Turizm:
'7 milyon Rus turisti ağırlamaya hazırız'

 Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO) konuğu olarak Rusya’dan gelen gazetecilerle buluştu. Vali Karaloğlu, başta turizm ve güvenlik olmak üzere çeşitli konulara ilişkin soruları cevapladı.

Uçak krizinden önce iki ülke arasında vizesiz girişler olduğunu hatırlatan Vali Karaloğlu, aynı yönde çalışmaların olduğunu kaydetti. 2016 sonuna kadar charter uçak başı desteğinin devam edeceğini belirten Vali Karaloğlu, “Turizm Bakanımız dün Antalya’daydı sektör temsilcileriyle uzun bir toplantı yaptı. Bakanımız, Bakanlar Kurulu’na charter uçak başı desteğinin 2017 yılında da devam etmesi konusunda teklif götürecek” diye konuştu.
Komşu ülkelerin milli para birimleriyle birbirlerinden alış veriş yapması gerektiğinin altını çizen Vali Karaloğlu, “Zannediyorum son liderler buluşmasında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Putin vizesiz girişler ve milli para ile ticaret konularını da görüştü. Rusya ile bu kadar yakın komşu ve büyük ilişkilerimiz varken, biz Rusya’da Türk Lirasıyla, bir Rus vatandaşının da Antalya’da Rus Rublesiyle alış veriş yapması kadar doğal bir şeyin olmaması lazım. Bunu mutlaka çözmemiz gerekir diye düşünüyorum” dedi.

Antalya'da 385 tane 5 yıldızlı otel var
İspanya’dan fazla beş yıldızlı otele sahip Antalya’da 385 tane beş yıldızlı otel ve tatil köyü olduğunu hatırlatan Vali Münir Karaoğlu, “Antalya 2014 yılında ağırladığı Rus misafirin en az 2 katını ağırlama potansiyeline sahip. Gelecek olan her Rus misafirimizi memnun edecek potansiyelimizin olduğunu biliyoruz.”
Vali Karaloğlu, 2016 yılında sadece Türkiye’de değil bütün dünyada turizm hareketlerini derinden etkileyen krizler yaşandığına işaret ederek, “Dünya bir global terörizmle mücadele ediyor. Turizm de krizlerden en çok etkilenen sektörlerden bir tanesi. Dün katıldığım turizm toplantısında uluslararası bir tur operatörü CEO’su bu yıl sadece Almanya’da 5 milyon kişinin tatile çıkmadığı bilgisini aktardı. Bu çok önemli bir rakam. Bütün dünyadaki algıdan dolayı insanlar seyahatini erteliyor” diye konuştu.
2016 yılını 500 bini Rusya’dan, 8- 8,5 milyon turistle kapatmayı hedeflediklerini kaydeden Vali Karaloğlu, “Son rezervasyon dediğimiz olay devam ediyor. Ekim ve Kasım ayında beklentimizin üzerinde rezervasyon var” dedi.
13 milyon misafirin ağırlandığı Antalya’da güvenliğin her zaman önemli olduğuna vurgu yapan Vali Karaloğlu, “Özellikle İstanbul’daki havalimanında yaşadığımız üzücü olaydan sonra, şehrin ana giriş çıkışları ve Belek gibi turizm alanlarındaki güvenlik tedbirlerini artırmış durumdayız. Bir örnek gerekirse, eskiden havalimanına giren araçların yüzde yirmisi aranırken, bugün havalimanına giren her aracı arıyoruz” şeklinde konuştu.

banner111
Anahtar Kelimeler
Vali

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Kazak televizyoncu ve fenomen Alanya'yı...

Haberi Oku