Turizm:
AK Partili vekil: Turizmde göstergeler pozitif
AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Turizmin Başkenti Antalya'nın bu yıl turizmde geçen yıla oranla çok iyi noktaya doğru tırmandığını söyledi. 

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizinin turizmi etkilediğini kaydeden AK Partili Uslu, "Nitekim Kasım 2015'te uçak düşürülmesi hadisesinden sonra 2016 yılında Antalya özellikle Rus turistler açısından neredeyse sıfıra yakın bir sonuçla turizm sezonunu kapattı. Ama hem Rusya ile ilişkilerin düzelmesi hem ülkemizde her açıdan sağlanan istikrarlı konjonktür turizmde tekrar eski günleri geri getiriyor "dedi. 

‘RUSYA PAZARI TÜRKİYE TURİZMİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ, ANTALYA İÇİN ÇOK ÇOK DAHA ÖNEMLİ'
 
Milletvekili Atay Uslu sözlerini şöyle sürdürdü: "15 Haziran itibariyle 2015 yılında toplamda 530 bin Rus turist Antalya'ya  gelmişti.

Uçak düştükten sonra yani 2016 yılı içerisinde 15 Haziran 2016 tarihine kadar gelen turist sayısı yalnızca 12 bin. Yani uçak düşmesi krizi ile turist sayısı 530 binden 12 bine düştü. 2016 yılında sayı neredeyse sıfıra düştü, bir önceki yıla oranla 500 bin Rus turist gelmedi.

Bu yıl ise bu rakam sevinerek ifade etmek istiyorum ki,  2015'in rakamlarını geçti. 15 Haziran itibariyle 2017 yılı içerisinde  570 bin Rus turist Antalya'ya geldi. Antalya ve Türkiye turizmi için sevindirici bir durum. Türkiye'ye gelen Rus turistlerin ortalama yüzde 70-75'lik kısmı Antalya'ya geliyor. Rusya pazarı Türkiye için çok önemli,  Antalya turizmi için çok çok daha önemli. Rusya ile her açıdan ilişkilerimizin iyileşmesi, artarak büyümesi için çalışıyoruz. İki önemli güç olarak işbirliğinin hem bölgemizin  hem de iki ülkenin  faydasına olduğunun farkındayız, Rusya'da farkında. Turizm bir ekonomik faaliyet olmaktan öte sosyal ve hatta siyasal bir faaliyettir. 

TURİZM DÜNYANIN EN GÜÇLÜ BARIŞ SİYASETİDİR.

Turizm Dünya'nın en güçlü barış siyaseti, en büyük barış projesidir. Yunus Emre’nin sözleriyle,  tanımak, görmek insanları ve milletleri bir birine yakınlaştırıyor.  

"Gelin tanış olalım
İşi kolay kılalım
Sevelim sevilelim"  şiirinde harikulade bir şekilde anlatılan bu yaklaşımla turizm;  Milletlerin yakınlaşmasını, birbirini sevmesini arttırıyor,  uluslararası ilişkileri, diplomasiyi, ülkeler arası siyaseti pozitif etkiliyor hatta belirliyor. İki toplumun yakınlaşması Rusya ile ilişkilerin normalleşmesinde önemli bir pozitif güç oldu. Almanların Türkiye'ye ilgisi de  Almanya ile yeniden diplomatik ilişkilerimizin normalleşmesi sürecine katkı sağlayacaktır.  "
 
ANTALYA TURİZMİ RUSYA PAZARI AÇISINDAN 2015 RAKAMLARINA TEKRAR ULAŞACAK 
 
Antalya Milletvekili Atay Uslu söyleşide turist sayıları konusunda da bilgiler verdi: "Antalya'nın toplam 2017 turizm rakamları da 2016'ya nazaran yüzümüzü güldürüyor.   2015'te 15 Haziran itibariyle yaklaşık olarak 3 milyon civarında toplam turist Antalya'ya gelmiştir. Bu 2016'da aynı periyoda %40'lık bir eksilmeyle 1 milyon 700 bine düştü. Bu yıl 15 Haziran itibariyle bu sayı 2 milyon 500 bin, 2015 rakamlarına doğru hızlı bir yükseliş." dedi.

‘2016 KRİZİ BİZE GÖSTERDİ Kİ…'
 
AK Parti Milletvekili Atay Uslu, "Antalya'da geçen yıl yaşanan krizden sonra turizmde tek bir pazara bağlı olmanın yanlış olduğunu Sektörümüz, Turizm Bakanlığımız, Hükümetimiz ve bizler bir kez daha fark ettik."  Atay Uslu, turizmi çeşitlendirme konusunda 2016-2017  yılı içerisinde  yoğun bir şekilde çalıştıklarını söyledi: "Turizm Sektörü çaba içerisinde. Bakanlığımız, Milletvekillerimiz, Dışişleri Bakanımız, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız, İlçe belediyelerimiz, Valiliğimiz  yoğun bir çalışma içerisinde. " dedi.

Atay Uslu, şöyle devam etti: "Hindistan Pazarından pay alabilmek için  hem Sektörün  hem Kültür ve Turizm Bakanlığının hem de Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu'nun girişimleri oldu. Özellikle uzun süren Hint düğünlerini Antalya'da,  Antalya otellerinde yapılması konusunda çalışmalar yapılıyor. 1 milyardan fazla nüfusa sahip Hindistan'da 150 milyondan fazla tatil yapan ya da orta ve üst gelire sahip nüfus var.  

Almanya pazarını,  uluslararası konularda yaşanan sorunlar olumsuz etkiliyor. Ancak Almanlar, Türkiye'nin turizmde alternatifinin olmadığını ifade ediyorlar. Hem bu talep ve Turizm sektörümüz açısından iftihar edilecek bu beğeni hem de Almanya ile ilişkilerin normalleşeceğine olan inancımız ile Almanya pazarının da kısa süre içerisinde tekrar yükselişe geçeceğini düşünüyoruz.  

Avrupa Ülkelerinin bazılarındaki daralmayı yeni pazarlarla gidermeye çalışacağız.  Yine Ortadoğu pazarından, İran pazarından, Arap pazarından Türkiye'nin daha çok pay alması için çalışmalar yapılıyor.  2016 yılından ders aldık. Artık turizmi çeşitlendirme anlamında, turizmi yeniden değerlendirme anlamında bu yıl çok yeni çalışmalar yapıyoruz. Olumlu sonuçlarını da alıyoruz.
banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner84

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Antalya turizminde rekor üstüne rekor
Turizmde bu yıl 14 milyon turistle rekor kırmayı hedefleyen Antalya, tüm 19 Haziranların rekorunu kırarak,...

Haberi Oku