer alan gereklilikler ile belirlenen diğer şartlara uygun bir kesimhaneye sahip olacak. Küçük miktarlardaki kanatlı ve tavşanımsı etlerinin çiğ et olarak doğrudan arzı, gıda ile temasa uygun madde ve malzemeler içerisinde hazır ambalajlı olarak gerçekleştirilecek. Yerel perakendeci, birincil üretimden sorumlu gıda işletmecisinden tedarik ettiği küçük miktarlardaki hazır ambalajlı kanatlı ve tavşanımsı etlerinin çiğ et olarak doğrudan son tüketiciye arzını hazır ambalajı bozulmadan gerçekleştirebilecek. İşletmeci, tutmakla yükümlü olduğu kayıt ve belgeleri en az 12 ay muhafaza edecek.”
banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner83

90 yaş ve üzeri vatandaşlara evlerinde aşılama
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın huzurevleri, engelli ve bakımevleriyle birlikte, 90 yaş ve üzeri...

Haberi Oku