Ayı ile dans edilmez

 24 Kasım 2015 tarihinde Rus uçağının Suriye sınırında “sınır ihlali” nedeniyle Türk uçakları tarafından düşürülmesinden bu yana,  kriz devam ediyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in açıklamaları ve Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un “Türkiye’ye gitmeyin” uyarısının ardından Rus devlet yetkililerinin Türkiye ile ticarete getirilen kısıtlamalara “sınırlamalara”,ve yasaklara her gün bir yenisi ekleniyor… 
RUSYA GÜMRÜĞÜNDE TÜRK MALLARININ GİRİŞİ DURDURULDU 
Uçak krizinin ekonomik etkileri beyaz et alımının durdurulmasıyla başlarken, ihraç mallar ‘sayım’ gerekçesiyle Rusya’ya sokulmuyor. Rusya da yapılan Turizm içerikli Tur satışları tek tek iptal ediliyor. Rusya,  vatandaşlarına "Türkiye'de ki terör tehditi Mısır'dan az değil" diyerek, Türkiye gitmeyin çağrısı yaptı.
Türkiye’nin ikinci büyük ticaret ortağı ve en çok ihracat yaptığı yedinci ülke konumundaki Rusya ile ekonomik ilişkiler bıçak sırtında bir konuma geldi. Reuters’ın haberine göre de tüm Türk mallarının Rus gümrüklerine girişi durdu. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Üyesi ve Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, tüm Türk mallarının Rus gümrüklerine girişinin durduğunu, malların gümrüğe kabul edilmediğini söyledi.
Öte yandan Rus Interfax Haber Ajansı’nın geçtiği habere göre Rusya, Türkiye’den satın aldığı beyaz et alımını 1 Aralık itibarı ile durdurduğunu açıkladı. Rusya ile gerilimin devam etmesinin, inşaat ve müteahhitlik sektörü açısından da önemli kayıp yaratabileceği belirtildi.
RUSYADAKİ TÜRK MÜTEAHHİTLERİN PROJELERİ TEHLİKEDE! 
Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün’ün verdiği bilgiye göre; Türk firmaları 2014’te Rusya Federasyonu’nda toplam tutarı 3.9 milyar doları aşan 47 proje üstlendi. Bu yılın ilk dokuz ayında ise toplam 2.3 milyar dolar tutarında 8 proje üstlenilirken; ortalama proje bedeli 80 milyon dolar seviyesinden 300 milyon dolara çıktı. Ama şimdi hepsinin durdurulacağı söyleniyor. Başbakan Medvedev tarafından, Türk Şirketlerinin Rusya'da ki projelerinin İptal edilebileceği açıklandı.
KİM NE DİYOR?
'BOŞ UÇAK GÖNDERİYORLAR' 
-Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ali Kızıldağ, Rusya’daki tur operatörleri ile yaptığı görüşmede Rus devlet yetkililerinin tur operatörlerine bildiri gönderip rezervasyonları iptal ettirip sadece Türkiye’deki Rusları almak için boş uçaklar gönderildiğini öğrendiğini söyledi. 
-Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Suat Çavuşoğlu "Çok yazık bu memlekete" diyerek, "Rus turizmi bu gelişmelerin üzerine Türkiye'de bitmiştir. Avrupa ülkelerine bakacağız bundan sonraki süreçte. Önüne geçilmezse çok büyük bir felaket olur. " dedi. 
-Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜRFOED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, " Sağduyulu bir şekilde hareket edilmesi lazım. Rus pazarı genel anlamda elbette bizler için çok önemli, Antalya bölgesine gelen turist hacminin yüzde 30'unu temsil ediyor ama bu noktada öldük, bittik diyemeyiz. Yüzde 70'lik pazar hacmiyle de devam edebiliriz" diye konuştu. 
-Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu da iki ülke arasında yaşanan gerginliğin tırmanmasının önüne geçilmesi gerektiğini ifade ederek " Kötü bir süreç başladı. Türkiye'nin dostumuz olan Rusya ile böyle bir tutum içerisine girmesi iyi bir şey değil. Sulh içinde çözülmesi gereken bir mesele. Aksi takdirde bunun sektöre faturası bayağı ağır olur. " dedi. 
-Alanya Rus Dili Konuşanlar İşbirliği ve Dayanışma Derneği (ARDİD) Başkanı Anjelika Anzhela, " İki ülke arasında yaşanan krizden dolayı ve Rusya'da yapılan Türkiye karşıtı konuşmalardan dolayı tedirgin oluyorlar. Alanya’da evi olan Ruslar, sabah Rusya'dan Türkiye'ye gelmek için uçak bileti almaya gitti. Burada Noel tatili yapmak istiyorlardı fakat onlara bilet satılmamış. Kendilerine Türkiye'ye biletin yasaklandığını, uçuşların yapılmayacağını söylemişler. Buna çok üzüldüler" dedi. 
- "Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu” (TÜSEMKOM) Başkan Vekili Halil Öztürk, “Rusya yarın dese ki, 'Benim Türkiye ile ticari ilişkim yok, mal almıyorum satmıyorum.' dediği dakika Türkiye'deki sebze ve meyve piyasası çok büyük bir krize girer. Tereddütümüz o, korkuyoruz işin açığı. Türkiye'nin Rusya ile kriz yaşamasını istemiyoruz. Sebze ve meyve piyasası altüst olur. Beklentilerin çok altında mal satılır. Piyasa bir anda göçer diye korkuyoruz." dedi.
-Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin (ÜDİK) toplantısını iptal edildiği gündeme geldi. Rus Kommersant gazetesi, Kremlin'e yakın bir kaynağa dayandırarak verdiği haberde Moskova'nın Aralık ayı ortasında St. Petersburg'da yapılması planlanan Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin (ÜDİK) toplantısını iptal etme kararı aldığını yazdı.
- Kriz Antalya'yı vurdu; Rusya'ya giden TIR'lar geri gönderiliyor!
Rusya'nın gümrük kapılarında uyguladığı gayri resmi ambargo nedeniyle kesme çiçek taşıyan TIR'lar geri döndürüldü. Süs Bitkileri ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, " 6 TIR geri döndürüldü. Gönderimleri de durdurduk. Uçak sevkiyatlarını da geçici olarak durdurduk. Resmi olarak herhangi bir engelleme görülmese de gayri resmi engeller gözüküyor. Tabi bu durum sektöre çok büyük darbe vuracaktır. Çünkü en büyük partnerimizden biri Avrupa'dan sonra Rusya. Zaten Ukrayna'daki karışıklıktan dolayı o bölgede düşen ihracatımız, o bölgenin de eklenmesiyle büyük darbe yiyecek" dedi.
-Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Hamdi Gördoğan, Rusya'ya en fazla ihracat yapan bölgenin Karadeniz olduğunu belirterek, "Rusya ile yaşanan kriz bizi yüzde yüz etkiler. Tek istediğimiz bu belirsizliğin bir an önce ortadan kalkması" dedi. Gürdoğan, "Rusya'ya en fazla ihracatı Türkiye'de Karadeniz Bölgesi'nden yapılıyor. Gerek gümrükte gerekse limanlarda işlerimiz aksıyor. Bizim isteğimiz bu belirsizliğin biran önce ortadan kalkması ve tekrar eski dostluklara dönülmesi." dedi.
RUSYA KRİZİNİN EKONOMİK YANSIMASI
Rusya'nın en yetkili ağızları, "ekonomik yaptırımlara" işaret ederek, ortak projelerin iptal edilebileceğini söyledi. Rusya ile 31 milyar doları aşan ticaret hacmi, siyasi gerilimin ucunda duruyor. Rusya’ya ihracatımıza bavul ticareti, turizm ve Türk şirketlerinin Rusya’dan elde ettiği ciro da eklendiğinde toplam rakam 15,1 milyar dolar.  Rusya'nın geçen yıl Türkiye'ye ihracatı ise 15,8 milyar dolar.
Rusya ile iş bağlantılarımız bununla sınırlı değil. Rusya’da milyar dolarlık müteahhitlik hizmeti veren Türk firmaları bulunuyor. İki büyük müteahhitlik firmasının 2 milyar doları bulan inşaat yatırımı devam ediyor. 
2016'da Rusya'dan 1 milyonun üzerinde insan taşımayı planlayan iki havayolu şirketimiz bulunuyor. Rusya'daki Türk yatırımlarının toplam ve resmi hacmi 6,5 milyar dolar. Diğer 3 kalemi de eklediğimizde, Türkiye'nin Rusya ile iş hacmi 15 milyar doları geçiyor.
Türkiye gayrimenkul işlerinin yüzde 37'sini, cam ihracatının yüzde 25'ini Rusya'ya gerçekleştiriyor. Rusya pazarının yüzde 50'sine hakim bir bira firmamızın 1,1 milyarlık ihracatınını 837 milyon doları Rusya'ya yapılıyor. Ayrıca, hali hazırda, bin işveren ve 36 bin Türk işçi Rusya'da çalışıyor. Sonuç olarak tüm proje, hizmet ve ihracat yapan şirketlerin de satışları tehdit altında bulunuyor.
KRİZİN BOYUTLARI HER GÜN BÜYÜYOR! 
-Rus takımlarının sezon devre arasında hazırlık için Antalya’ya gelmemesi nedeniyle Spor Turizmde Gelir kaybı yüzde 70'i bulacak. Türkiye-Rusya gerginliği, Antalya bölgesindeki otellerin kış aylarındaki en büyük gelir kaynağı olan spor turizmini vurdu. Kampa gelen takımların yüzde 50'sini oluşturan Rus kulüpleri, rezervasyonlarını iptal etmeye başladı. Geçen yıl 100 milyon Euro gelir elde edilen spor turizmindeki gelir kaybının yüzde 70'e ulaşması bekleniyor
-Ruslardan Beşiktaş maçında ağır sözler: "Hainler...". Rus savaş uçağının düşürülmesi sonrası iki ülke arasında başlayan gerginlik spora da yansıdı. Eurocup E Grubu 7. maçında Rusya'da Avtodor Saratov ile karşılaşan Beşiktaş Sompo Japan ile oynanan  maçta  Rus seyirciler açılan pankarta 'Hainler' yazdı. 
-Rusya, BM'ye, İŞİD Terör örgütünün Türkiye tarafından finanse edildiği imasında bulunarak araştırın çağrısı yaptı.
-Rus Genel Kurmayı, Akdeniz'de Türk karasularının dibine, büyük hava savunma gemisini konuşlandırma kararı aldı. Suriye'nin Lazkiye vilayetindeki üssüne S-400 füzelerini yerleştirme kararı aldı. Kremlin Sözcü'sü Dmitri Peskov, Rusya'nın Türkiye sınırındaki hava saldırılarına devam edeceğini açıkladı.
- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin; "Benzer şeyler tekrarlanırsa mutlaka tepki veririz" açıklaması yaptı.
- Ermeni tasarısı Parlamento'da: Rus milletvekilleri, 1915 olaylarının 'Ermeni soykırımı' olduğunu inkar edenlerin cezalandırılması yönünde yasa teklifini Meclis'e getirdi. 
- Rus Hükümeti Türkiye'den gıda ithalatı üzerinde kontrolün arttırılması talimatı verdi.
PUTİN EKONOMİK ÖNLEMLER PAKETİNİ İMZALADI…
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'ye karşı özel ekonomik önlemler alan kararnameyi imzaladı. Uygulanmaya başlanacak 6 maddelik tedbirler “Rusya milli güvenliğini ve vatandaşlarını koruma altına alma ve Türkiye'ye yönelik belirli ekonomik yaptırımların uygulanması” başlığını taşıyor. Karanamenin maddeleri şöyle:
- Merkezi Türkiye bulunan ve hukuken buraya bağlı olan firma ve kuruluşların Rusya'da güvenliği ilgilendiren alanlarda faaliyet yürütmesine yasak getiriyor.  
- 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Türk vatandaşlarının Rusya'da işe alınmasına yasak getiriyor. Bu arada 31 Aralık 2015 tarihine kadar işveren ile imzalanmış sözleşmesi bulunanlar Türk işçiler çalışmaya devam edebilecek.
- Türkiye'de üretilmiş belirli ürünlere Rusya'ya giriş yasağı getiriyor. Yasağa dahil olacak ürünlerin Rusya tarafından daha sonra belirlenecek.
- Rusya'ya taşımacılık yapan araçların sıkı kontrol ve denetim altına alınmasını öngörülüyor. Ayrıca Rusya tur operatörlerinden Türkiye'ye tur satmaktan kaçınmaları isteniyor. İki ülke arasında sefer sayısı uçuşlar dışındaki (charten) seferlerin tamamı askıya alınıyor.
- Rusya ile Türkiye arasında 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren vizesiz seyahat uygulamasının askıya alınmasını öngörüyor. Rusya'nın milli güvenliğinin koruma altına alınması için Karadeniz ve Azak denizindeki tüm limanlarda güvenliğin arttırılmasını emrediyor.
 “AYI İLE DANS EDİLMEZ”
Sonuç olarak Rusya ile yaratılan bu krize dair söylenecek çok şey var. Anonim bir sözü hatırlatayım.”Ayı ile dans edilmez. Yatağa girilmez!”…Esasında bu kriz geliyorum diyordu. Ne demişti değerli devlet “böyüğümüz”…”Rusya’nın Suriye ile sınırımı var!”…Sanki Amerika süriye ile komşu idi!
Putin G-20 zirvesinde uyarmıştı.”İşidi destekleyenler G-20 de, burada”.Dedikleri tankerle taşınan petrolle ortaya çıktı. Putin vurdu tankerleri. Tankerleri vurulanlar Rus uçağını düşürdü. Bu krizden çıkardığım sonuç budur…
Bu arada Hükümet kurulalı 4 gün oldu. 1.gün Rus uçağı düşürüldü.2.gün gazeteciler içeri atıldı. 3.gün Diyarbakır Baro Başkanı öldürüldü. Sonu hayır ola...
Stratejik derinlik! Komşularla sıfır sorun,komşularla "sıfır ticaret" e dönüştü....Suriye ile ticaret iptal zarar 12 milyar dolar,libya ile 28,Mısır ile 12,Tunus ile 4 ,Irak ile 40 toplam zarar 96 Milyar dolar...Rusya ile ticaret ise maliyeti gözükenden çok büyük olacak.Dedik ya “Ayı ile dans edilmez…Putin ile asla…”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner97

banner121

banner144

banner82

banner83