banner203

Halk Alanya Çevreyolunu kapattı

Alanya'da geçtiğimiz günlerde trafiğe yeni açılan çevreyolunda meydana gelen trafik kazalarının ardından bir grup vatandaş, yolda alt geçit ya da üst geçit olmadığı gerekçesiyle eylem yapıp yolu kapattı.

Halk Alanya Çevreyolunu kapattı
Geçtiğimiz hafta araç trafiğine açılan Alanya çevreyolunda meydana gelen kazalara çevrede yaşayan vatandaşlar tepki gösterdi. En son geçtiğimiz gün karşıdan karşıya geçmek isteyen 9 yaşındaki bir çocuğun kaza geçirdiği yolda alt geçit ya da üst geçit olmadığı gerekçesiyle yaklaşık 100 kişi ellerinde dövizlerle Hacıbaba Mezarlığı önünde toplandı. Grup burada sloganlar atarak durumu alkışla protesto etti. Grubun trafiğe kapattığı yolu, olay yerine gelen polis vatandaşları yolun kenarına yönlendirerek tekrar açtı.

"Acil bir şekilde üst geçit yapılmasını yetkilerden istiyoruz"

Yolun hizmetten ziyade eziyete dönüştüğünü söyleyen Selami Çınar isimli vatandaş, "Hemen karşımızda mezarlık var ve biz bu 2 adım yere gitmek için en az 3 kilometre yol kat etmemiz gerekiyor. Okulumuz da 200 metre ötede yine oraya gitmek için 3-5 kilometrelik yol gidiyoruz. Bu söylediğim yerler toplumun kullanmakta zorunlu olduğu yerlerdir. Yolun açılmasından bir hafta geçmesine rağmen 4 kez yaralamalı kaza meydana geldi ve aralarından birisi okul öğrencisi. Aileler çok tedirgin ve çocuklarını rahat bir şekilde okula gönderemiyorlar. Mahalle sakinleri olarak buraya bir ışıklı kavşak yapılmasını, acil bir şekilde üst geçit yapılmasını yetkilerden istiyoruz" dedi.

Çınar, "Buraya belediye başkanı gelip halkına yardımcı olabilirdi. Biz ne devletimize karşı gelmek için toplandık ne de polisimize, burada vatandaşımızın yüreği yandığı için toplandık. Evimize gidemiyoruz ve işyerlerimize müşteri gelmiyor. Bizim toplanma sebebimiz budur" diye konuştu.

"Sözler yerine getirilmezse vatandaş tekrar bu ölüm yolunda olacak"

Yola tepki göstermek için gelen Neslihan Yılmaz ise "Bu yolun yapımı önümüzdeki hafta içinde başlamazsa bu insanlar tekrar burada. Tepkilerimize devam edeceğiz. Burada yaralan çocuk benim veya bir başkasının çocuğu olabilirdi. Yaralı ve sakat kalabilirdi. Ne olursa olsun bize vaat ettiler, gereken mercilerle konuşulmuş sözler yerine getirilmezse vatandaş tekrar bu ölüm yolunda olacak" ifadelerini kullandı.

Bir süre burada bekleyen grup, daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.


"Çevreyoluna üstgeçit yapımına gelecek hafta başlanacak"

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel de, yeni hizmete açılan çevreyolunda Cikcilli Mahallesi Hacıbaba Mezarlığı önünde üst geçit yapılması ile ilgili Karayolları ile görüştüklerini ve yoldaki trafik ve yaya güvenliğinin sağlanabilmesi için tüm ilgili kurumlarla işbirliği içinde çalıştıklarını söyledi.
Yeni açılan çevreyolunda yaşanan kazalar ve eksiklikler üzerine Karayolları’na resmi yazı ile Cikcilli Mahallesi Hacıbaba Mezarlığı önüne üst geçit yapılması ve Olive City Kavşağına sinyalizasyon konulması ile ilgili talepte bulunduklarını kaydeden Yücel, "Belediye ekiplerimiz ve Karayolları işbirliği içinde yolun daha güvenli hale getirilmesi ve eksikliklerinin giderilmesi ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca resmi yazı ile Karayollarına talepte bulunduk. İnşallah Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkilileri gelecek hafta pazartesi ya da salı günü Hacıbaba Mezarlığı önünden bir üst geçit yapılması için çalışma başlatacaklarını bize bildirdiler. Karayolları Bölge Müdürlüğü, Valiliğimiz ve Kaymakamlığımız başta olmak üzere tüm yetkililerin konu ile ilgili gerekli tedbirlerin alınması için üzerlerine düşeni yaptıklarına ve yapmaya devam edeceklerine inanıyorum. Üst geçit yapılması ile ilgili ivedilikle çalışmalar başlatan Karayolları’na da teşekkür ediyorum. Üzücü kazaların ve olayların yaşanmaması adına Alanya Belediyesi olarak tüm imkanlarımızı seferber ederek sorunun çözümüne katkıda bulunmak için çalışmaktayız ve çalışmaya devam edeceğiz. Bölge halkımızın ve tüm Alanya halkımızın içi rahat olsun" dedi. 
Konuyla ilgili Karayolları Bölge Müdürü Arif Çobanoğlu’nun yaptığı yazalı açıklamada ise ”Bölünmüş yol konumundaki Alanya Çevreyolu'nun yaklaşık 4 kilometrelik kesimi 28 Aralık 2017 tarihinde trafiğe açılmıştır. Açılan kesimde, kurumumuzun teknik elemanlarınca yapılan teknik incelemeler neticesinde, yaya güvenliği açısından yapılması planlanan yaya üstgeçidi için 4 Ocak 2018 tarihinde yer tespiti yapılmıştır. Tespit edilen nokta için 8 Ocak tarihinde arazi ölçümleri yapılacak, ardından projelendirme ve temel çalışmalarına başlanacaktır. Prefabrik çelik konstrüksiyonlardan imal edilecek yaya üstgeçidinin Mart ayı sonunda tamamlanması hedeflenmektedir. Ayrıca Alanya geçişinde iki adet daha yaya üstgeçidi yapımına başlanıp 2018 yılı içerisinde tamamlanacaktır" denildi.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2018, 14:54

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner84

banner97

banner121

banner82

banner83