Gündem:
Yörükler yaylalara göç etmeye başladı
Yaz mevsimini  Akseki'nin 2 bin 200 rakımlı  Göktepe ve  Gündoğmuş ilçesinin Eğrigöl Yaylası'nda geçirecek Yörükler, gelişen teknolojiye bağlı olarak at ve deve sırtında değil, motorlu araçlarla göç ediyor.

Un, bulgur, tuz, kazan, tencere, yayık, beşik, yatak ve yorganlarını kamyonet, kamyon, traktör ve otomobil gibi çeşitli araçlarla taşıyan Yörüklerin ana geçim kaynağı olan keçiler ise çobanlar tarafından otlatılarak götürülüp getiriliyor.

Eylül sonuna kadar yaylada kalacaklar

Alanya'nın  Güzelbağ Mahallesi'nden yaylaya çıkan Yakup Saraç, "15 Mayıs'tan sonra hayvanlarımız durmaz, kendileri yola çıkarlar. Eğrigöl Yaylası'na çıktık. Obalarımıza yerleştik. Burada havalar halen soğuk.  Eylül ayı sonlarına kadar yaylada kalırız. Daha sonra ise evlerimize yeniden göç ederiz." dedi.

64 yaşındaki İbrahim Erbay ise  Manavgat ilçesinin Saraçlı Mahallesi'nden Akseki'nin Göktepe Yaylası Kalkantaş mevkisine koyunlarını otlatmak için çıktıklarını ve obalarda kaldıklarını söyledi.

Mayıs ortasından sonra havaların ısınmasıyla koyunların yaylaya götürüldüğünü anlatan Erbay, "10 yaşından beri hayvancılıkla uğraşıyorum. Bundan vazgeçemiyoruz. Devamlı olarak yaylalara çıkıyoruz. Sıcaklarda koyunlar sahilde durmaz. Mutlaka yaz ayını yaylalarda geçirmek zorundayız. Ekim ayı sonlarında ise yayladan evlerimize yeniden göç ederiz." diye konuştu.

Beyçukuru Yaylası'na çıkan 80 yaşındaki Hasan Salcan da  Manavgat'ın Saraçlı köyünde yaşadığını, bu yıl kar fazla yağdığı için yaylaya çıkmakta geciktiklerini aktardı.

Salcan, "Yayladan dönüş zamanımız  15 Ekim'dir. Bu kültür atalarımızdan kaldı ve ölünceye kadar da sürdüreceğiz. Yaşantımızdan zevk alıyoruz." ifadelerini kullandı.

Manavgat'ın Saraçlı Yörüklerinden 55 yaşındaki  Hüseyin Gök ise koyun beslediğini ve yaz aylarında  Akseki'nin  Göktepe Yaylası'na çıktıklarını anlattı.
banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner84

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Alanya Belediyesinden kaçak yapılara geçit...
Cikcilli Mahallesi, yeni Çevre Yolu kenarındaki 3 katlı ruhsatsız bina hakkında Alanya Belediyesi tarafından...

Haberi Oku