Gündem:
Hal'e ilk kazma vuruldu
Alanya Ticaret ve Sanayi Odası tarfından projesi yapılan ve ihalesi de gerçekleştirilen Türkler Mahallesi'nde 10 Aralık'ta temel atma töreni hzırlıkları yapılan yeni hal projesine ilk kazma vuruldu. Hal’de başlayan inşaat çalışmalarının ilk müjdesini sosyal medya hesabı üzerinde paylaştığı fotoğraflarla Alanyaspor Başkanı Hasan Çavuşoğlu verdi. Yeni projenin temeli Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da katılacağı törenle atılacak. Bilindiği gibi bir süredir yeni proje Alanya'daki bir grup halciyle başkan Türel arasında krize neden olmuş, Türel, "İsteyen gelsin, istemeyen gelmesin" demişti. 

MEVCUT HALLERDEN DAHA BÜYÜK

Türkler mahallesinde hayata geçirilecek yeni hal projesi, mevcut dört halin toplamından daha büyük bir alan üzerine inşa edilecek. Mevcut dört halin toplam alanı 105 dönüm iken yeni toptancı hal 154 dönüm alana kurulacak. Projede 159 komisyoncu, 66 ardiye bulunacak. İhtiyaç halinde, kod farkından dolayı zemin altında açığa çıkan 17 bin 500 metrekare alana 50 tüccar ardiyesi daha yapılabilecek. Mevcut 4 halde dükkanlar ortalama 50 metrekare iken yeni haldeki dükkanların kapalı alan büyüklüğü 195 metrekare.

249 METREKARE KULLANIM ALANI

Daha önce dükkanların önünde ve arkasında 14’er metrekare olmak üzere toplam 28 metrekare olarak açıklanan sundurma alanları esnafın talebi üzerine daha da genişletildi. Sundurma alanının ön tarafına 26 metrekare daha eklendi. Böylece 223 metrekare kullanma alanına sahip olan dükkanların toplam kullanma alanı 249 metrekareye ulaşacak. Sundurmalar TIR ve kamyonların geçişine engel olmayacak. Mevcut hallerde meydan büyüklüğü 20 dönüm iken, yeni hal projesinde bu 60 dönüme çıkartıldı. Halin iki ayrı kapısından aynı anda 3 adet TIR giriş çıkış yapabilecek, arka arkaya 9 adet TIR sıralanabilecek.

İHTİYACA GÖRE GENİŞLEYECEK

Projeyi ihtiyaca göre genişletmek de mümkün olacak. Büyükşehir Belediyesi, gelecekte yeni ihtiyaçların doğabileceğini göz önüne alarak 154 dönümlük proje alanı yanındaki Orman’a ait 90 dönümlük alanın tahsisini almak üzere çalışmalarını sürdürüyor. TIR, kamyon otoparkları, sosyal tesisler için kullanabilecek 90 dönümlük bir rezerv alan oluşturuluyor. Gelecekte ihtiyaca cevap veremediği takdirde bu ek rezerve alan da kullanılacak.

Alanya’daki derme çatma hallerin tek bir modern hal kompleksi çatısı altında toplanması esnafın talebi doğrultusunda mümkün olursa, üretici ‘ürünümü hangi hale götüreyim’ derdinden kurtulacak. Üretici ve tüccar tek noktada buluşacak, ürün piyasanın oluşması kolaylaşacak.

banner111
Anahtar Kelimeler
Hal

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner84

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Vali'den flaş karar! Cami altında ticarethane...
Antalya Valisi Münir Karaloğlu, "İl müftümüze talimatım var. Hiçbir caminin altında ticarethane...

Haberi Oku