Alanya polisinden vatandaşlara önemli uyarı

Alanya polisinden vatandaşlara önemli uyarı

Alanya İlçe Emniyet Müdürlüğü TDP Büro Amirliği son zamanlarda artan akıntılar nedeniyle  boğulma vakalarına karşı vatandaşlara uyarıcı broşürler dağıttı.

Alanya İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik (TDP) Büro Amirliği vatandaşları bilgilendirici çalışmalarını sürdürüyor.Geçtiğimiz günlerde olası boğulma vakalarına karşı Kleopatra Sahili’nde broşür dağıtan TDP Büro Amirliği personeli bu kez de vatandaşları akıntıya karşı uyarmak için çalışma başlattı. Dağıttıkları yaklaşık 300 adet broşürde çeken akıntıya dikkat çeken TDP personeli buna karşı neler yapılabileceğini de vatandaşlara anlattı. TDP Büro Amirliği çalışanlarının dağıttıkları broşürde şunlar yer aldı: 

ÇEKEN AKINTI NEDİR?


Çeken akıntılar, deniz dip yapısının topuk-dalyan topuk (kum tepeciği, yarık kum tepeciği) şeklinde olduğu bölgelerde görülen ve sığ sudan derin suya hareket eden oldukça kuvvetli akıntılardır. Rüzgârlı havalarda topuklarda (kum tepesi) kırılan dalgaların dalyan (çukurluk) bölgelerinden geriye doğru hareketi sonucu oluşan bu akıntılar, dünya şampiyonu bir yüzücünün dahi karşı koyamayacağı kadar güçlüdür 

ÇEKEN AKINTI NERELERDE VE NE ZAMAN GÖRÜLÜR?


Çeken akıntılar tüm Karadeniz sahillerinde görülebilen kuvvetli akıntılardır. Rüzgârlı, fırtınalı ve dalgalı havalarda görülür. Dalga yüksekliği arttıkça çeken akıntının gücü de artar. 

ÇEKEN AKINTIYI NASIL TESPİT EDERİZ?   


Denizin belli bir bölgesinde su rengi, diğer bölgelerden bariz biçimde farklıysa, sanki bir kanal boyunca devam eden birbirine karışmış ve düzensiz ilerleyen su görüntüsü varsa, Düzenli bir biçimde denize doğru ilerleyen köpükler bulunuyorsa, kıyıya doğru gelen dalgalarda bozulma ve düzensizlik görülüyorsa o bölgede çeken akıntı görülme riski yüksektir. 

ÇEKEN AKINTIYA KAPILMAMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?  


Dalgalı havalarda denize girmemeyi tercih edin.  Denize girmek için cankurtaran ve sağlık ekibi bulunan sahil ve plajları tercih edin. Çocuklarınız denizdeyken bir an bile gözlerinizi onlardan ayırmayın. Kendiniz ve çocuklarınız için denizde su yüzeyinde kalmanızı sağlayacak can yeleği, can simidi gibi can kurtarma malzemeleri bulundurun. Tek başınıza denize girmeyin. Yanında kurtarma malzemeleri bulunan ve iyi yüzme bilen birisini gözcü olarak sahilde bırakın. Denize mutlaka deniz kıyafetiyle girin. 

ÇEKEN AKINTIYA KAPILAN BİR KİŞİ NE YAPMALI?  


Çeken akıntıya kapılmanız halinde öncelikle sakin olun. Akıntı sizi dibe çekmez, sahilden açığa doğru sürükler. Sahile doğru yüzmeye çalışarak kendinizi yormayın, akıntıyı yenemezsiniz. Akıntının sizi götürmesine bir süre izin verin. Akıntı zayıfladığında sahile değil, yanlara doğru yüzerek akıntıdan kurtulun. Her zaman su üzerinde kalmaya çalışın ve elinizi kaldırarak yardım isteyin. 

banner111

ÇEKEN AKINTIYA KAPILAN BİRİSİNE NASIL YARDIM EDİLMELİ? 


Deniz içerisinde elini kaldıran birini gördüğünüzde bu kişinin yardıma ihtiyacı olduğunu bilin. Kişiyi sakin olması konusunda (ses vb. yollarla) uyararak derhal cankurtaran çağırın. Cankurtaran yoksa can simidi, halat vb. deniz malzemeleri atarak yardım edebilirsiniz." 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83