Gündem:
Alanya Belediyesi elektrik üretimine başlıyor
Alanya Belediyesi’nin 94 dönümlük alanda hayata geçireceği, Güneş Enerji Santrali (GES) Projesi’nin yapım işinde panellerin montajı aşamasına gelindi. Meclis üyeleri ile birlikte Çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Yücel, teknik ekip ve yüklenici firma yetkililerinden bilgi aldı.

“2 YILLIK MÜCADELEMİZİN MEYVELERİNİ ALIYORUZ”

Bu büyüklükte güneş enerjisi santralini hayata geçirecek ilk ve tek kamu kurumu olacaklarını söyleyen Başkan Yücel, Projenin GES-1, GES-2 ve GES-3’ten oluşan ilk etaplarının yapım işinde son aşamaya geldiklerini belirtti. Başkan Yücel, “2 yıldır verdiğimiz mücadelenin ve emeklerimizin meyvelerini almaya başladık. Bugün Bin MW projenin elektriğin denemesini yapıyoruz. Projenin 3 bin MW bölümünde 2 ay içerisinde elektrik üretimine tamamen başlıyoruz. Toplamda 5 MW gücündeki GES Projesi için yola çıkan Belediyemiz, ilk etapta projenin 3 MW elektrik üretecek. Proje tamamlanıp 5 MB’lık üretim gerçekleştirildiğinde ise belediyemiz elektrik ihtiyacını tamamen bu santralden karşılayacak. Enerji maliyetlerinde çok önemli ölçülerde tasarruf sağlayacağız.” dedi. 


25 YIL HİZMET VERECEK

Projenin aşamaları ile ilgili bilgiler veren Başkan Yücel, "Bu projede 12 bin panel kullanıldı ve Alanya'ya 25 yıl hizmet edecek şekilde tasarlandı. Kullandığımız ürünlerin birçoğu yerli ürünler. 10 yıl boyunca Alanya Belediyesi'nin artık elektrik faturası derdi kalmayacak. 5 yılda da kendisini amorti edecek bir proje. Bayram öncesi tüm panelleri yerleştireceğiz. TEDAŞ yetkilileri de gelip gerekli incelemeleri yaptıktan sonra onayı alır almaz tam kapasite ile çalışacağız. Türkiye'nin güneş enerjisinden elektrik üretebilecek en elverişli noktasındayız.

Bunu iyi değerlendirmek istiyoruz. Yılda 5 milyon KW elektrik üreteceğiz. Bu enerji ile şantiye alanlarımızda kullandığımız diğer yakıt türlerini de elektriğe çevirerek ayrıca yüzde 45’lik bir tasarruf kalemi daha oluşturacağız. Projemize destek verenlere, firma yetkililerine, ekiplerimize ve TEDAŞ yetkililerine teşekkür ediyorum" diye konuştu.
banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner84

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Alanya Belediyesi'nden sıcak asfalt atağı
Alanya Belediyesi, mahallelerde sıcak asfalt çalışmalarını sürdürüyor. Kestel Mahallesi’nde çalışmalarını...

Haberi Oku