banner203

ALTSO ve Alanya Belediye Başkanlığı seçimleri...

 Gazeteciliğe başladığım 1993 yılından bu tarafa, mesleğimiz gereği çok sayıda yerel, genel, oda ve dernek seçimlerine şahit oldum. 
Neden geçmişi karıştırdığımı anlatayım.
Şöyle ki; özellikle Alanya Belediye Başkanlığı seçimleri ile Alanya Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri geçmiş yıllarda hep bir birine ilintili seçimler oldu. 
Alanya Ticaret ve Sanayi Odası adayı, Alanya belediye başkan adaylığı ve seçimi konusunda, Alanya Belediye Başkan Adayı ise Alanya Ticaret ve Sanayi Odası adayı ve seçimi konusunda taraf oldu. 
Bugüne kadar siyasetçiler ticarete, ticaretçiler ise siyaset konusunda taraf oldu. 
Doğrudur, yanlıştır. 
Bu ayrı bir tartışma konusu. 
Biz konumuzu dağıtmayalım. 
Malumunuz 16 Mart 2013'te Alanya Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri yapılacak. 
AK Parti İlçe Başkan Yardımcılığı görevinden istifa edip, AK Parti kimliğini bir tarafa koyduğunu belirterek yola çıkan Alanya Dövizciler Birliği Başkanı Mehmet Şahin ve MHP'de Alanya İlçe Teşkilat Başkanlığı yapmış ve MHP'li kimliğini yine aynı şekilde bir kenara bıraktığını belirten ALTSO Meclis Başkanı Mustafa Tuna. 
Bu iki isim Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı için yarışacak. 
Her ikisi de siyasi kimliklerini de inkar etmeden, siyasetin hizmet için bir aracı kurum olduğunu belirtip, yeni dönemde  Alanya Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinden oy istiyorlar. 
Benim düşüncem, geçmiş dönemdeki kadar siyaset Alanya Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde taraf olmaz. 
Nedenine gelince. 
Alanya Belediye Başkanlığı koltuğu artık Dinek ile Oba Çayı arasını değil, Kahyalar ile Alara Çayı arasını kapsıyor. 
Bektaşlı ve Tepelinin Alanya Belediye Başkanı, artık Aydap ve Sabırlar Köylerininin de başkanı. 
Dolayısıyla dar çerçeveli bölgede; hem Alanya Belediye Başkanlığı'nı düşünen isim ALTSO'da taraf oluyordu, hem de ALTSO Başkan Adayı Alanya Belediye Başkanlığı seçimi konusunda. 
Zaten Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nın üye yapısı itibariyle sadece Alanya şehir merkezinde değil, beldelerde de çok sayıda üyesi vardı. Ve hala da var. 
ALTSO açısından bir değişiklik yok. 
Ancak Alanya Belediye Başkanlığı için aynı şeyler geçerli değil. 
Geçmişte, Alanya Belediye Başkanlığı koltuğunu düşünen isimler de, ALTSO'da taraf olup az olan seçmen sayısı itiberiyle ibreyi kendilerine çevirerek avantaj yakalama peşine düşmüşlerdi. 
Ancak, şimdi eski seçimlerin 3 ve hatta 4 katı kadar seçmenle muhatap olmak, onların desteğini ve oyunu almak zorundalar.
Onun için Alanya Belediye Başkanlığını düşünen isimlerin sorumluluk sahası 50-60 binlik değil, 160-170 belki de 180 bine kadar çıkacak seçmeni olan bir Alanya. 
Ben şahsi fikrim; 1993 yılından bu tarafa ALTSO seçimlerini yaşayan birisi olarak 16 Mart'ta geçmiş ALTSO seçimlerinden daha farklı bir ALTSO seçimi bekliyorum. 
Hem Alanya Dövizciler Birliği Başkanı Mehmet Şahin ve hem de ALTSO Meclis Başkanı Mustafa Tuna, ALTSO üyelerine daha iyi hizmeti verebilmek için bu göreve talip oldular. 
Böyle önemli bir göreve taklip olan Şahin ve Tuna'yı kutlamak gerekir. 
Her ikisine de başarılar diliyorum. 
Kazanan ALTSO üyeleri ve Alanya olsun...
Eklenme Tarihi: 27 Ocak 2013

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner84

banner97

banner121

banner82

banner83