ALKÜ'lü öğrenciler ilk adımı geçti

ALKÜ'lü öğrenciler ilk adımı geçti
Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi öğrencileri tarafından bir başarıya daha imza atıldı.

Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi öğrencileri Fatih Arar, Aytuğ Taşkıran, Mehmet Can Aktaş, Onur Pelin Başaran ve Lütfi Kılıç’dan oluşan PV Energy Takımı, Öğretim Üyesi Dr. Fatma Aydın Ünal’ın danışmanlığında TEKNOFEST 2020 Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında Çevre Ve Enerji Teknolojileri Yarışmasında Ön Değerlendirme Raporu aşamasını geçerek başarı elde ettiler. “Boya Duyarlı Güneş Pillerinde Kullanılan Titanyum Dioksit Tabanlı Nanomalzemelerin Üretilmesi Ve Geliştirilmesi” adlı proje başlığıyla ön değerlendirmeyi geçen PV Energy Takımı danışman hocası Dr. Fatma Aydın Ünal, ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan ve Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Gümüş’ün destekleri ile çalışmalarını yürüttüklerini ifade ederek elde ettikleri başarı ile ilk adımı attıklarını dile getirdi. Ünal konuşmasının devamında; “ Mevcut enerji kaynaklarımızın yakın gelecekte biteceği artık tüm dünya tarafından bilinmektedir. İnsan nüfusunun ve enerji talebinin artmasıyla birlikte ülkemizde ve dünyada temiz ve çevre dostu olan yenilenebilir enerji kaynaklarına ilgi her geçen gün artmaktadır. Toplumda yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve enerji verimliliği kültürü oluşturulması, verimlilik ve çevre konularında farkındalığın artırılarak yenilikçi ve teknolojik fikirlerin geliştirilmesi hedefi doğrultusunda, öğrencilerimiz PV Energy adını verdikleri takımla proje yarışmasının ön değerlendirme aşamasını yüksek bir puanla geçerek başarıya ilk adımlarını attılar. Üniversitemizi temsil eden takımımız, 22-27 Eylül'de gerçekleşecek finallerde başarılı bir derece kazanmak için çalışmalarına devam edecek.” dedi.

Boya duyarlı güneş pillerinde fotoanot malzemesi olarak kullanılacak titanyum dioksit (TiO2) tabanlı nano malzemelerin üretilmesi ve geliştirilmesi hedeflenen projede; bu tür güneş pillerinin yüksek verim isteyen uygulamalara cevap vererek kullanım alanlarını arttırmaya yönelik adımlar atmak, çevre dostu, zararsız, ucuz, güvenilir bir enerjinin daha verimli ve daha çok kullanılmasına katkıda bulunmak, ülkemizin temiz ve yenilenebilir enerji ihtiyacına destek vererek dışa bağımlılıktan kurtulmaya yönelik çalışmalarda rol oynamak ve enerji sektöründe yapılan çalışmalara katkıda bulunmak amaçlanıyor. 

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2020, 13:30

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83