Sağlık:
Takviye vitamin uyarısı

 Memorial Antalya Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü Uzm. Dr. Tülay Kadıoğlu, vitamin alımı konusunda dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi. Yapılan araştırmalarda yeterli ve dengeli beslenen kişilerin vitamin takviyesine ihtiyacı bulunmadığını gösterdiğini belirten Kadıoğlu, gereksiz vitamin kullanımının, hastalıklara karşı koruyucu etki göstermediği gibi, organlara da zarar verebileceği uyarısında bulundu.

"Kontrolsüz A vitamini alımı karaciğeri, C vitamini ise mideyi yoruyor"

Doğru bir beslenme programı ve besin çeşitliliği ile vücudun günlük vitamin ihtiyacının karşılanabildiğine dikkat çeken Kadıoğlu, "Vitaminlerin çoğu bitkisel ve hayvansal besinlerde bulunmaktadır. Bunun için doğal yollarla sebze ve meyve ağırlıklı ve dengeli bir beslenme tercih edilmelidir. Mevsimine göre uygun miktarlarda tüketilen taze meyve ve sebzeler en zengin vitamin ve mineral kaynaklarıdır. Ancak kişinin vitamin eksikliği varsa, isteğine bağlı olarak değil doktor kontrolünde ek vitaminleri alması gerekmektedir. Çünkü bilinçsizce tüketilen A vitamini karaciğer bozukluğuna; C vitamini, böbrek taşına ve mide rahatsızlıklarına yol açabilmektedir" dedi.

Kimlere ek vitamin desteği verilebilir?

Uzm. Dr. Tülay Kadıoğlu, kimlere ek vitamin desteği verilebileceğini ise şöyle açıkladı: 
"Günlük bin 200 kcall’nin altında düşük enerjili diyet yapanlar, yeterli ve dengeli beslenemeyenler, özellikle süt, yumurta ve et gibi hiçbir hayvansal gıdayı tüketmeyenler, gebe ve emziren kadınlar, 65 yaş üstü kişiler, demir yetersizliği ve/veya anemisi olanlar, antiasit, laksatif ve diüretik gibi vitamin ve mineral emilimini engelleyen uzun süreli ilaç kullanımı olanlar, belirli besinlere karşı alerjisi olanlar, bağırsak ve mide hastalıkları olanlar, diyaliz tedavisi gören kronik böbrek hastaları."

Kimler için hangi vitamin uygun?

Uzm. Dr. Tülay Kadıoğlu, "65 yaş üstü kişilerin B6, B12, folik asit ve D vitamini, gebelerin ve gebe kalmayı düşünenlerin 400 miligram/gün folik asit, demir ve kalsiyum desteği, aşırı alkol kullanımı olanların B6, B12, folik asit, tiamin, A ve D vitamini, sigara içenlerin B6, C vitamini ve D vitamini, osteoporozu ya da kemik kırığı olanların kalsiyum ve D vitamini olup hayvansal gıda tüketmeyenlerin B12 vitamini, güneşten yararlanamayanların D vitamini takviyesi alması gerekebilir" ifadelerini kaydetti.

Kadıoğlu vitamin kullanımı konusunda uyardı

Uzm. Dr. Tülay Kadıoğlu vitamin kullanımı konusunda uyarıda bulunarak, "Eğer herhangi bir kronik hastalığınız yoksa ve doktorunuz önermemişse vitamin takviyesi kullanmayın. Günlük olarak beslenmenizi bir uzmanla görüşerek gözden geçirin. Metabolik durumunuza uygun; vitamin, mineraller, protein, karbonhidratlar, yağlar açısından dengeli bir beslenme programı uygulayın. Eğer ilaç kullanıyorsanız ve vitamin desteği almak istiyorsanız, doktorunuza danışmadan vitamin desteği kullanmayın. İlacın etkisini azaltabilir ya da etkileşim sonucu yan etki yapabilir. Vitamin takviyesi kullanacaksanız tek bir vitamin yerine, multivitamin içeren formları tercih edin. Önerilen dozların dışında vitamin takviyesi almayın. Doktorunuzun önerdiği formlar dışında içeriğini bilmediğiniz ürünleri kullanmayın. Vitamin ilacının içeriğini mutlaka okuyun. İçinde vitamin dışında başka kimyasal maddeler olmamasına özen gösterin. Vitamin ilaçlarını muhafaza koşullarına uygun olarak saklayın ve son kullanma tarihlerine dikkat edin. Hiçbir vitamin desteğinin doğal yolla alınan besinlerle eş değerde olamayacağını unutmayın" dedi.

banner111
Anahtar Kelimeler
Vitamin

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner84

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Anne ölüm oranı, 5 yıl içinde 100 binde...
Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Genel Başkanı Prof. Dr. Ateş Karateke, Türkiye’de anne ölüm...

Haberi Oku