Gündem:
Şeffaf belediyeciliğe en güzel örnek

 Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Yetkilileri, İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi üyelerine devam eden projeleri gezdirdi. Şeffaf ve katılımcı bir belediyecilik örneği sergilenen gezide İMO üyelerine projeler ve teknik bilgiler verilerek karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, STK’ların yapıcı eleştiri ve görüşlerini önemsediklerine dikkat çekti.

Göreve geldikleri ilk andan itibaren yapıcı, tamamlayıcı eleştiriye her zaman açık olan, sık sık STK’lar ile bir araya gelerek, fikir alış verişinde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, şeffaf belediyeciliğin en güzel örneğini sergiliyor. Antalya’yı kanatlandıracak projeler halka ve sivil toplum kuruluşlarına danışılarak ve referandum yapılarak hayata geçiriliyor. Özellikle Antalyalılara sorularak referandumla yapımına karar verilen Raylı Sistem 2’nci Etabı, Şarampol Projesi, Ulaşım Master Planı, Çallı Üst Geçit Projesi, Doğu Garajı ve çevresini turistik bir cazibe merkezi haline getirecek Kentsel Tasarım Projesi ile Kepez-Santral Kentsel Dönüşüm Projesi için çalışmalar sürüyor. Antalya’nın dev projelerine halkın yanı sıra Sivil Toplum Kuruluşları da fikirleriyle destek oluyor. 
STK GÖRÜŞLERİNİ ÖNEMSİYORUZ
‘Biz yaptık oldu’ mantığı ile hareket etmediklerini her fırsatta dile getiren Başkan Türel, bunun en güzel örneğini Boğaçayı Projesi’nde STK’larla gerçekleştirdikleri görüşmeler sonucunda bazı değişiklikler yaparak gösterdiklerini söyledi. Başkan Türel, başta İMO olmak üzere, akademisyenler ve uzmanlar ile yapılan toplantılardan sonra proje içinde yer alan marinanın yerini değiştirdiklerini hatırlattı. Her bir projenin Antalya’nın değerine değer katacağını, marka değerini yükselteceğini dile getiren Türel, bu yatırımları yaparken toplumun her kesimi ve sivil toplum örgütlerinin eleştirilerine kulak verdiklerini kaydetti.
İMO PROJELERİ GEZDİ
Katılımcı ve şeffaf yönetim anlayışı çerçevesinde çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, kamu yatırımlarının şeffaf bir şekilde incelenebilmesi amacıyla STK’lardan gelen talepler doğrultusunda teknik geziler düzenliyor. Teknik gezilerin ilk konuğu da İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi üyeleri oldu. 
Fen İşleri Dairesi Başkanlığı Yatırımlar Şube Müdürlüğü'nün kontrolünde, yapımı devam eden Nekropol Alanı inşaatı, Doğu Garajı Kültür ve Ticaret Merkezi inşaatı, Tonguç Caddesi Hemzemin ve Tünel Geçişi çalışmaları, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Antalya Şubesi üyeleri tarafından ziyaret edildi. 
TEKNİK BİLGİLENDİRME YAPILDI
Teknik gezi kapsamında ilk durak Nekropol Alanı inşaatı ve Doğu Garajı Kültür ve Ticaret Merkezi inşaatı oldu. İMO üyeleri burada şantiye alanındaki çalışmalarını inceledi ve yetkililerden bilgi aldı. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ve İMO üyeleri daha sonra Tonguç Caddesi’nde yapımında sona gelinen Hemzemin ve Tünel Geçişi çalışmalarını inceledi. Devam eden projelerle ilgili bugüne kadar yaşanan süreçler, projelerin mevcut durumları ve projeler tamamlandıktan sonraki durumu ile ilgili İMO üyelerine, Yatırımlar Şube Müdürlüğü teknik ekipleri tarafından bilgilendirme yapıldı. Yapılan teknik gezilerle kamu yatırımlarının şeffaf bir şekilde incelenmesi sağlanırken karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

banner111
Anahtar Kelimeler
Belediye

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner84

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Vali'den flaş karar! Cami altında ticarethane...
Antalya Valisi Münir Karaloğlu, "İl müftümüze talimatım var. Hiçbir caminin altında ticarethane...

Haberi Oku