Gündem:
Tarihi Düğmeli Evler'e Expo'dan ödül

 İbradılı Taş ustaları tarafından iki katlı olarak yapılan 'Düğmeli Ev'in inşasında kullanılan taş ve keresteler tümüyle yöreden getirilirken evin mimari özelliği ile yapım tekniğinin aslı ile aynı olması dikkat çekiyor.

64 metrekarelik tanıtım alanının 35 metrekaresine iki katlı olarak inşa edilen Düğmeli Ev'in bahçesinde ise yöreye ait, şakayık (ayı gülü), şabla, kekik, adaçayı, gökçetülüşah gibi yöreye ait endemik ve aromatik bitkilerin bulunduğu bir de bahçe bulunuyor.

EXPO 2016'da inşa edilen tarihi 'Düğmeli Ev'in İbradı tarihinin bir parçası olduğuna dikkat çeken İbradı Belediye Başkanı Serkan Küçükkuru, EXPO 2016 tarafından verilen ödülden duyduğu memnuniyeti vurgulayarak İbradı'nın bilinirliliğini artırarak turizmde hak ettiği öneme kavuşmasını sağlamak için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarına dikkat çekti.
Küçükkuru ' İlçemizin tarihi değerlerinden biri olan 'Düğmeli Ev'in yapımında geleneksel yapım tekniklerine bağlı kalınarak beton ve harç kullanmadan yöremizden getirdiğimiz taş ile yöremize özgü katran ağaçları kullanıldık. İlçemizin maharetli ustaları tarafından aslına uygun olarak kısa bir sürede inşa ettik.Şu ana kadar da binlerce kişinin ziyaret ettiği 'Düğmeli Ev' de ziyaretçilerimize belediye görevlilerimiz tarafından ilçemizin tarihi ve turistik değerlerini değerini tanıtan broşürler, kartpostallar ve kitaplar hediye edilerek bölge hakkında detaylı bilgi verildi 'dedi.

banner111
Anahtar Kelimeler
Tarihi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner84

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Alanya Belediyesi'nden sıcak asfalt atağı
Alanya Belediyesi, mahallelerde sıcak asfalt çalışmalarını sürdürüyor. Kestel Mahallesi’nde çalışmalarını...

Haberi Oku