Sağlık:
'Uzun tatillerde acil servis çalışanları bu yük altında eziliyor'
Tüm vatandaşların bayramını kutlayan Prof. Dr. Yıldıray Çete, "Bu bayram süresinde de dikkat edilmesi gereken bazı konular var. Bunlardan bir tanesi de özellikle trafik kazaları. Trafik kazaları ülkemizde gelişmiş, gelişmekte olan ülkelerde en önemli ölüm nedenlerinin içerisinde yer alıyor. Uzun tatiller döneminde tabi hareketlilik arttığı için ziyaretler arttığı için yol trafiği arttığı için trafik kazalarıyla daha çok karşılaşıyoruz. Bu konuda emniyet teşkilatımız da gerekli önlemleri aldığını gazetelerden okuyoruz. Bu önemlerin ötesinde vatandaşa düşen konular da var. Bunlardan bir tanesi vatandaş önce kendi can güvenliğini ve karşısındakinin can güvenliğini düşünecek. Trafik kurallarına uyacak. Hız kurallarına uyacak ve güvenli sürüş yapacak. Maalesef buna rağmen kaza oranlarında artış görüyoruz. Yani bayram tatillerinde bütün uyarılara rağmen kazalarda artış görüyoruz. Vatandaşların bu konuda daha dikkatli olması gerekiyor" dedi.

"Kaza artışları hasta ve acil servis başvurusunu arttırıyor"

Kaza artışlarının beraberinde hasta sayısını ve acil servislere başvurularının arttırdığını söyleyen Prof. Dr. Çete, "Trafik kazalarında kaza anlarında travma anlarında ölümlerin yarısı olay yerinde gerçekleşiyor. Yani aslında bu tüm dünyada böyledir. Ne kadar iyi sağlık sisteminiz olursa olsun aslında ölen hastaların yarısını zaten kurtaramıyorsunuz. Orada önlemek gerekiyor. Kazanın olmasını önlemek gerekiyor. Geri kalan ölümlerin üçte biri de acil servislerde gerçekleşiyor. Ve geri kalanların yüzde 20’si kadarı da yoğun bakımlarda gerçekliyor. Eğer ölen hastaların ölüm nedenlerinden ve sıralamalarından bahsediyorum. Gördüğünüz gibi birinci sırada önlemek gerekiyor. İkinci sırada da tabi ki acil servislerde özellikle doğru müdahale, yerinde müdahale, zamanında müdahale gerekiyor" diye konuştu.

"Sağlığa erişimin tek adresi acil servisler"

Travma bakımının bir ekip işi olduğunu dile getiren Prof. Dr. Çete, uzun bayram tatillerinde sağlık erişimlerinde çok ciddi bir kısıtlamanın olduğunu ileri sürdü. Yıldıray Çete, "Vatandaş polikliniğe gidemiyor. Çünkü poliklinikler kapalı. Vatandaş birinci polikliniğe erişemiyor. Çünkü birinci basamak kapalı. Sağlığa erişimin tek adresi acil servisler. Böyle olunca raporlu ilacını yazdırmaktan tutun da kronik hastaların kontrol muayenesine kadar. Gerçek acil şikayetlerine kadar tüm vatandaşların başvurduğu tek yer acil servisler oluyor. Üzerine artan trafik kazası yükü ve buradan gelen hasta sayılarını da düşündüğümüzde, tabi acil servis çalışanları çok ciddi bir şekilde yük altında kalıyorlar. Acil servis çalışanları hatta bu yük altında eziliyorlar" şeklinde konuştu.

"Bekleme süreleri hasta memnuniyetini azaltıyor"

İdari tatiller planlanırken önlemlerin daha önceden alınması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Yıldıray Çete, "Baktığımızda bazı kurumlarımızda bu önlemler alınıyor. İşte emniyet teşkilatında, maliyede hatta borsa bile 10 gün tatile giriyor, bazı günler açık kalıyor. Emniyette ekipler, vardiya usulü çalışanlar, karakol görevlileri 10 gün tatil yapmıyorlar ve çalışıyorlar. Ama sağlıkta sadece çok yüksek oranda acil sağlık çalışanları hizmet veriyorlar. Bu da artan hasta yüküyle baş etmelerin neredeyse olanaksız hale getiriyor. Bu kadar hasta yüküyle, bu kadar çok sayıda hastanın başvurduğu ortamda iki şeyle karşı karşıya kalıyoruz. Bunlarda birincisi topluma sunulan acil sağlık hizmetinin doğru sunulma olasılığını da çok azaltıyor. Çok sayıda hasta muayene ettiğiniz zaman ve karar verdiğinizde bir hekim olarak bir yerden sonra bir saatten sonra ister istemez tanı ve tedavi hataları yapmaya başlıyorsunuz. Bu da toplumun sağlığını olumsuz etkiliyor. Hekimin sağlığını olumsuz etkiliyor. Henüz daha tatilin ortasına geldik, daha önümüzde çok daha uzun tatil günleri var. Bugün bile acil servislerin kapısında bu saat itibariyle içeriye girmeyi bekleyen yüzlerce hasta var. Daha da artacak bu sayı, tabi bu kadar bekleme süreleri hasta memnuniyetini azaltıyor. Şiddet olasılığını arttırıyor. Sağlık çalışanlarına yönelik daha fazla şiddet olayını görüyoruz. Çok net çalışmalarla da gösterilmiş muayene süreleri uzadıkça bekleme süreleri uzadıkça şiddet oranında artış var. Maalesef bununla da karşı karşıyayız. Bu nedenle önerimiz uzun tatiller planlanırken bu konuda önleyici tedbirlerin tatiller başlamadan alınması gerekiyor" dedi.

"4 poliklinik varsa bayram tatillerinde 2 tane poliklinik açık hale getirilebilir"

Bayram tatillerinde poliklinik hizmetlerinin kısmen devam ettirilebileceğini ifade eden Yıldıray Çete, şu ifadeleri kaydetti:
"Diyelim ki bir branşın normalde 4 polikliniği açıksa genel bir zamanda bayram tatillerinde 2 tane polikliniği açık hale getirilip 2 tanesi kapalı olabilir. Öylece orada hizmetin bir kısmı devam ettirilebilir. Birinci basamağın tamamının kapalı olması bir sürü soruna yol açıyor. Bu basamakta kısmen de olsa sağlık hizmetlerinin devam etmesi sağlanabilir. Böylece acillerin üzerindeki yük kısmen alınır. Biz de trafik kazaları gibi kalp krizleri gibi suda boğulmalar gibi mevsimine göre gerçek acil hastalarla uğraşıp bunlara daha doğru sağlık hizmeti sunma şansını yakalarız böylece."
banner111
Anahtar Kelimeler
Yıldıray çeteTürkiye

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner84

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Yorgunluk ve stres sivilce problemine sebep oluyor
Estetik Hekimi Dr. Sevgi Ekiyor, yorgunluk ve stresin sivilce problemine sebep olduğunu söyledi.

Haberi Oku