banner203

Tahir Göktepe’den üreticilere birlik çağrısı

Salatalık üreticilerinin masrafının karşılığını alamadığını, aynı durumun domates üretiminde de yaşanabileceğini ifade eden Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, üreticilere birlik çağrısında bulundu. Göktepe, “Geç kalınmış değil. Hep birlikte alın terimize sahip çıkalım” dedi.

Tahir Göktepe’den üreticilere birlik çağrısı

Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, bu yıl güzlük salatalık üretiminde hiçbir üreticinin masraflarını dahi alamadan sezona veda ettiğini söyledi. Örtü altı sebze üretiminin ülke ekonomisi için son derece önemli olduğunu vurgulayan Göktepe, “Özellikle yıllardır tarımsal üretim yapan değerli büyüklerim çocuklarımıza ve genç neslimize tarım mesleğini aşılamak ve bayrağı sapasağlam devredebilmek için birlik olmamız gerekiyor. 

Bu yıl güzlük salatalık üretiminde hiçbir üreticimiz masraflarını dahi alamadan sezona veda ederek tek sezon hazırlıklarına başlıyor. Bugün salatalıkta yaşadığımız bu olumsuz tablo yarın domates için de yaşanabilir. Domates üretiminde şu anki fiyat politikası maliyetin biraz yukarısında seyrediyor. Tabi ki havanın sıcak gitmesi, yoğun bir salatalık ve domates ekilmesi nedeniyle arz fazlalığı oluşuyor. 

banner111

İhracat yetersizliği de fiyatların düşmesini tetikliyor. Devlet büyüklerimizden talebimiz maliyetlerin altında kalmayacak şekilde taban fiyat uygulaması gerekiyor. Ancak sürdürülebilir bir üretim için kendi planlamamızı kendimiz yaparak ve ürün fiyat politikasında daha fazla söz sahibi olabilmemiz için odamız öncülüğünde örtü altı üretici birliği kurulması mutlak suretle gerekli. Önceki yıllarda ve aylarda siz değerli üreticilerimize aynı çağrıyı yaptık. Geç kalınmış değil. Hep birlikte alın terimize sahip çıkalım” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83