Alanya Kızılaydan önemli çağrı

Alanya Kızılaydan önemli çağrı
Kızılay Alanya Şubesi dün akşam Atatürk anıtı önünde kan verme etkinliği düzenledi. Vatandaşlara ücretsiz dezenfekten dağıtılarak, son günlerde yaşanan sıkıntı dolayısıyla kan alındı.

Kızılay Alanya Şubesi son günlerde yaşanan kan bulma sıkıntısı dolayısıyla bir etkinlik başlattı. Atatürk Anıtı önünde vatandaşlardan kan alınarak, ücretsiz dezenfektan dağıtıldı.

“BURADA YAPILAN BİR ARACILIKTIR”

Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı ve Kızılay Şube Başkan Yardımcısı Hasan Basri Savaş etkinlik hakkında bilgiler aktardı. Kızılay’ın kan alma birimi hakkında bilgiler veren Savaş, “Profesyonel kan alma birimimiz var. Bu birimimiz 365 gün hizmet veriyor. Burada yapılan bir aracılıktır. Kanı alarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyorlar. Alanya’nın her köşesini tarayarak kan bağışlarını kabul ediyor ve hizmet veriyorlar.” dedi.

KAN BAĞIŞI NASIL YAPILIR?

Kan bağışının nasıl yapıldığı hakkında da bilgiler veren Savaş, “Kan bağışı yapmak isteyen kişi önce sağlık testinden geçiriliyor. Herhangi bir hastalık yada enfeksiyon yoksa kan sayımı yapılıyor. Parmak ucundan alınan küçük bir kanla kan miktarını bakılıyor ve şartlar olumlu ise kişiden kan alınarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.” diye konuştu.

“KAN STOKLARI DAYANMIYOR”

Savaş, Kızılay’ın son zamanlarda kan sıkıntısı çektiğini belirterek, “Hem korona virüs sebebiyle hem de Ramazan Ayı nedeniyle kan bağışı oldukça azaldı. Ancak kan nakli ihtiyacı olan hastalarımız bizleri arıyorlar ve kan istiyorlar. Ancak bizim bağışçı olmadan kan bulmamız mümkün değil. Kan stokları da uzun süre dayanmıyor. Bu yüzden şu an sıkıntıdayız. Tüm Alanya’ya çağrımız acilen kan vermeleridir.” diye konuştu.

“İFTARDAN SONRA ÇADIRIMIZ AÇIK”

Kan alma çadırının 24 saat hizmette olduğunu belirten Savaş, “İftardan sonrada çadırımız açık. Ramazan Ayı nedeniyle kan veremeyen vatandaşlarımız iftardan sonra da kan verebilirler. Diyanetten görüş aldık ve kan vermek orucu bozmuyormuş. Biz sorduğumuz da oruçluyken kan verilebilir hatta büyük bir sevap olduğu söylendi o yüzden hem gündüz hem de akşam tüm vatandaşlarımız kan verebilir.” diyerek açıklamalarını tamamladı. 

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2020, 12:25

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83