Sağlık:
Karaciğer koruyucu cerrahi işlemle iyileşti

El ve ayaklarında oluşan şişkinliği önemsemeyen 42 yaşındaki Vesile Dalmış, annesini hastaneye götürdüğü bir gün kan tahlili yaptırdı. Karaciğer fonksiyonlarında bir sorun olduğu anlaşılan Dalmış’a, görüntülemede de karaciğerinde 15 santimetrelik “hemonjiyom” adı verilen bir iyi huylu kitle olduğu söylendi ve nakil önerildi. Vesile Dalmış, karaciğeri korunarak gerçekleştirilen cerrahi işlemle sağlığına kavuştu.

"KİTLE BİR ANLAMDA HASTAMIZ TARAFINDAN DÜNYAYA GETİRİLDİ"

Teknik olarak oldukça zor ancak hasta konforu için çok önemli özelliklere sahip bir ameliyat gerçekleştirdiklerini söyleyen Memorial Antalya Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan "Hastamızın karaciğerinde, midesine ve karaciğere giden damarlara bası yapan yaklaşık 15 santimetrelik iyi huylu bir kitle vardı. Bunu, kapalı cerrahi teknikle, hastamızın mevcut olan sezaryen izinin üzerine yapılan 6 santimetrelik kesiden, torba içine alarak dışarı çıkardık. Yani kitle bir anlamda hastamız tarafından dünyaya getirildi. Açık cerrahide bu bölgeye ulaşmak için yapılan kaburga altı kesileri çok büyük ve ağrılı olabilir. Ayrıca ilerleyen dönemde fıtıklaşabilir. Karaciğer kitlelerinin kapalı yöntemle yapılmasının en büyük ayrıcalığı, operasyon sonrası ağrı ve iz oluşturmamasıdır. Hasta normal yaşantısına hemen dönebilir. Kapalı yöntemle yapılan karaciğer cerrahisinde merkezin hem karaciğer cerrahisi hem de laparaskopi deneyimi çok önemlidir. Ancak bu ikisini harmanlayan merkezler hastalarına konforlu olan bu operasyonu sunabilirler" ifadelerini kullandı.

"ÇOCUKLARIM AMELİYAT OLDUĞUMU BİLE FARK ETMEYECEK"

Kapalı yöntemle yapılan ameliyatla sağlığına kavuşan Vesile Dalmış "Burayı seçmeseydim açık ameliyat ile neredeyse bütün karın bölgemde kesi oluşturularak ve karaciğerimin bir kısmı alınarak ameliyat olacaktım. Daha önce sezaryen dışında bir ameliyat geçirmemiştim. Çocuklarım Muğla’da ve ameliyat olduğumu fark etmeyecekler bile. Şimdi onların yanına gönül rahatlığı ile gidebileceğim" dedi

banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Kahvaltı yapmayan kişilerde kalp krizi riski...
Prof. Dr. Hamza Duygu, kahvaltı yapmayan yada kahvaltı öğününü geçiştiren kişilerin kalp damar hastalıklarına...

Haberi Oku