Sağlık:
KASAPLARDAN KURBANDA RANT UYARISI
Kurban satan ve telefonla kurban siparişi alan kurumları eleştiren Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, "Marketlerin çoğunun merkezi Avrupa'da. Biz onların paskalyalarına karışmıyorsak, kiliselerin sinagogların önünde kurban satmıyorsak onlar da bizim işimize karışmasın" dedi.

“KURBANI BAZI KESİMLERE RANT KAPISI ETTİRMEYELİM İSTİYORUZ”

Kurban kesmenin İslam dininin vecibeleri arasında olduğunu belirten Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, kurbanların bazı kesimlerin rant kapısı olmasını istemediklerini söyledi. Yardımcı, “Eğer biz kurban bayramında dini vecibelerimizi yapıyorsak bugün sipariş ile alınan kurbanları nerede kesildiği nasıl kesildiği ve bu sipariş verenlerin nerelere kurban kestiklerini ayrıca bunların kaç tane sipariş aldıklarını hiç görmedik. Şimdi bizim milletimiz bir telefon ile sipariş veriyor. Marketler kendi işlerini yapsın, bin bir malzeme satıyorlar ama 3 parça malzeme satan esnafı engellemeye çalışıyorlar. Şimdi artık kurbanımıza da el atıyorlar. Şuan ülkemizde olan marketlerin çoğu Avrupa’da, Almanya’da, Hollanda da olanı var. Şimdi biz gidip onların Paskalya Bayramı’na karışıyor muyuz? Bizim burada sinagoglar var, kiliseler var. Biz gidip bunların önünde kurban satıyor muyuz? O zaman gidelim bizde onların Paskalya Bayramları’na karışalım” dedi.

“DEVLET YAPILAN RANTLARI KONTROL ETSİN”

Devletin yapılan rantları sorgulaması gerektiğini belirten Başkan Osman Yardımcı, “Şimdi siparişle marketler kaç tane hayvan almıştır. Diyelim ki bin tane hayvan almış. Almış olabilir ama nerede kesti ve nasıl kesti bunları araştıralım diyoruz. Devlet artık bu işe bir el atsın. Kurban dini vecibelerimizi yerine getirirken bir rant kapısı olmasın” şeklinde konuştu.

“YÜZDE 10’LUK VERGİ KALKARSA ETTE 8 LİRALIK İNDİRİM OLUR”

Kasaplar olarak ette yüzde 8 Katma Değer Vergisi (KDV) ödediklerini dile getiren Osman Yardımcı konuşmasını şöyle tamamladı:
“Biz yüzde 8 KDV ödüyoruz. Bunun yanında yüzde 2 stopaj ve yüzde 1’de Bağ-kur Çiftçi Pirimi ödüyoruz. Yani yüzde 10’a yakın vergi ödüyoruz. Bu vergiler düşürüldüğü taktirde 40 liralık et bize ortalama 31 ile 35 lira arasında gelecek ve et fiyatlarında yaklaşık 7-8 liralık bir indirim olacak.”
banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Sağlık Bakanlığından 'grip aşısı'...
Sağlık Bakanlığı, grip (influenza) aşılarının temini ve kullanımına ilişkin açıklama yaptı.

Haberi Oku