Turizm:
'Mevsimlik turizm çalışanlarına ödenek de yok destek de'
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av.Cavit Arı, salgınla beraber yükselen işsizliğin olumsuz ekonomik etkilerini azaltmaya yönelik verilmeye başlanan kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteğinden turizm sektörünün mevsimlik çalışanlarının yararlanması askıda turizm işçisi olmaları nedeniyle mümkün olmamıştır. Yüzbinlerce askı mağduru turizm işçisi “Adalet nerede, lütfen birileri bizleri görsün artık” diyor dedi.

Salgın başlamadan önce askıda olan çalışanlar sezonda işlerine geri döndü ve kıştan kalan borçlarını ödemeye tam başlayacaklardı. Ancak maalesef Pandemi yüzünden yine askıya alındılar. Mayıs ayında kısa çalışma ödeneği şartlarını tamamlıyorlar diye 3 ay ödenek alanlar oldu. Temmuz’da işene dönebilenler Ekim’de yeniden askıya gönderildiler “merak etmeyin yine ödenek devam edecek” dendi. Aynı mesai arkadaşları sırf kadrolu olarak sınıflandırıldıkları için ödenekleri 10 ay devam etti. ‘Peki biz ne olacağız’ dediklerinde askı personeli için başvuramıyoruz dendi. 1177 lira tutarındaki nakdi ücret desteğine başvurdular ama onu da işten çıkarılmadıkları için alamadılar. Evine ekmek alamayan, çocuğuna süt alamayan, kirasını ödeyemeyen yüzbinlerce işçi şu an mağdur, diyen CHP Antalya Milletvekili Av.Cavit Arı “Turizm sektörünün üvey evlat muamelesi gören askıdaki mevsimlik çalışanlarının bu mağduriyetinin giderilmesi, Turizm Bakanının mevsimlik çalışanları işe geri alın çağrısıyla sadece işverenlerin inisiyatifine bırakılmayacak kadar önemli olup Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile beraber Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından en kısa zamanda gerekli düzenlemenin yapılması beklenmektedir.” açıklamasında bulundu.

Milletvekili Arı Aile, hem Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı hem de Kültür ve Turizm Bakanına hitaben verdiği yazılı soru önergesinde yönelttiği; Kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteğinden yararlanamayan askıdaki mevsimlik turizm çalışanlarının bu mağduriyetlerinin çözümüne yönelik bir çalışma yapmayı planlıyor musunuz? 2019 yılında turizm sektöründe çalışan mevsimlik işçi sayısı kaçtır? Pandemi döneminde kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteğinden faydalanan askıdaki mevsimlik çalışan sayısı kaçtır? sorularıyla da konuyu meclis gündemine taşıdı. 
banner111
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner83

Alanya turizminde dijital para devrimi

Haberi Oku