Turizm:
'KARAR OLUMLU AMA YETERSİZ'

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, yaptığı yazılı açıklamada, turizmin Türkiye’nin en önemli sektörlerinden biri olduğunu ancak iç ve dış politikadaki gelişmeler nedeniyle büyük bir kriz yaşandığını vurguladı. Rusya krizi ve Türkiye’nin Avrupa’da bozulan imajı nedeniyle oluşabilecek kayıplar için sezon öncesi ve sezon içinde etkili önlemler geliştirilemediğini savunan Budak, “Gereken önlemler zamanında alınmadığı için turizmde ‘geliyorum’ diyen kriz geldi. Turizm ve bağlı sektörler ağır bir kayıp yaşadı. Hem gelir hem de istihdam kaybı var. Çok sayıda deneyimli turizm emekçisi işsiz kaldı. Sadece Antalya için 2.5 milyar dolar, Türkiye genelinde ise 6.5-7 milyar dolarlık bir kayıp öngörülüyor” diye konuştu.

TURİZMİN TEKRAR GÜNDEME ALINMASI OLUMLU

Turizmin, Türkiye ekonomisi açısından önem taşıdığını, döviz girdisi sağlayan birinci sektör konumunda bulunduğuna dikkat çeken Budak, bu nedenle yurt dışına yönelik adımlar atılması gerektiğini söyledi.

Okulların açılış tarihinin Kurban Bayramı sonrası olan 28 Eylül 2015 tarihine ertelenmesinin turizm açısından olumlu olacağını ancak sektörün kayıplarını gidermeye yetmeyeceğini belirten Budak, sözlerine şöyle devam etti:

“Turizmin tekrar gündeme alınması olumludur. Uçaklara yakıt desteğinin 15 Eylül-30 Kasım dönemi için yeniden verilmesi olumludur. Okulların açılışının Kurban Bayramı sonrasına ertelenmesi olumlu ancak yetersiz bir adımdır. Vatandaşlarımız krizi, harcamalarını azaltarak atlatmaya çalışıyor. Böyle olunca turizm sektörünün kayıplarını giderecek bir iç turizm hareketliliği oluşması güçtür. Tatil kararı olumlu ancak yetersizdir. O nedenle Türkiye, yurt dışına dönük çalışma yapmalı, Rusya ve Avrupa’daki bir çok ülkeden kaynaklanan kayıpları en aza indirecek adımlar atmalıdır. Turizmde 2015 kaybedildi, 2016’nın da kaybedilme olasılığı yüksektir. Şimdi bir adım atılırsa, 2016 için hâlâ umut var.” 
banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner83

Kleopatra Plajı Türkiye'nin Maldivleri

Haberi Oku