banner203

Alanya’da muhtarların sondaj kavgası

Kayabaşı ve Hacıkerimler Mahallesi’nde ASAT ve mahalle muhtarları tarafından açılan sondaj kuyusu Mahmutseydi muhtarı tarafından itiraz edilerek kapatıldı. Bu durum ise muhtarlar arasında krize neden oldu.

Alanya’da muhtarların sondaj kavgası

Alanya’da mahalle muhtarları arasında sondaj krizi yaşanıyor. Kayabaşı Muhtarı Mustafa Tiryaki ve Hacıkerimler Muhtarı Ramazan Güvercin ASAT’a başvurarak sondaj kuyusu açtırdı. Türktaş ve Mahmutseydi muhtarları ise, açılan kuyuya sınır ihlali ve kendi sondaj kuyularının kurutulduğu iddiası ile itiraz etti. Olayın sonrasında ise sondaj kuyusu açtıran mahalle muhtarları Türktaş ve Mahmutseydi Mahallelerine de sondajdan su verileceğini söylemesi üzerine 4 mahalle anlaşmaya vardı. Ancak, anlaşma sonrasında taraflardan birinin imza atmaya gelmemesi ortalığı karıştırdı ve yeni bir krizin önünü açtı.
ORTALIK KARIŞTI
4 mahalleyede su gitmesi için yapılan anlaşma için belgeye imza atmaya gelmeyen Hacıkerimler Muhtarı nedeniyle Mahmutseydi Muhtarı Resul Bülbül’ün, “Hacıkerimler muhtarı tutanağı imzalamamış, beton dökmezsem adam değilim” diyerek sondajı betonla kapattırdığı iddia edildi. Alanya Posta Medya ekibine açıklamalarda bulunan Kayabaşı ve Hacıkerimler muhtarları da konuyla ilgili “ Sondajın kapatılması ile alakalı deliller ortada” dedi.
‘BETON DÖKMEZSEM ADAM DEĞİLİM DEDİ’
Kayabaşı muhtarı Mustafa Tiryaki yapmış olduğu açıklamada, “ASAT’ın yetkilileri köyün arka kısmında bir alan tespit etti ve yetkilileri ile birlikte oraya sondaj çalışması yaptık. Baya bir çaba gösterdik elde edebilmek için. Sondajı vurduktan sonra alan Türktaş köyünün 120 metre sınırları içerisine girmiş çok küçük bir oran. Türktaş muhtarı ve Mahmutseydi muhtarı sondaja itiraz etti. Türktaş muhtarı kendi sınırı olduğu için itiraz etti, Mahmutseydi muhtarı ise kendisinin 700 metre ileride sondaj kuyusu varmış ama bizden önce suyu zaten kurumuş ve bizim yüzümüzden iyice kuruduğunu iddia ederek itiraz etti. Hacıkerimler muhtarımız ile ben Mahmutseydi muhtarına buradan çıkan suyu hep birlikte kullanalım dedim. ASAT müdürümüz Mahmutseydi muhtarına sondaj verdi ve kendi kuyusunu daha da derinleştirmesini istedi su bulabilsin diye ancak denedi su yine gelmedi. Su yokmuş o bölgede. Olayın ardından ASAT Müdürü Mahmutseydi, Türktaş, Hacıkerimler ve Kayabaşı muhtarları için bir tutanak tuttu su gelirse bu bölgelerde faydalanabilmesi için. Yer altı suyu bulunsun istedik. Bu bölgelerde herkes eşimiz dostumuz, biz zaten bu sudan herkesi faydalanabilmesi için elimizden geleni yapacaktık. Tamam dediler ardından Mahmutseydi muhtarı projeden 10 gün sonra beni aradı ve bana Hacıkerimler muhtarı tutanağı imzalamamış “Ben o sondaja beton doldurmazsam adam değilim dedi. Nitekim sonuç sondaja beton döktü. Ancak biz zaten ASAT müdürümüzün yanına gidip o tutanağı imzalamıştık. Resul muhtar doldurdu veya doldurmadı benim için sorumlu Mahmutseydi muhtarı Resul Bülbül’dür” dedik.
‘RESMEN SABOTAJ’
Hacıkerimler Muhtarı Ramazan Güvercin, “Biz bu sorunu çözebilmek için iki buçuk yıl mücadele verdik. Bu uğraşların ardından güzel bir yerde su bulduk ve ASAT ekiplerimizle birlikte çalışmalara başladık ancak sondaj yaptığımız yere Mahmutseydi ve Türktaş muhtarı gelerek buraya sondaj kuyusu açtırtmayız diyerek araçları durdurdular. Bende görevli arkadaşlara polemiğe gerek yok, ben yetkililer ile görüşeceğim dedim. Ardından ASAT Müdürü ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ilçe başkanları ile toplantıya katıldık. Daha sonra Mahmutseydi muhtarı ben buraya bu kuyuyu açtırtmam beton dökerim dedi. Sondaj bu dört mahalleye de belli miktarda verilecekti. Önce tamam dediler anlaştık ASAT anlaşma yaptı imzaları attık. Ben işim dolayısı ile 3 gün gecikmek durumunda kaldım. Ardından Mahmutseydi muhtarı Kayabaşı muhtarına benim imzalamadığımı söyleyerek ben bu kuyuya beton dökmezsem adam değilim kuyuyu kapatırım demiş. Resmi olarak imzalarını attım kayıtlar duruyor. ASAT bölgeye suyu çekmek için gittiği zaman kuyunun betonla kapatıldığını görüyor. Resmen sabotaj yapılmış taş ve betonla doldurulmuş şok olduk. Ama o sondaj ASAT ekipleri tarafından yeniden açılacak ya aynı yere ya da başka yere” şeklinde konuştu.

banner111

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83