Sağlık:
Romatizmada erken tanı

 Doç. Dr. Sezer, eklemlerde iltihap şeklinde meydana gelen romatizmal bir hastalık olan Romatoid artrit hastalığı hakkında bilgi verdi. Romatizmal hastalıkların toplumda oldukça sık görüldüğünü belirten Doç. Dr. Sezer, tedavinin zamanında yapılmadığı takdirde sakatlığa ve iş gücü kaybına neden olabildiğini kaydetti.

Romatoid artritin Türkiye’de ve dünyada en sık görülen iltihaplı kronik romatizmal hastalık türü olduğunun altını çizen Doç. Dr. Sezer, “Toplumda her 100 kişiden birini etkileyebilen bu hastalık daha çok orta ve ileri yaşlarda ortaya çıkıyor. Genellikle el ve ayağın küçük eklemlerini simetrik şekilde etkileyen bu hastalık, daha az oranda diz kalça gibi büyük eklemleri de etkileyebilir. El ve ayak eklemlerinde özellikle sabahın erken saatlerinde daha çok ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı gibi bulgularla kendini gösteren bu iltihaplı romatizma türü bazen iç organları da (akciğer, kalp gibi) etkileyebilir” dedi.

Romatoid artritin kesin nedeninin bilinmediğine değinen Doç. Dr. İlhan Sezer, “Bazı bakteri ve virüslerin hastalığı başlattığı düşünülse de ispatlanamadı. Bir dış uyaranla, vücudun bağışıklık sisteminin kendi dokularına karşı oluşturduğu bir tepkiyle (otoimmünite) hastalığın ortaya çıktığı düşünülüyor. Ayrıca sigara tüketimi ve bozuk ağız-diş hijyeninin hastalığa zemin hazırladığı tahmin ediliyor” diye konuştu.

Tüm hastalıklarda olduğu gibi Romatoid artritde de erken teşhis ve tedavinin önemli olduğuna vurgu yapan Doç. Dr. Sezer, “Erken teşhis ve tedavi ile eklem yıkımının önüne geçilebilir. Klasik ilaçlara ek olarak son 20 yılda Romatoid artrit tedavisinde kullanılan birçok ileri teknoloji ürünü ilaç geliştirilmiştir. İlaç tedavilerine ek olarak fizik tedavi-egzersiz yöntemlerinden hastalığın aktif olmadığı dönemlerde faydalanılabilir. Hastalara Akdeniz tipi (balık, zeytinyağı, sebze ) diyetle beslenmesi önerilirken, özellikle sigaradan uzak durmaları gerekmektedir. Romatoid artrit hastalığı şeker-tansiyon hastalıkları gibi kronik bir hastalık olup ömür boyu takip gerektiriyor. Hastalığın tedavi ve takibi ise basit olmayıp tecrübeli bir romatolog tarafından planlanmalıdır” dedi.banner111
Anahtar Kelimeler
Romatizma

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner84

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

ALKÜ'de şok! Doktorlar bile şaşırdı
Sırt ve karın ağrısı şikayeti ile ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastane’sine başvuran hasta Selim...

Haberi Oku