Turizm:
'ALMAN TURİST BİZİ ÇOK ŞAŞIRTTI'
2 bin 214’ü Almanya’da olmak üzere Avrupa’daki 3 bin 200 bağımsız acenteyi tek çatı altında toplayan Bağımsız Seyahat Acenteleri Örgütü (TSS Group), Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) iş birliğine vardı. Akra Barut Otelde düzenlenen toplantıya TSS Group Başkanı Manuel Molina, TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Başkan Yardımcısı Sururi Çorabatır ve TÜROFED yönetim kurulu üyeleri katıldı.
TSS Group hakkında bilgi veren Ayık, Grubun 20 Avrupa ülkesinde faal çalıştığını söyledi. TSS Group’a bağlı Almanya’da 2 bin 200 seyahat acentesinin olduğunu belirten Ayık, “Tüm Avrupa’da 330 tane, Polonya’da 600 tane seyahat acentesi var. Grup 20 Avrupa ülkesinde faal. Bin 200 online satış sitesine sahip. Her yıl 3,5 milyon satış üretiyor 4 milyar euro civarı ciro yapıyor. Bu grup bizim için çok önemli. İşbirliği Türkiye’nin daha iyi pazarlanması için. Beklentilerimiz doğrultusunda gerçekleşmesi için TSS Group'la bundan sonra her türlü işbirliğini yapacağız. Kendileri de bir takım özel projeler gerçekleştirecek. Türkiye’nin tüm bölgelerini başta Almanya olmak üzere tüm Avrupa’da pazarlanması ve Türkiye’ye seyahatlerin beklentilerimizin üstünde gerçekleşmesi için TSS ile işbirliği içinde olacağız” dedi.

ÜLKEMİZİN ÇOK OLUMLU FAYDALANACAĞINA İNANIYORUZ

Almanya’da 10 bin civarında faal seyahat acentesinin bulunduğunu hatırlatan Ayık, “Bunların belli bölümü belli grupların şemsiyesi altında. TUİ, THAMAS COOK gibi grupların yapısında. TSS tamamen bağımsız ve bağlantısızdır bir grup, ardında hiçbir tur operatörü yok. Bunun için TSS Group'u çok önemsiyoruz. Yapacağımız işbirliğine çok değer ve önem veriyoruz. Biz aynı gemideyiz. Tur operatör acente bir iş üretebilirsek herkes daha fazla kazanmaya başlayacak. Bu sonuçta Türkiye’ye yönelik turizm hareketine katkı yapacak. Hemen yarın neticesini alacağız diye düşünmemek lazım. Uzun soluklu bir işbirliği olacak. Doğru noktalara doğru projelerle yaklaştığımızda ülkemize ve bölgelerimize bu işbirliğinin çok önemli katkısı olacak” diye konuştu.

ALMAN PAZARI BEKLENTİLERİN ÜSTÜNDE PERFORMANS GÖSTERDİ

Bu yıl Alman pazarının şaşırttığını kaydeden TÜROFED Başkanı Osman Ayık, “Alman pazarı bu yıl bizi şaşırtan ve beklentilerimizin çok üstünde performans gösteren bir pazar oldu. Bizim için iki önemli pazar var, Almanya ile Orta Avrupa diğeri de Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu. Bu sene Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu'nda ciddi kayıp yaşadık. Almanya ve Orta Avrupa'da ciddi artış yakaladık. Lokomotif Almanya. Almanya’da oturmuş bir seyahat pazarı var. Almanya’da satışları bir miktar canlandırmak için yaptığımız aksiyonlar oldu. Buna en olumlu tepkiyi de Almanya’dan gördük. Almanya’da oturmuş bir seyahat endüstrisi var. Bu tür işbirlikleriyle bu canlılığı ve ilgiyi önümüzdeki yıllarda da devam ettirmek. Canlılığı tutmak için bu tür işbirlikleri arttırarak devam ettireceğiz. Hedefimiz yakın gelecekte Alman pazarında İspanya sayılarını görmek.”
2016’ya dönük satışların başladığını da hatırlatan Ayık, 2016 fiyatlarının kasım ayı başında açıklanacağını, fakat fiyatların 2015 yılı ile aynı seviyede gideceğini söyledi.

2015 DEĞERLENDİRMESİ

İşbirliği toplantısında 2015 yılını da değerlendiren Ayık şöyle devam etti:
“2015’i tamamıyla kayıp olarak görmüyoruz. Beklentilerimiz tam gerçekleşmedi. Gelir ve misafir sayılarımızda kayıplar oldu. Türkiye çok güçlü bir turizm ülkesi ve çok önemli bir destinasyondur. Bizim içini önemli olan Alman ve Avrupa pazarıydı. Bu pazarlarda kayıp yaşamıyoruz. İki haneliye yakın büyüme gerçekleştirdik. Alman misafirlerimiz Türkiye’yi çok iyi tanırlar ve bilirler. Bu ürüne güvenleri kolay kolay kaybolamaz. Bu seneki yükseliş bunun en önemli göstergesidir. Yıl sonunda Türkiye 0 ile 5 arasında kayıp yaşayabilir gelir daha büyük olabilir ama en önemlisi bizim pazarda varlığımız devam ediyor. Bir turizm ülkesi olarak vazgeçilmez bir ürün yapımız var. 2016-2017’de sıkıntılar yaşayabiliriz ama bir turizm ülkesi olarak kaybolmayacağız. Varlığımızı devam ettireceğiz. Akdeniz çanağında İspanya ve Türkiye iki önemli aktördür. Bu gün böyledir yarın da böyle olacaktır” dedi.

TEKNOLOJİ DÜNYASINDA YAŞIYORUZ AMA BİZİM İŞİMİZ İNSAN OLACAK

TÜROFED ile iyi bir işbirliğinin başlangıcı olacağını belirten TSS Group Başkanı Manuel Molina, TSS Group’u 1992 yılında Almanya’nın Dresden şehrinde kurduğunu ifade etti. TSS Group olarak yeni satış kanalları açacaklarını belirten Molina, “Eski denenmiş sistemleri devam ettiriyoruz. Yeni yolları da araştırıyoruz. Yeni satış kanalları açacağız. Teknoloji dünyasında yaşıyoruz ama bizim işimiz insan olacak. Almanya’da İspanya ve Türkiye destinasyonu ağırlıklı olarak satılıyor. Bizim yapmak istediğimiz mesajı olduğu gibi kendi kanallarımızdan kullanarak bire bir onlara daha yakın ulaşmak. Bu işbirliği ile otelci ile Almanya’daki acente bürosunu ortak bir yerde birleştirip aynı bilgilere daha kolay ulaşabilmeyi sağlayacağız. Türkiye’deki otelcide acente bürosundan daha net bilgi alabilecek” dedi.

TÜRKİYE’YE 1 MİLYON 200 BİN TURİST GÖNDERDİK

Yılda 7 ülkeye 3,5 milyon turist gönderdiklerini belirten Molina, “Türkiye geçen yıl gelen 1 milyon 200 bin, İspanya’da 1 milyon 300 bin turist gönderdik. Turizmde hemen sonuç bekleniyor. Bizim başlatacağımız projeler uzun vadeli olacak. Onların çözümlerini de zaman zaman göreceğiz”diye konuştu.

TÜRKİYE’Yİ POZİTİF HALE ÇIKARMAMIZ LAZIM

Türkiye’de yaşanan terör olayları ve siyasi süreç ile ilgili görüşlerini de açıklayan TSS Group Başkanı Manuel Molina, “2015 senesini kaybetmedik. Çok az bir kayba uğradık. Önemli olan pozitif komünikasyona bağlanmak lazım. Türkiye’ye pozitif hale çıkarmamız ve üretmemiz lazım. Bir sürü ülke gezdim. Türkiye’nin çok avantajı var. İnsanları çok sıcak. Bunu bürolarımızla insanlara yaymamız lazım. Bunun üzerin ne kadar pozitif haberler üretirsek o kadar çok insanı Türkiye’ye teşvik etmiş oluruz. Almanlar güvenli, rahat bir yerde tatilini yapmak istiyor ve güzel düşüncelerle geri dönmek istiyor. Bunu dikkate almamız lazım” diye konuştu.
Toplantının ardından TÜROFED Başkanı Osman Ayık, TSS Group Başkanı Manuel Molina'ya nazar boncuklu plaket taktim etti.
banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner83

Alanya'da 2 otel o listede

Haberi Oku