Sağlık:
Mevsimsel Alerjide Anadolu Propolisi etkisi
 Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı, “Bahar aylarında ortaya çıkan alerjik rinit ve mevsimsel alerjik konjonktivit, mevsimsel alerjik hastalıklar olarak biliniyor. Propolis ve bileşiminde yer alan ve ona antioksidan özellik kazandıran değerli bileşenler vücuttaki bazı alerjik reaksiyonların kontrolünde kullanılıyor” dedi. Tanuğur, Anadolu propolisinin, nar suyundan tam 80 kat daha güçlü antioksidan aktiviteye sahip olduğu bilgisini paylaştı. 


2009 yılında Japonya Okayama Üniversitesi’nde alerjik rinit (alerji kaynaklı bir çeşit burun iltihabı) üzerine yapılan bir çalışmada, propolisin rinitin semptomlarını hafifletici etki gösterdiğinin ortaya konulduğunu hatırlatan Tanuğur, "2003 yılında İtalya’da Cairo Üniversitesi’nde yapılan bir başka çalışmada ise, astım hastaları üzerinde propolisin etkisi incelenmiş ve çalışmanın sonucunda propolisin, astım gece ataklarının sıklığı ve şiddetini azalttığı ve solunum fonksiyonlarının gelişmesine katkı sağladığı belirtilmiştir. Propolis antienflamatuvar etkisi nedeni ile alerjiyi rahatlatıcı etki göstermektedir. Mevsim geçişi dolayısıyla alerjik reaksiyonların arttığı bu dönemde propolisi mutlaka beslenmenize dahil etmenizi öneriyorum” diye konuştu. 
Anadolu propolisinin, nar suyundan tam 80 kat daha güçlü antioksidan aktiviteye sahip olduğu bilgisini paylaşan Tanuğur, propolisin damla veya ham bal ile karışım halinde farklı formları olduğunu hatırlattı. Mevsimsel alerjide özellikle propolisin damla formunun tüketilmesini öneren Tanuğur, çocukların günde en az 10 damla yetişkinler ise en az 20 damla tüketmesi gerektiğini, hastalığın yoğun olduğu dönemde miktarın 4 katına çıkarılabileceğini kaydetti. 


banner111
Anahtar Kelimeler
ALERJİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner83

Covid-19 aşısında 80 yaş aşılaması başladı
Covid-19 ile mücadele kapsamında Türkiye genelinde başlatılan Covid-19 aşılama programında sıra 80 yaş...

Haberi Oku