Gündem:
Çocuk Festivaliyle Alanya şenlendi
Alanında uzman sosyologların yetişkinlere yönelik söyleşileri, çocuk kitap yazarlarının etkinlikleri ve zengin bir programla Alanya Belediyesi Kültür Merkezi’nde 28 Nisan’a kadar devam edecek Alanya Uluslararası Çocuk Festivali’ne ilgi çok yoğun.

“ÇOCUKLARDA BİREYSEL VE SOSYAL FARKINDALIK GELİŞİMİ”
Festivalin Ebeveyn ve Eğitimci Seminerleri bölümünde gün akşam Sosyolog Elif Çarmıklı, “Çocuklarda Bireysel ve Sosyal Farkındalık Gelişimi” konulu söyleşisiyle yetişkinlerle buluştu. Soru sormanın öğrenmenin ilk adımı olduğunu hatırlatan Çarmıklı, “Çocuklar bir dönem çok soru soruyorlar çünkü öğrenme merakları var. Ama sonra ne oluyor birden sormayı bırakıyorlar ve sorularla yargılamaya başlıyorlar” dedi.

“FARK ETMEK ÖĞRENMEKTİR”
Soru sormanın önemini örneklerle açıklayan Sosyolog Elif Çarmıklı, “Çocuk soru soruyorsa farkındalık oluşmaya başlamıştır. Fark etmek öğrenmektir. Soru sormuyorsa farkındalık ilişkisi kesilmiştir. Çocuk yetiştirmek kendimiz yetiştirmektir. Bir şeyin alışkanlık haline gelebilmesi için o işi anne ve babanın da yapması gerekir” ifadelerini kullandı. Çarmıklı, soru sorma şekillerine de değinerek çocukların gelişiminde ebeveynlerin rolünün etkisini anlattı.

Festivalin ikinci günü okulların gösterileri, çocuk oyunu Kral Olmak İstemeyen Aslan, Çocuk Kitap Yazarı Fatih Tuncay’ın 5., 6., 7. sınıflara yönelik “Kitap Okumak Zorunda mıyız”? konulu söyleşiyle devam etti. Festival sayesinde biriktirdiği harçlıkla kitap alan çocuklar, ilk kez tiyatroyla tanışanlar mutluluktan havaya uçtu.

Akşam saat 19.00’da ise Ayşegül Dede, “Çocuk ile İletişimde Hikaye Anlatıcılığı” söyleşiyle Kültür Merkezi’nde dinleyicilerle buluşacak.


banner111
Anahtar Kelimeler
Festival

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

96 bin turistle tüm zamanların rekoru kırıldı
Turizm kenti Antalya’ya, 14 Temmuz Pazar günü, hava yoluyla 96 bin 191 turist geldi. Bu sayıyla tüm zamanların...

Haberi Oku