Alanya'da tahliye krizi büyüyor! ÖHEP Koleji 2 yıldır işgalci

Alanya'da tahliye krizi büyüyor! ÖHEP Koleji 2 yıldır işgalci

Alanya Üniversite ve CEV Özel Hamdullah Emin Paşa Okulları arasındaki tahliye krizi giderek büyüyor. CEV Özel Hamdullah Emin Paşa Okulları'nın yaptığı açıklamanın ardından, Alanya Hamdullah Emin Paşa Ve Haremi Hatice Tahire Hanım Vakfı Mütevelli Heyetinden de beklenen yanıt geldi. Heyetin yaptığı açıklamada, CEV okullarının 2 yıldır taşınmazda işgalci oldukları ve iddialarının halkı yanılttığı belirtildi.

Alanya Üniversitesi’nin mülkiyetinde bulunan ve Cumhuriyet Eğitim Vakfı tarafından işletilen ÖHEP Koleji’nin tahliyesi gündeme gelmişti. CEV Özel Hamdullah Emin Paşa Okulları bu konuda bir açıklama yaparak, okulun tahliyesine ilişkin bir mahkeme kararının olmadığını ve bu konuyla yasal yollardan mücadele edeceklerini duyurdu. Yapılan bu açıklamanın ardından Alanya Hamdullah Emin Paşa Ve Haremi Hatice Tahire Hanım Vakfı Mütevelli Heyeti’nden de yanıt gecikmedi. Heyet tarafından yapılan açıklamada CEV Özel Hamdullah Emin Paşa Okulları’nın 2 yıldır işgalci olduğunu ve yanıltıcı yönde açıklama yapıldığı belirtildi. Açıklamada, “04.05.2024 tarihinde Cumhuriyet Eğitim Vakfı (CEV), iktisadi işletmesinde bulunan özel okulları adına talihsiz, gerçeğe aykırı ve kamuoyunu yanıltıcı bir basın açıklaması yapmıştır. Bu sebeplerle, Hamdullah Emin Paşa ve Haremi Hatice Tahire Hanım Vakfı Başkanlığı olarak, kamuoyunu ve değerli Alanya Halkını doğru bilgilendirme zarureti hâsıl olmuştur.

banner111


ÖRNEK BİR VAKIFIZ
Hamdullah Emin Paşa ve Haremi Hatice Tahire Hanım Vakfı İstanbul 5. Noterliğinin 06.06.1932 tarih 5041/102 yevmiye numaralı tesis senedi ile Vakıf Tüzel kişiliğine haiz olmuş olup; Alanya-Mahmutseydi’li Hamdullah Emin Paşanın tüm malvarlığını eğitim başta olmak üzere tamamıyla kamu hizmetlerine özgülediği bir vakıftır. Vakfımızın yönetim şeklinin, mallarının muhtevasının, niteliğinin ve niceliğinin nelerden oluştuğu hususlarının belirlendiği ve her anlamıyla Alanya’nın ve Türkiye’nin örnek bir vakfı olduğu kuruluşundan bugüne aşikârdır.


ÜNİVERSİTEYE DEVREDİLDİ
Vakfımız vizyoner bir bakış açısıyla, maddi ve manevi büyük emekler sarf ederek, “Kurucu Vakıf” sıfatıyla 2011 yılında Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi’ni kurmuştur. Kuruluş aşamasında Yüksek Öğretim Kurumu’na (YÖK) Üniversitemizin geliştirilmesi ve büyümesi doğrultusunda verilen taahhütler kapsamında bahse konu Çarşı Mahallesi 278 ada 1 Parselde bulunan taşınmazımız da kampüs alanı (eğitim faaliyetleri) olarak Üniversitemize devredilmiştir. Kısaca Üniversiteyi kuran da, mevzuat kapsamında bir taşınmazını Üniversitenin kurulması ve büyütülmesi için devreden de kurucu vakıf sıfatıyla Hamdullah Emin Paşa ve Haremi Hatice Tahire Hanım Vakfı’dır.


CEV ÖZEL OKULLARI 2 YILDIR İŞGALCİ
Yeni malik Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi de, CEV Özel Okullarının da ilgili basın açıklamasında ikrar ettiği üzere 11 yıllığına ilgili taşınmazı okul olarak kiraya vermiştir. CEV Özel okulları ile Üniversitemiz arasında sadece kira ilişkisi hâsıl olmuştur. Bu sözleşme de 01.09.2022 tarihinde sona ermiştir. CEV Özel okulları 2 yıldır işgalci olarak Üniversitenin taşınmazında faaliyet yürütmektedir.


YÖK RAPORLARI VAR
Süresi, kapsamı ve tarafları belli olan bu sözleşme bitmeden evvelden bugüne, 5 yıldan fazla bir süredir, sözleşmenin uzatılmayacağı, burasının YÖK nazarında çok düşük bir bedelle CEV iktisadi işletmesine kiralandığı, bu kiralamanın Üniversiteyi zarara uğrattığı ve hatta kaynak aktarımı olarak algılandığı, Üniversite mütevelli heyet üyelerinin cezalar ödemek zorunda kaldığı YÖK raporlarıyla sabittir. Bu sebeplerden ziyade ilgili eğitim alanının kampüs olması gerektiği , Üniversitenin faaliyetleri kapsamında yeni bölüm açma başvurularının yeterli derslik olmadığı gerekçeleriyle reddedildiği gibi hususlar nedeniyle kira süresinin uzatılamayacağı muhataba sözlü ve yazılı olarak bildirilmiştir.


HER ŞEYDEN HABERLERİ VARDI
Tüm bu süreçlere iyiniyetli olarak dahil edilmesine rağmen ve hatta 03.06.2024 tarihine kadar tüm tarafların yöneticileri ile birlikte CEV Özel okulları için tahsis dahil taşınmaz bulma gayreti içerisinde olunmasına rağmen, bugün itibariyle sanki hiçbir durumdan haberdar değilmişçesine gerçeğe aykırı ve yanıltıcı şekilde açıklama yapılması, ve kendilerini mağdur gösterme çabası vakıf mütevellisinin süreci yönetememe ve çözüm üretememe acizliğini başka kurum ve kuruluşlara atarak örtme çabasıdır, ve bu da kabul edilemez bir tutumdur.


İDDİALAR ASILSIZ
Alanya Üniversitesinin sahibi de yöneticisi de Kurucu Vakfımız Hamdullah Emin Paşa Ve Haremi Hatice Tahire Hanım Vakfıdır. Alanya Üniversitesi ismi hala aynıdır ve YÖK tavsiyeleri doğrultusunda alınan kararlar neticesinde kamuoyunda bu isim kullanılmaya başlanmıştır. Basın açıklamasında gerçeğe aykırı olarak Üniversitenin ve taşınmazların bir şirket tarafından yönetildiği veya devredildiği iddiası asılsızdır.


TAHLİYE EDECEKLERİNİ RESMİ OLARAK TAAHHÜT ETMİŞLER…
Kurucu Vakıf yine vizyoner bir anlayışla Üniversitenin kuruluş amacına hizmet ederek, Üniversitenin büyütülmesi, geliştirilmesi ve uluslararası bir Üniversite olması için öncesinde tüm özel eğitim kurumları ve ilgili STK’lar ile görüşülerek ve ardından kamuoyuna açık bir şekilde yapılan bilgilendirme ile kurumsal bir firma ile işbirliği protokolü imzalamıştır. Kaldı ki basın açıklaması yapan aynı yönetim 29.12.2023 tarihinde işgal ettikleri ilgili taşınmazı 31.07.2024 tarihinde tahliye edeceklerini noter aracılığı ile resmi olarak taahhüt etmişlerdir. Bu anlamda yapılan basın açıklamasında vurgulanmaya çalışılan değerlerin ne olduğu, kimin neye hizmet ettiğinin takdirini Alanya kamuoyuna bırakıyoruz. Yukarıda izah edildiği üzere “basın açıklaması” başlığı altında sözlü, yazılı ve görsel mecrada yapılan ve gerçek dışı, yanıltıcı ve suç unsuru barındıran bu paylaşımları yapan kişi ve kurumlar hakkında adli ve idari anlamda tüm başvuru hakkımız uhdemizde kalmak üzere öncelikle eğitimden birinci derecede sorumlu Alanya Milli Eğitim Müdürlüğümüzden gerekli soruşturmaları başlatmasını talep ederiz” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2024, 10:55

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83