Alanya’da fırtınada caretta carettalar sahile vurdu

Alanya’da gece saatlerinde başlayıp sabaha kadar süren şiddetli fırtına sonrası ağaçlar ve evlerin çatıları zarar gördü. Fırtınayla birlikte 1’i ölü 3 caretta caretta sahile vurdu.

Alanya’da fırtınada caretta carettalar sahile vurdu
Alanya’da dün gece saatlerinde başlayarak sabaha kadar süren şiddetli fırtına ve yağış, ağaçların dallarını kırdı ve bazı evlerin çatılarına zarar verdi. Kleopatra Plajı’nda ise fırtınayla birlikte dev dalgaların getirdiği 1’i yavru 3 caretta caretta, sahile vurdu. Caretta carettanın 2’si yetkiler tarafından alınarak İncekum Sahili’ndeki güvenli bölgeye tekrar salınırken, yavru deniz kaplumbağası dalgalara dayanamayıp telef oldu. Telef olan yavru kaplumbağa ise belediye ekipleri tarafından alana gömülmek üzere sahilden alındı.

“Yavru kaplumbağanın telef olduğunu tespit ettik”

Sahildeki caretta carettaları inceleyen Alanya Belediyesi Veteriner İşler Müdürü Saim Kanlı, duyarlı vatandaşların kendilerine haber verdiğini söyledi. Kanlı, “Bugün sabah yağmurlu bir Alanya sabahında duyarlı vatandaşlarımız bizleri ve doğa koruma müdürlüğünü arayarak deniz kaplumbağalarının sahile vurduğunu söyledi. Bunun üzerine doğa koruma müdürlüğü ile birlikte geldik onları aldık. Daha sakin bir denize bırakmak için aldık ancak bir tane yavru carettanın telef olduğunu anladık. Sağlığı için belediye veteriner işleri olarak sağlık durumlarına baktık, her hangi bir sağlık soruları yoktu. Onları normal deniz suyuna bıraktık. Bu dalgaların çok yüksek ve hırçın olmasından kaynaklı bu bölgede hayvanlar nefes alamadıkları için karaya vurup oksijen alamadıkları zaman böyle yaparlar. Dalga dindikten sonra tekrar denize girerler. Şimdi normal suya girdiler, yaşamlarına devam edecekler” dedi.

Caretta carettaların nesli tükenme tehlikesinde

Nesli tükenme tehlikesinde olan nadir canlılardan Caretta caretta'lar yerleşme ve çoğalma kapasitesi yüzünden ve ışık kirliliği nedeniyle bugün sayıları giderek azalmaktadır. Nesli tükenme altında olduğu için koruma altında tutulmaktadır.Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2021, 13:54

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner121

banner144

banner82

banner83