banner203

Bir karar verin artık yeter!

Ülkemizdeki eğitim sisteminin başına gelenler anlatmakla bitecek gibi değil. Dünyada hiçbir devlet yoktur ki; hiç oynanmaması gereken bir sistemle bu kadar oynasın. Samimiyetle söylüyorum bu durumun dünyada eşine benzerine rastlamak mümkün değil... Bir uyanıyoruz OKS gelmiş. Bir uyanıyoruz SBS gelmiş. Bir uyanıyoruz LYS gelmiş. Bir uyanıyoruz 4 – 4 - 4 gelmiş. Bir uyanıyoruz TEOG gelmiş... Ve… Bir gün bir daha uyanıyoruz TEOG gidiyor ya da gitmiş ama arkasından ne geleceğini henüz bilmiyoruz. Yapboz tahtasına dönen en önemli kurumumuzla oynuyorlar da oynuyorlar. Oynamakla da kalmıyorlar oynadıkça da büyük keyif alıyorlar.
Tamam, anladık oynamaktan büyük keyif alıyorsunuz da, önünü göremeyen öğretmenler, bu sistemin asıl muhatapları olan yarınlarımız, ilerisini göremeyen öğrenciler ve yarın neyle karşı karşıya kalacaklarını bile bilemeyen tedirginlikleri had safhaya ulaşmış, başı dönmüş veliler ne olacak?
Tabi bu arada unutmadan hemen ilave edeyim, aralıklarla her uyandığımızda eğitim bakanı değişmiş oluyor. Özetlemek gerekirse 15 yılda 6 eğitim bakanıyla birlikte, en az 14 kez eğitim sisteminin değiştiğine şahit oluyoruz. Bu demek oluyor ki, bu iktidar 15 yılda kendine henüz bir eğitim bakanı bulamamış. Üstüne üstlük değiştirdikleri her sistemi öve öve getiriyorlar, bir yıl sonra sanki o sistemleri başka bir iktidar getirmiş gibi biz bu sistemi istemiyoruz, beğenmiyoruz diye yerden yere vurarak gönderiyorlar.
Lafı dolandırmadan çok açık bir dille ifade ediyorum. Bu iktidarın en büyük sınavı eğitim alanında olmuştur ve şu ana kadar en başarısız olduğu alan da eğitim alanıdır. Eğitim sistemimizde dünyada en pahalı ülkelerden biri olmamızı bir yana bırakıyorum; eğitimdeki istikrarsızlık, belirsizlik öyle boyutlara ulaştı ki, kendilerinin bile göremeyeceği, neresi doğru, neresi yanlış karıştırdıkları bir duruma geldi. Tabiri caizse bu işin resmen cılkı çıktı. Yazıktır, günahtır… En kötü karar bile hiç kararsızlıktan iyidir. Bir ülkenin en önemli kurumuyla, o kurumun hafızasıyla bu kadar oynanmamalıdır. Mesele TEOG’ un iyi ya da kötü olması meselesi değil, ülkenin en önemli kurumuyla bu kadar oynanması meselesidir. Bir karar verin artık yeter!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner84

banner97

banner121

banner82

banner83