Emekli: Bayram ikramiyesi yok diyene, oy da yok

16 Eylül 2015 akşamı Ahmet Hakan’ın sunduğu “tarafsız bölge” programında konuk CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroglu idi. CNN Türk canlı yayınında Kılıçdaroğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından önemli bulduğum ayrıntıları paylaşmak isterim;
- Merkez Sağ’dan Geçmişte kendisini orada konumlandıran pek çok arkadaş, kendi konumunun CHP içerisinde olması gerektiğini düşünüp bize geliyorlar. Geçmişte yaşanan Sağ-sol karşıtlığının yerini günümüzde rejim kaygısı almış durumda.
- Erdoğan ile polemiğe girmeyeceğim. Muhatabım Davutoğlu. Erdoğan’a oy veren vatandaş “Tarafsız olman gereken yere seçtik seni, sen neden tarafsız olmuyorsun?” sorusunu erdoğan’a soruyor. Bu sorudan en çok Davutoğlu’nun alınması lazım. Davutoğlu’nun ’sorumluluk bana ait’ demesi lazım. Erdoğan Tarafsızlığı konusunda gerekçe üretebilir. Ben tarafsız davranmayacağım demesi için yemin etmemesi lazımdı. Namusu ve şerefi üzerine ‘ben tarafsız davranacağım’ diye yemin etti. Herkes bundan rahatsızlık duyuyor. Açıkça Anayasa’yı ihlal ediyor.
- Toplum sormalı ne oldu da 7 Haziran’dan sonra çatışmalar yeniden başladı. PKK’yı azdıran 13 yıllık iktidardır. ‘PKK silah depoladı çözüm sürecinde’ diyorlar. PKK ile bunlar ne görüştü? neden 7 Haziran’dan sonra teröre başvurdular? Erdoğan neden koalisyona engel oldu? koalisyonun kurulması için neden ana muhalefete imkân vermedi. PKK silah depolarken neden ses çıkarmadınız? Eğer bir kişi kendisinin ve ailesinin çıkarları uğruna devleti yönetmeye kalkarsa toplum bu hale gelir. PKK’ya hangi sözler verildi, hangileri yapıldı. Yüzde 90 oranında saklanıyor bu bilgiler. Dolmabahçe mutabakatından sonra Cumhurbaşkanı neden ‘bunlar olmaz’ dedi. Koalisyon görüşmelerine engel olan sarayda oturan beyefendidir. AKP’nin tek başına bu ülkeyi yönetmesi sıfırdır. 280 vekil çıkarsa bile sıfırdır. Yönetme erkini kaybetmiştir. Dünyadan soyutlanan bir iktidar var, kendisini yönetemeyen bir parti var. Türkiye’nin sorunu yönetim boşluğudur. AKP’ye olan eski güven yok, iş dünyası üzerinde baskı var.
- HDP’yi gayrimeşru ilan etmek doğru değil. 6 milyon gidip oy vermiş. Düşüncelerini beğenmeyebiliriz ama parlamentodaki partiyi yok saymak doğru değil. Ama HDP bu süreçte iyi bir sınav vermedi. PKK, 30 yıldır bu çatışmanın zemini hazırlamak istiyordu. Son olaylarda Kürt vatandaşlarımızın işyerlerinin talan edilmesi doğru değil. çağrımı yineliyorum. Çatışma kültürü beslememeliyiz. Bu olaylara provokatörler yol gösteriyor. Alıyor eline bir bayrak, ‘Şuraya gidelim, saldıralım’.
- Davutoğlu’na bizimle koalisyon kuracaksanız, hükümetin yüksek profilli, dört yıllık bir hükümet, ortakların birbirine güvenmesi, dışarıya ve içeriye yeni hükümet kuruldu algısı vermemiz lazım dedik. Bize üç aylık seçim hükümeti kuralım dediler. Biz bunu kabul etmedik.
BÜYÜKBAŞ HAYVAN YÜZDE 24,5,KÜÇÜK BAŞ HAYVAN YÜZDE 5,1 ZAMLANDI…
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroglu’nun yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle emeklilere yönelik açıklamalarında; “Parlementoyu hemen toplayalım. Kanun çıkarıp, Emekliye Kurban ve Ramazan Bayramı’nda ikramiye verelim. Kurban Bayramı’na yetiştirelim. Söz verilmesi lazım. Hükümet ‘Evet biz de verilen sözün arkasında duruyoruz’ demelidir. Onlar, emekliye vereceğiz ama seçimden sonra vereceğiz. Diyorlar. Seçimden sonra yine aynı bütçe. Ee şimdi ver. Emekli gerçekten geçinemiyor. Toplanalım hemen. Tüm siyasi partiler de ‘evet’ derler. Hatta onlar versinler bu kanun teklifini. CHP yapmış da olmasın. ‘Emekli’nin durumunu iyileştireceğiz’ diyorlar. Ne zaman? Seçimden sonra…”
Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının özeti yukarıdaki gibiydi… Gündemde olan Emekliye bayram ikramiyesi başka bir bahara kalmış gözüküyor. Bu arada geçen seneye göre kurban fiyatları Büyük baş hayvanda yüzde 25,Küçük baş hayvanda yüzde 5 pahallandı. Evine ekmek getiremeyen emekli torunlarına kurban kesip et yedirmek istiyordu ama onu da yapamayacak. Emekli “hayat pahallığından” dolayı ay sonunu zor getiriyor. Bayramlarda bari olsun gülmek rahat bir bayram geçirmek istiyordu. O da çok görüldü, emekliye!
EMEKLİLER: “1 KASIMDA OYLARIMIZLA HESAP SORACAĞIZ. FATURAYI SANDIKTA KESEÇEĞİZ.”
Bana gelenlere ve anlatılanlara göre “EMEKLİLER” kendilerine bayram ikramiyesini çok görenlere, ikramiyeyi kaynak yok bahanesiyle vermeyenlere, ama kendi vekil maaşlarına zam yapanlara, emeklinin bu pahalı hayat şartları altında ezilmelerine sebep olanlara, 1 Kasımda oylarıyla hesap sorup... Faturasını sandıkta kesecek...

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner97

banner121

banner144

banner82

banner83