Gündem:
Yenialp'ten Alanyalı esnafa ‘kredi' uyarısı
Aynı zamanda Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı da olan Yenialp, yaptığı açıklamada ”Şu anda esnaf arkadaşlarımız yoğun bir şekilde krediye talepte bulunuyorlar ama 2020’nin ne getirip ne götüreceğini çok iyi hesaplamaları lazım. Krediye ciddi anlamda talep var. Normalde bu mevsimde bizden alınan kredilerin ya tadilat ya da yeni mal alımı için olması gerekirken, talep edilen krediler eski borçları kapatmak için isteniyor. Bu mevsimde insanlar hala borçlarını borçla kapatmaya çalışıyorlarsa ciddi bir sıkıntı var demektir. Krediyi verirken biz de elimizden geldiğince dikkat etmeye çalışıyoruz.

2020 sezonunda nelerin bizi beklediğini çok iyi göremiyoruz. Turizm muşmulaya benzer bizim deyimimizle, çok iyi çiçek vardır ve çiftçi der ki bu sene muşmuladan iyi para kazanacağız, akabinde dolu yağar ve muşmula bertaraf olur ve hiç kazanamaz. Turizmde aynı öyle pamuk ipliğine bağlanmış bir şekilde devam ediyor. Güneydoğu bölgesinde yaşadığımız sıkıntılar aşikar, bölgemizde en ufak bir sorun yaşarsak turizmden ciddi anlamda yara almış olacağız.

Esnaf arkadaşlara diyorum ki sezonda önünüzü görmeden lütfen adım atmayın. Neyin ne olacağı belli değil. Gerek esnaf kefaletten gerekse bankalardan kredi kullanırken dikkatli davranmalarını istemekteyiz. Aylık ortalama 7 milyon TL gibi bir parayı kredi olarak esnaflara dağıtıyoruz. Bunu da yıla vurduğumuz zaman 80-90 milyon TL gibi bir para yapıyor. Bu da esnafımıza ciddi anlamda destek. Esnaf arkadaşlarımızdan kredi kullanırken de bankalardan ziyade esnaf kefaret kredi kooperatiflerini kullanmalarını öneriyorum. Bankalardaki faiz oranları belli, esnaf kefalet kooperatifindeki krediler belli. Esnaf kredi kooperatiflerinin faiz oranı yıllık 4.5 gibi bir miktara tekamül ediyor ve esnaflarımızı da ciddi anlamda kooperatif kredileri rahatlatır diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.


banner111
Anahtar Kelimeler
Yenialp

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Alanya Ülkü Ocakları'ndan vefa örneği

Haberi Oku