Sağlık:
Ruhunuz için sağlıklı beslenin
TRSM biriminde sağlık hizmeti alan hastaların yakınlarının katıldığı söyleyişide, şizofreni ve bipolar hastalarında metabolik sendrom (obeziteyle birlikte sıklığı artan yüksek tansiyon, bozulmuş kan yağları oranı “yüksek trigliserid, düşük HDL kolesterol düzeyi" ve bozulmuş şeker metabolizması bileşenlerinden oluşan riskler kümesine metabolik sendrom denir) ile diyet çözümleri ele alındı. 

Düzenlenen organizasyona Psikiyatri Uzmanı Tacettin Kuru, Diyetisyen Ergin Boylu, Sosyal Hizmet Uzmanı Kaan Sağlam, TRSM bünyesinde bulunan sağlık çalışanlarıda katılarak hasta yakınlarının merak ettiği sorulara yanıt verdi. Psikiyatri Uz. Dr. Tacettin Kuru şizofreni ve bipolar bozukluğu olan hastaların yaşam süresinin topluma oranla genel olarak kısa olduğunu dile getirdi. Dr. Tacettin Kuru, “Hastalarımızın sağlıklı bir yaşam sürmesi için sağlıklı beslenmeleri çok önemlidir. Bel çevrelerinin fazla geniş olmaması gerekmektedir. Burada siz yakınlarına çok iş düşmektedir.” dedi. 

Diyetisyen Ergin Boylu ise sağlıklı beslenme konusunda hasta yakınlarını bilgilendirdi. Diyetisyen Ergin Boylu, “Vücudunuzun demir ihtiyacını karşılamanız için et yemeklerinizin yanında çiğ sebze tüketmeyi unutmayın. Meyve tüketmeden önce protein (yoğurt, süt vb.) tüketiniz. Sağlığınız için günlük 5 gr tuz ihtiyacınızdan fazlasını almayın. Yemeğinizin tuzunu pişirken değil piştikten sonra ilave edin. Böylelikle vücudunuz iyot ihtiyacını sağlıklı bir şekilde karşılamış olacaksınız.” dedi.

banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner84

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Akdağ’dan ALKÜ yönetimine ziyaret
Antalya İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastane Hizmetleri Başkanı Uz. Dr.Mehmet Akdağ ile birlikte Antalya...

Haberi Oku