banner203

Alanya halķına 'Merdiven Altı' ilaçlama uyarısı

Alanya halķına 'Merdiven Altı' ilaçlama uyarısı
Alanya’da ilaçlama faaliyeti gösteren ilaçlama firması yetkilileri, son günlerde tüm Türkiye’de olduğu gibi Alanya’da da çeşitli tedbirler alınan korona virüs vakası için işyerlerine ve evlere yapılan dezenfekte işlemlerinde vatandaşın dikkatli olmasını, bu işi bilmeyen merdiven altı işletmelere ve kişilere itibar etmemelerini istedi.

Alanya’da ilaçlama firmaları olan Zafer Ünal ve İbat Bostancıoğlu, ortak açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Dezenfeksiyon işlemlerinde yetkili ve belgeli ilaçlama firmaları olarak kullandığımız dezenfektanlar Sağlık Bakanlığı onaylı, ruhsatları ve izin belgeleri mevcut olup, bünyemizde bulunan personelin bu işi yapmak için gerekli izin belgeleri ve bilgileri vardır.

Dezenfekte işlemi yapıldıktan sonra dezenfekte yaptığımıza dair form verip formu Sağlık Bakanlığı sitesine yüklüyoruz. Yani her gün yaptığımız işten Sağlık Bakanlığı’nı da bilgilendiriyoruz. Maalesef Alanya’da ve ülkemizde bu işi bilmeyen, bu konuyu fırsatçılık olarak görmek isteyen kişi ve işletmeler var.

Dezenfeksiyon işlemleri, yetkisi ve belgesi olan ilaçlama firmaları tarafından yapılmalıdır. Bize gelen şikayetlerde var. Bu işler halı temizleme işi yapanların ya da ev temizlik işleri yapanların işi değildir. Aldığımız duyumlara göre oteldeki işinden çıkarılmış kişiler ellerine pompa alıp ‘dezenfekte yaparım’ diyerek vatandaşın kapısını çalar olmuş.

Bu şahıslara ‘Neden yapıyorsun, daha önce yaptın mı, dezenfektede ne kullanıyorsun?’ diye soruyoruz, cevap yok, ‘Aç mı kalayım, hırsızlık mı yapayım’ diye kendilerini savunuyorlar. Halı temizleme firmasına ‘Ne ile nasıl yapıyorsunuz?’ diye soruyoruz, neyi nasıl yaptığını, hangi dezenfektanı kullandığını dahi bilmiyor.

Biz gerekli yerlere bize gelen şikayetleri ilettik, gerekenin yapılması konusunda takipçi olacağız. Alanya halkından özellikle bu dönemde bu konuda dikkatli ve tedbirli olmasını istiyoruz, uyarıyoruz. Dezenfekte işlemini yetkili ve belgeli ilaçlama firmalarına yaptırmaları konusunda uyarıyoruz. 

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2020, 22:43

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83