banner203

Erdoğan'ın dediği banka felaketi ve yaşadıklarım!

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda iş adamlarıyla yaptığı toplantıda, söylediklerini duyunca aklıma yıllardır adliye kapılarında yaşadıklarım geldi.

Ne demişti Erdoğan...

"Geçtiğimiz yıl çektiğimiz onca sıkıntının sonunda Türkiye yüzde 2,9 büyürken bankalar yüzde 40 civarında kar artışı elde etmişse burada bir sorun var demektir."

Sözlerini şöyle sürdürdü;

"Üstelik bu yıl bankaların kar oranlarını neredeyse ikiye katladıkları görülüyor, bu bir felaket ve bu para bunların cebinden çıkmıyor, kendi öz sermayeleri değil. Biz kimseden zararına bir iş yapmasını istemiyoruz ancak bankalardan kredi şartlarını ve faiz oranlarını makul seviyelerde tutarak ülkemizin gelişmesine, kalkınmasına katkı sağlamalarını beklemek de hakkımızdır diye düşünüyorum. Parayı değerli kılan bankaların kasasında yatması değil esnafın, sanatkarın, girişimcinin tezgahında bulunmasıdır. Şayet bankacılık sektörü piyasayı fonlama konusunda biraz daha cesaretli olursa ekonomideki yükselişimiz ne yapacaktır, hızlanacaktır. En azından tüm göstergelerin olumlu yönde seyrettiği şu dönemde bankacılık sektöründen bu yönde güzel haberler beklediğimi özellikle belirtmek istiyorum."

'Erdoğan'ın bu sözleri ile yaşadıklarının ne alakası var birader' diyenlere anlatayım olayı.

2012'de Alanyalı bir işadamı kardeşimiz Yapı Kredi Bankası'nın uyguladığı yıllık yüzde 94'lük faize isyan etmiş ve bizde bu isyanı habere dönüştürmüştük.

Sonra bankanın rekortmen Avukatı Ali Uysal, "Böyle mi rekortmen oldu' başlıklı haberde "Hakaret ve aşağılama" olduğu iddiasıyla Alanya 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ne hakkımda dava açıyor.

Alanya 2. Asliye Ceza Mahkemesi, yüzde 94'lük faize isyan haberini hakaret ve aşağılama olarak değerlendirip, hakkımda 354 gün hapis cezası veriyor ve bu hapis cezasını 7 bin 80 Türk Lirası para cezasına çeviriyor.

Kararı görünce şaşırdım ve bir üst mahkemeye itirazda bulundum.

Allahtan yıllarca Yargıtay'da dosya yoğunluğundan illerde bölge mahkemeleri kurulmuş.

Antalya Bölge Mahkemesi 4. Ceza Dairesi'ne yaptığımız istinaf talebi (Duruşmalı mahkeme talebi) üzerine geçtiğimiz günlerde Antalya'ya gittim.

Avukat Ali Uysal'ın Avukatı Tevfik Aşlama ile birlikte mahkemenin çağırmasını bekliyoruz kapıda. 'Abi hakaret bunun neresinde, niye uzatıyorsunuz' dedim.
Oda 'Avukat Ali Uysal'ın talebini ilettik ama sizden bir yanıt alamadık' dedi. Talebi bize ulaşmadı nedir talebi dedim, 'Artık geçti' dedi.
Siteye bir özür yazısı yazıp, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne 2 bin lira bağış yapacakmışız oda davasından vazgeçecekmış.
Biz bu muhabbeti yaparken mübaşir duruşma için salona davet etti.

Ben mahkeme heyetine toplumun kanayan yarası anormal banka faizlerini haberde dile getirdiğimizi, konunun banka faizleri olduğunu, Ali Uysal'ın bankanın avukatı olması nedeniyle habere konu edildiğini bir kez daha dile getirdim.

Duruşmada cumhuriyet savcısının mütalaasında "Dava konusu haberde yer verilen değerlendirmelerin hakaret suçunun yasal ve cezai unsurlarının oluşturmadığı, ağır eleştiri kapsamında olabileceği dikkate alındığında sanık hakkındaki mahkumiyet kararın kaldırılması ile unsurları oluşmayan suçtan dolayı CMK'nun 280/2, 223/2-a maddeleri uyarınca beratine karar verilmesi kamu adına mütalaa olunur" dedi.

Daha sonra mahkeme kararını açıkladı.

"Sanık Ali Doğan vekilinin istinaf talebininin kabulü ile Alanya 2. Asliye Ceza Mahkemesinin 14/03/2017 tarih 2013/11 Esas ve 2017/152 karar sayılı kararın kaldırılmasına,

Her ne kadar sanık Ali Doğan hakkında sesli, yazılı ve görüntülü bir ileti ile hakaret suçundan kamu davası açılmış sanık Alanya 2. ASCM'nde yargılamış ve mahkumiyetine karar verilmiş ise de, dosya içerisinde bulunan sanık Ali Doğan'ın savunması, katılan Ali Uysal'ın beyanı ve tüm dosya kapsamıyla sanığın üzerine atılı suçun yasal unsurları oluşmamış olduğu hususunda dairemizde vicdani kanaat hasıl olmakla, sanık Ali Doğan'ın CMK'nun 223/2-a maddesi gereğine baratine,

Sanık kendini vekil ile temsil ettirdiğinden karar tarihi itibariyle AAÜT göre ilk derece mahkemesi için 1.980.00 TL dairemizde bir duruşma bedeli 990.00 TL olmak üzere toplam 2.970.00 TL ücret vekaleti hazineden alınarak sanık Ali Doğan'a verilmesine, yargılama giderlerinin hazine üzerine bırakılmasına,

Sanık Ali Doğan, sanık müdafisi ve katılan vekilin yüzüne karşı, katılanın yokluğunda, C. Savcısı Kadir Ünal'ın huzuru ile birlikte mütalaaya uygun olarak CMK 286/2-a maddesi uyarınca kesin olarak oybirliğiyle verilen karar açıkça okunup usulen anlatıldı. 13/07/2017"

Sonuç:

Alanya 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nin şahsıma verdiği 354 günlük hapis cezasını, Antalya Bölge Mahkemesi 4. Ceza Dairesi kaldırdı.

Sayın Cumhurbaşkanım;


Sizin dile getirdiğiniz ve sonuna kadar haklı olduğunuz bu konuyu haber yaptığımız için yıllardır sanık sıfatıyla mahkeme kapılarında anlatmaya çalışıyoruz.

Hem işimizden, hem vaktimizden ve hem de naktimizden oluyoruz...

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
reklamcınız
reklamcınız - 5 yıl Önce

alanya oto kurtarma
aracınız yolda kalmış olsa da aklınız onda kalmasın !
seyir halindeki araçlar bazen arıza bazen de kaza durumunda yolda kalabilir. herhangi bir saatte yaşanan bu durum oldukça can sıkıcıdır. çoğu zamanda bu duruma hazırlıksız yakalanırız.
aracın çalışmaması ya da olası bir kaza sonucu hasara uğraması durumunda sürücü ve diğer yolcuların yolda kalması demektir. böyle bir durum söz konusuysa paniklemeden çekici çağrılmalı, işinin ehli bir firmayla güvenilir ve hızlı bir şekilde araç yoldan kaldırılarak istenen adrese ulaştırılmalıdır.
sektörde birçok oto kurtarma firması var fakat bizi ayıran en önemli özelliğimiz hızlı güvenilir ve işimizi severek yapıyor olmamız. kısa sürede en doğru çözümü üreterek zaman kaybınızı en aza indirgemeyi ilke edinen firmamız aynı zamanda da en doğru ve kaliteli hizmeti en makul fiyata size sunmaktadır.
firmamız sizlere daha iyi hizmet verme adına yoluna devam etmektedir. www.cekicialanya.com

banner84

banner97

banner121

banner82

banner83