Turizm:
5 yıldızlı otel sayısında Avrupa birincisiyiz

 24-25 Kasım’da Antalya Lara’da Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın katılımıyla gerçekleştirilecek olan 6. Uluslar arası Resort Turizm Kongresi öncesi basın mensuplarıyla bir araya gelen Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği(AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman, 5 yıldızlı otel sayısında İspanya’yı bile geride bıraktıklarını belirterek ”Türkiye genelinde 563 adet 5 yıldızlı otel bulunmakta. Bunların yüzde 51’de Antalya’da. Akdeniz çanağında yer alan en iddialı rakiplerimiz olan İspanya, İtalya, Fransa ve Yunanistan bizim çok gerimizde kalmaktadır”dedi.

Hacısüleyman 24-25 Kasım’da Antalya Lara’da gerçekleştirecekleri kongre öncesinde Ekin Grubu’na hazırlattıkları “Geleceğin Turizmi Turizmin Geleceği” raporuyla ilgili bilgi verirken 5 yıldızlı oteller konusunda ilginç bir sonuçla karşılaştıklarını belirtti. Hacısüleyman;”Türkiye 5 yıldızlı oteller konusunda Akdeniz çanağında yer alan iddialı rakiplerini 563 otelle geride bırakarak ilk sırayı aldı. Türkiye’nin 563 otelle ilk sırayı aldığı 5 yıldızlı oteller sıralamasında Türkiye’yi 395 otelle İtalya, 368 otelle Yunanistan ve 298 otelle Fransa takip ediyor.”dedi.
Raporda yer alan bilgilere göre dünyada değişik statülerde 386 bin 144 yıldızlı otel var. Araştırmaya göre bu otellerin yüzde 45´i 3 yıldızlı, yüzde 27´si de 4 ve 5 yıldızlı. Yine rapordaki bilgilere göre Türkiye’nin yalnız Antalya bölgesindeki 5 yıldızlı otel sayısı İspanya’nın tamamındaki 5 yıldızlı otel sayısından fazla. Türkiye’deki 5 yıldızlı tesislerin yüzde 51'i Antalya'da, yüzde 13 ile İstanbul, yüzde 8’i Muğla, yüzde 4’ü İzmir’de bulunuyor.

banner111
Anahtar Kelimeler
5 Yıldız

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner84

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

ALTAV’dan milyonluk tanıtım
Başkan Yücel, “Alanya Turizm Tanıtma Vakfı’nın çalışmalarıyla uluslararası medya kuruluşlarında...

Haberi Oku