banner203

800 muhtar kampa girdi

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in geleneksel hale getirdiği muhtarlar buluşmasının 4’üncüsü yaklaşık 800 muhtarın katılımıyla gerçekleşti. Başkan Türel, 2014’ten bu yana mega projelerin yanında muhtarların talebi üzerine 911 mahallede 35 bin hizmeti yerine getirdiklerini söyledi. İnsana dokunan hizmetlere vurgu yapan Başkan Türel, “70 yaşındaki Necati Öner, ‘İlk kez sabah namazı için musluktan akan suyla abdest aldım’ diyerek sevincini dile getirdi. Kuş uçmaz kervan geçmez denen dağları aşarak hizmeti vatandaşımızın ayağına götürüyoruz” dedi.

800 muhtar kampa girdi
Antalya’daki muhtarlar, Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 4’üncüsünü düzenlediği Muhtarlar İstişare Toplantısı’nda buluştu. 5 yıldızlı Granada Luxury Belek Otel’deki kampa, Kaş’tan Gazipaşa’ya tüm mahallelerden yaklaşık 800 muhtar, ilçe belediye başkanları, muhtar dernekleri başkanları katıldı. Muhtarlar, belediye bürokratlarıyla değerlendirmelerde bulunarak projelerle ilgili fikir alışverişi yaptı, talep ve önerilerini iletti. Muhtarlara MUBİM sistemindeki değişiklikler ve gelişmeler de anlatıldı. Toplantı boyunca çeşitli sunumlar, seminerler ve paneller gerçekleştirildi. Toplantının açılışını Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel yaptı. Muhtarlara “mesai ve yol arkadaşlarım” diye seslenen Başkan Türel, “Geçen hafta Esnaf Odalarımızla istişare toplantısı yaptık. Sonra Kent Konseyi ile projelerimizi ele aldık. Bize tatil yok, hafta sonu, akşam, gece diye bir şey yok. Sanki çalışma hastalığına yakalanmış gibi gece gündüz demeden çalışıyoruz. Esasen gerçekten biraz hastayız, Ayhan Sicimoğlu’nun söylediği gibi, Antalya’nın hastasıyız, Antalya sevdası hastalığına yakalanmışız, bu hastalığın ilacı da devamlı çalışmaktır. Biz çalışacağız, Antalyamız keyif yapacak demiştik ve gördüğünüz gibi 3 senedir durmadan çalışıyoruz. Alanya’daki çöpten elektrik üretecek tesisinden Demre Noel Baba Meydan düzenlemesine, Kemer’deki cadde güzelleştirmesinden Serik’teki Kız Deresi, Hükümet Caddesi düzenlemeleri, yeni kültür merkezi projesine, Elmalı’daki mezbaha ve asfalt plentinden Korkuteli Fatih Caddesi’ne, Gündoğmuş’taki kültür merkezinden Akseki’deki 30 senelik su sorununun çözümüne kadar, Aksu’daki Macun Deresi’nden tutun yine diğer ilçelerdeki birçok hizmete kadar Antalya’ya yapmış olduğumuz çalışmaları saymakla bitiremiyoruz” dedi.

“Birlikte bir ekibiz, Antalya’da çok büyük bir aileyiz” diyen Türel, şunları söyledi: “Biz çalışırsak siz kazanırsınız, siz çalışırsanız Antalya kazanmış olur. Bizim gözümüz ve kulağımız hep sizdedir, sizin desteğinizle çalışıyoruz, sizin taleplerinize elimizden geldiği kadar yetişmeye çalışıyoruz. Beni arayıp ulaşamayan tek muhtarımız yoktur. Sizlerle beraberliğim artık çok uzun zamana gidiyor. 2014 belediye seçimlerinden önce sizlerle bir toplantı yapmıştık, o toplantıya katılanlar hatırlar. O zaman milletvekiliydim ve muhtarların haklarıyla ilgili konular gündemimizdeydi. Çok şükür mahcup olmadık ve Sayın Cumhurbaşkanımızın desteğiyle muhtarlık müessesesi için gerekli düzenlemeler yapıldı ve imkanlar iyileştirildi. Bildiğim kadarıyla 100 TL olan muhtar maaşı benim genel başkan yardımcılığım dönemimde 700 TL oldu, tam 7 misli artırıldı. Sizin yaptığınız işin değeri parayla pulla ölçülmez. Bu bizim muhtara verdiğimiz değer açısından önemli. Hatırlayınız; Muratpaşa Muhtarlar Derneği toplantısında bana bir soru sordular dediler ki ‘Muhtarlıkları kapatacak mısınız?’ Dedim ‘Nereden çıktı?’ Bu işin parti kanadında, başında ben varım. Bu işi tartışmadık bile, böyle bir şey konuşmadık. Bu yalanları atanlar kaçacak delik arıyorlar. Ama yüzleri olmadığı için yine aramızda yüzsüz yüzsüz geziyorlar. Ne oldu, yine ben haklı çıktım. ‘Muhtarlıkları kapatacaklar’ dedikleri Sayın Cumhurbaşkanımız her hafta muhtarlarımızı milletin evinde ağırlıyor. Hem muhtarlarımızın hakları konusunda hem de Antalya’nın sorunları konusunda büyük başarılara imza attık. Her yerde söylüyorum, yapmış olduğumuz bütün eserlerin sahipleri sizlersiniz.” 

"Belediye eğleniyor Antalya çalışıyordu"

Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet alanı 19 ilçeye çıktığı halde hizmetler ve yatırımların azalmadığına, aksine misliyle arttığına dikkat çeken Başkan Türel, “Hatırlayın Büyükşehir Yasası’nı çıkaracağımız zaman ‘Gazipaşa’dan Kaş’a Akseki, Gündoğmuş, Elmalı Korkuteli’ye hizmet götüreceğiz’ dediğimizde birileri çıktı, ‘Antalya’dan Gazipaşa’ya Gündoğmuş’a Kaş’a hizmet mi gidermiş?’ dedi. Ne oldu? Maşallah hizmetler misli misli bereketiyle geldi. Tabii onlar bunları söylerken hesabi bir anlayışla söylüyordu. Allah korusun kaza bela kazansalardı dönüp Gazipaşa’nın, Kaş’ın yüzüne bakmayacaklardı. ‘Biz demiştik bu yasayla hizmet edilmez’ deyip keyiflerine bakacaklardı. Biz çalışıyoruz, Antalya keyifle, mutlulukla yaşıyor. Eskiden belediye eğleniyordu Antalya çalışıyordu, şimdi tersine döndü. Bu başarı bizim sizlerle olan işbirliğimizle oluyor. Sizler talep ettiniz, bilgi verdiniz, bizim gözümüz kulağımız oldunuz, biz de bütün imkânları seferber ettik, mümkün olan en iyi hizmeti vermeye çalıştık. Antalya, İsviçre büyüklüğünde bir şehir. Antalya’nın coğrafyası Katar’ın 2 misli büyüklükte. Hizmet açığı çok olunca hizmetlerin hepsine birden yetişmemiz kolay olmuyor” diye konuştu.

Hayvancılıkla uğraşanlara abone kolaylığı

Türel, şöyle devam etti: “Ama hızımız geçmişle mukayese edildiğinde misli misli fazla. Köylerimizde, hayvancılık konusunda kanun ve yönetmeliklerden kaynaklanan sıkıntılar olmuştur. Bunlar da zamanla düzelmektedir. İşte ASAT’ın su aboneliğinde hayvancılıkla ilgilenen vatandaşlara kolaylık sağladık. 20 metreküp ucuz tarifeyi hayvancılıkla uğraşan yerlerde 40 metreküpe çıkardık. Mandırasında 5-10 tane ineği besleyen, koyununu kuzusunu besleyen vatandaşımız da onların ihtiyacını ucuz fiyat tarifesiyle karşılayabilsin istedik. Tarım aboneliği yapılamıyordu, günlük ihtiyaçları için tarlasının bir köşesine küçük bir kulübe yapmış, abonelik veremiyorduk onun önünü açtık. ‘Geçici abonelik’ dedik belediye hizmetlerinden istifade eden bütün vatandaşlarımıza aboneliklerini de veriyoruz, vereceğiz. Bu konuda ilk düzenlemeyi yapıyoruz, birçok ilk bize nasip oluyor, şükürler olsun. Bunu da vatandaşa büyük bir kolaylık sağlayacağına inanıyoruz. Yaptığımız yatırımların, hizmetlerin yanında bu sıkıntılar son derece azdır.” 

Türkiye'nin örnek projesi

3 yıl önce başlattıkları MUBİM sisteminin Türkiye’de ilk olduğunu hatırlatan Başkan Menderes Türel, “Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye’ye örnek gösterdi ve zorunlu kıldı. Şimdi bütün Türkiye’de MUBİM kullanılıyor. MUBİM, muhtarlarımızın mahallesindeki ihtiyaç ve talebini yollara düşmeden bize iletmesinin ve sonra da yerine getirilmesinin mutluluğunu ve sevincini yaşattı. Taleplerinizin tamamı personelimiz tarafından alındı, incelendi, yerinde görüldü ve imkanlarımız ölçüsünde yerine getirildi. Yetişemediğimiz de oluyor. Bakınız cenaze hizmetlerimizde vatandaşın ve sizlerin memnuniyeti fevkalade yüksek. Belki de Türkiye’de en iyi şehirlerden bir tanesi. Ama mezarlık hizmetlerine geldiğimizde sıkıntılarımız var. İstanbul sınırları genişletmeden önce 300 mezarlık vardı, sınırlar genişleyince bu yüzde yüz arttı 600’e çıktı. Eski büyükşehir sınırlarındayken Antalya’da 5 merkez ilçede 300 mezarlığımız vardı, 2 bin 950’ye çıktı. Düşünün, İstanbul’un kaç misli hesap edin. Buna yetişmek kolay olmuyor ama bunlarla da ilgili tedbirlerimizi alıyoruz. MUBİM Antalya’yı muhtarlarla yönetmemize aracılık etti. Artık Antalya’yı beraber yönetiyoruz. Sizlerin han dediğiniz yere hamam yapmaya çalışan bir belediye başkanıyla çalışıyorsunuz. Böyle olunca da ‘birlikte yönetiyoruz’ lafının altı dolu oluyor” ifadelerini kullandı. 

Dolu dolu bir yılı daha geride bıraktıklarını belirten Türel, yaptıkları hizmetleri şöyle anlattı: “2014 yılında göreve başladığımızdan bu yana Antalyalıların tümüne hizmet sunmak ve Antalya’ya değer katmak için gerçekleştirdiğimiz mega projelerin yanı sıra mahallelerde muhtarlarımızın talebi üzerine 911 mahallede 35 bin hizmeti yerine getirdik. 171 adet çocuk oyun ve spor aletleri grubu kurduk. 163 okulun tamir ve tadilatını, 213 mezarlığın bakım onarımını yaptık. 390 camiye 105 bin metrekare halı döşedik, 430 camide halı temizliği yaptık. 1543 adet mezarlığın temizlik ve peyzajını gerçekleştirdik. 474 adet durak kurduk. Türkiye’de biri Elmalı’da diğeri Manavgat’ta 2 ilçede asfalt plentini kuran ilk belediye başkanı bu kardeşiniz. Bu tesislerimizde üretilen 23 bin480 ton asfalt ile bozulan yollarımıza sadece yama işlemi yaptık. Asfalt değil, yol değil sadece 23 bin 480 ton yamada asfalt kullanmışız. 8 bin 836 metre büz çalışması yaptık. 1819 km sathi kaplama, 513 km sıcak asfalt döktük. 2 bin 504 km stabilize yol, 7 bin 600 km grayderli bakım, 479 km yol bakım onarımı gerçekleştirdik. Kaş’ın Akdağı’nda 3 bin 330 metrede yaşayan insanımızın hayallerini gerçekleştirdik patikadan yürüyerek gittiği yolu traktörü ile taksisi ile çıkılır hale getirdik. Bezirgan Mahallemizin hiç olmayan yayla yolunu açtık, Finike Ernez Mahallemizin 1963 yılında rahmetli milletvekili İhsan Ataöv tarafından verilen yol sözünü hayata geçirdik. 98 km yeni yol açtık ve 417 km’de de karla mücadele yaptık. Ayrıca Akseki merkez mahalleleri ile Cevizli, Günyaka, Susuz Şahap, Ceceler, Karakışla ve Akşahap mahallelerinin 35 yıllık su sorununu çok kısa bir sürede çözdük. Su sorunu nedeniyle sürekli nüfus kaybeden Akseki’nin artık bu derdi de azalacak. Bunlardan 100 yıldır su sorunu yaşayan Hanife Nine’nin selamını getiren Susuz Şahap Muhtarı Kemal Ulaş dedi ki başkanım ‘Susuz Şahap artık susuz değil’ mahalle adının ‘Sulu Şahap’ olarak değiştirilmesi istiyoruz.”

Alanya ilçesinde 12 mahalleyi birbirine bağlayan 192 metrelik Akköprü’yü hizmete açtıklarını kaydeden Menderes Türel, “Finike ve Demre ilçe sınırlarında Başgöz kaynağı ile Demre Belören arası isale yapım hattı işini tamamladık. Bu proje ile Finike ilçesinde Yeşilköy, Yazır, Çamlıbel ve Dağbağ ile Demre ilçesi Çağman ve Belören mahallelerinin içme suyu sorununu çözdük. Bugüne kadar ilk kez içme suyu gelmiş olan Dağbağ Mahallesi sakinlerinden 70 yaşındaki Necati Öner isimli vatandaş ‘İlk kez sabah namazı için musluktan akan suyla abdest aldım’ diyerek sevincini dile getirmiştir. Kuş uçmaz kervan geçmez denen dağları peynir gibi keserek yaylara yollar açıyor hizmeti vatandaşımızın ayağına götürüyoruz” dedi.

Altyapıya 1,5 katrilyon yatırım

Antalya’nın Yeni Büyükşehir Yasası’nın nimetlerini doya doya yaşadığının altını çizen Türel, “Daha önce Özel İdare döneminde içme suyu, sulama ve kanalizasyon için yıllık ortalama 5 milyon lira yatırım yapılırken bu rakamı 4 yılda 1 milyar 560 milyon 634 bin 704 TL’ye çıkardık. 1.5 katrilyon liradan bahsediyoruz. 5 milyon nerede, 1.5 katrilyon nerede? Kolay değil. Bu yatırımlarla Antalya’nın kıyılarını en önemli değeri olan denizini kanalizasyon yatırımlarıyla kurtardık. İşte Serik’teyiz. 2 tane arıtmayı çok kısa sürede bitirmeseydik, Belek kokuyordu. Irmaklarda tutuyorduk pis suyu, deniz kirlenmesin diye, gelen o yabancı basın mensupları görmesin diye. 4 sene önce daha Antalya bu haldeydi keza Manavgat’ta öyleydi Alanya da böyleydi. Sahillerimizdeki Kemer böyleydi, birçok belediyemiz böyleydi maalesef. Ve şimdi hamdolsun bambaşka bir şehir” diye konuştu.

Çiftçiye bedava elektrik

Kurdukları güneş enerji santralleri ile tarımsal sulamaya destek verdiklerini anlatan Başkan Türel, “Çiftçilerimize sulama suyunda elektriği bedava veriyoruz. Bu sene yüzde 20 destek verdik, gelecek sene yüzde 100’e çıkacak. Artık çöpten elektrik temin ediyoruz. Alanya’mızda da benzeri kuruluyor. Bu çöpten elektrik tesisi yarım katrilyona mal oluyor, 400 milyon liranın üstünde bir rakam. Belediye bütçesinden bir kuruş harcamıyoruz yap-işlet-devret modeliyle yapıyoruz. Ayrıca bir de belediyeye para kazandırıyoruz. İş bilenin kılıç kuşananın, çalışınca oluyor. ‘Akseki’ye hizmet mi gider’ bahaneleri yapanların bunları görmesini isterim. Cumhurbaşkanımız sık sık söyler, ‘Bazılarının gözü var görmez, kulağı var duymaz, bazılarında bu hastalık var bizimki de Antalya hastalığı” dedi.

2019 yeni yönetim hazırlığı

Muhtarlara “Türkiye 2019 yılında yeni bir yönetim sistemine geçiyor, buna hazır mıyız?” diye seslenen Başkan Menderes Türel, sözlerini şöyle tamamladı: “16 Nisan’da kabul edilen Anayasa değişikliğiyle milletimiz cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini onayladı. Şimdi bu sistemin uygulamada nasıl işleyeceği konusundaki hazırlıkları yürüyor. Yeni yönetim sisteminde muhtarlarımızın yine çok önemli bir görev üstleneceklerine inanıyorum. Mahalli idareler ve merkezi yönetim organlarıyla mahalle arasındaki ilişki, hiç şüphesiz yine muhtarlarımız üzerinden yürüyecektir. Cumhurbaşkanımızın ve muhtarlarımızın muhabbetini, kucaklaşmasını ilk başlarda anlamayanlar bu muhabbeti çözemeyenler çözemedikleri için meseleyi çarpıtmaya, hatta işi muhtarlarımıza hakarete kadar vardırıyorlardı. Sonra baktık ki onlar da muhtarlarla toplantı yapmaya başladılar, Elhamdülillah iyi bir gelişme değil mi? Demokrasi piramidinin ilk basamağı muhtarlarımız, son basamağı Cumhurbaşkanımız olan bu güzel birlikteliğine, Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak siz mesai arkadaşlarımızla bir araya gelerek şehrimizin tüm meselelerini siyasetten ekonomiye, kültürden spora, altyapıdan üstyapıya her konuyu değerlendirdiğimiz adeta bir fikir şöleni şeklinde geçiyor. Biz iyi bir aileyiz güzel ve güçlü bir aileyiz.”

Konuşmasının ardından Antalya Muhtarlar Derneği Başkanı Nazif Alp ve kadın muhtarlar Antalya’ya yaptıkları hizmetler ve muhtarlara verdiği destek nedeniyle Başkan Türel’e teşekkür plaketi ve çiçek takdim etti.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2017, 10:03

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner84

banner97

banner121

banner82

banner83