banner203

MÜTBİR: “Yabancıya satışta hiçbir sıkıntı yok”

Alanya’da 2022 yılı konut satış rakamları gayrimenkul sektörünün altın çağını yaşadığı gösterdi. 4 yılda konut satışının 3 kat arttığı ilçede sektör temsilcileri, Rusya ve Ukrayna savaşının önemli bir faktör olduğuna dikkat çekti.

MÜTBİR: “Yabancıya satışta hiçbir sıkıntı yok”

Alanya’da son 4 yıl içerisinde gayrimenkul sektörü altın çağını yaşıyor. Özellikle Alanya’da Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın olumsuz etkileri turizmde hissedilirken, gayrimenkul sektörüne olumlu yönde yansıma gerçekleşti. Alanya’da 2019 yılında Nisan ayında 845 konut satışı yapılırken, Mayıs ayında bu rakam bin 221, Haziran’da ise 718 olarak kayıtlara geçti. 2020 yılına bakıldığında ise Nisan ayında 342 konut satışı yapılırken Mayıs ayında 300, Haziran ayında ise bin konut satışı gerçekleşti. 2021 yılında bu rakamlar ise Nisan’da bin 37, Mayıs’ta 445 ve Haziran’da bin 335 olarak kendini gösterdi. 2022 yılında da Nisan ayında 2 bin 340, Mayıs ayında 2 bin 80, Haziran ayında ise bu rakam 2 bin 857’ye yükseldi.

banner111

Yaşanan gelişmeleri değerlendiren Alanya Müteahhitler Birliği (MÜTBİR) Başkanı Mustafa Küçüker, “Pandemiden sonra hem yatırımcı hem de müteahhit açısından beklemiş olan bir stok vardı. Bunlar eridi. Daha sonra savaşın etkisiyle bölgemize has satışlar bir kısım daha yukarı çıktı. Ama sene sonunu görmek lazım. Yazın insanların tatilde olmasından dolayı satışlar biraz daha düşebiliyor ve bir de ikametgâh algısı biraz yanlış algılandı. Onu düzeltmemiz lazım. Hâlbuki yabancılara ikametgâha kapatılma olayında satışların iptal olduğu yok. Burada devletimizin amacı, kiralama ile ikametgâh alan yabancıların sayısını azaltmak. Biz de bunu destekliyoruz. Şu an ikamet alan insanlara baktığımızda 50 bin küsur ise bunun yüzde 60-70’i kiralama ile edinilmiş olan ikametgahlar. Bunun da doğru olduğunu düşünmüyoruz. Zaten bununla ilgili girişimlerimiz de olacak. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nden randevu talebimiz olacak. Bu olayı anlatmaya çalışacağız. Satışlar inişli çıkışlı olabiliyor. Tabi ki savaşın etkisi oldu. Ondan dolayı vatandaşlık 250 binden 400 bin dolara çıkacağı süreçte de insanlar biraz daha yüklendi. Ama sene sonunda o rakamları hepimiz daha iyi görürüz” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner84

banner97

banner121

banner82

banner83