Ali Darı güven tazeledi

Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin seçimli kongresi gerçekleştirildi. Mevcut başkan Darı rakipsiz girdiği seçimde tekrar güven tazeledi.

Ali Darı güven tazeledi
Ali Darı’nın başkanı olduğu S.S. Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi seçimli kongreye gitti. Ali Darı’nın tek aday olarak girdiği seçimli kongre Alanya Belediyesi Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. Kooperatifin genel kuruluna Göller Bölgesi Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Birliği Başkanı Ahmet Tural, CHP İlçe Başkanı Ali Takavut, MHP İlçe Başkanı Mustafa Türkdoğan, Alanya Minibüsçüler Odası Başkanı Doğan Bacak, Antalya Ticaret İl Müdürü Seval Yasak Dizerkonca, Alanya  Mobilyacılar Odası ve Alanya Sanayi Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hüseyin Alataş, Alanya Çevresi Esnaf Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Akkaya, Alanya Pazarcılar Odası Başkanı Hasan Yiğit ile kooperatifin üyeleri katıldı. Genel kurulun açılış konuşmasını yapan Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Darı, kredi kesintilerinin Türkiye’nin tüm bölgelerine aynı olduğunu söyledi. Darı, “Bu kesintileri biz yapmıyoruz. Bu kesintileri yasal olarak banka yapıyor. Aslında banka da yapmıyor, merkez yapıyor. Yüzde 3 bloke kesintisi bu kadar. İkincisi iade oluyor. Yüzde 1,5 kooperatif masraf karşılığı, yüzde 25 üst birlik, yüzde 25 bölge birliği, yüzde 2 banka komisyon alıyor. Yüzde 5 de kredinin faizi var. Dışarıda birisi şöyle birisi şöyle diyor. Mesleğini şoför olarak idame ettirenlere de 500 bin TL’ye kadar kredi veriliyor. Şu ana kadar 15’in üzerinde başvuru oldu. Maalesef kriterler uymadığı için ödeme yapamadık. Taksitlerinizin üzerinden 30 gün geçtikten sonra banka hem sizi hem de kooperatifi izlemeye alıyor. Bunlara çok dikkat edin. Bizde teminatsız kredi sistemi yok. Biz  teminat olmadan kredi vermiyoruz. Hiçbir zaman Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin kredi durdurulmadı. Hiçbir zaman için de paramız yok demedik. Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi şu an dimdik ayakta. Başka yerlerden kredi alıyorsunuz, faiz yüksek diyorsunuz. Bu krediyi kapatalım. Elimizden geldiği kadar yardımcı oluyoruz. Mümkün olduğu kadar Alanya’da bulunan Halk bankalarıyla çalışmaya çalışalım. 126 milyon lira kooperatifin kefaleti var.  Zannediyorum Alanya Şoförler Odası Başkanı burada. Kendisinden bir istirhamım var. Alanya’ya, kamyoncu esnafına yakışır bir garaj olmalı. Bunun içerisinde kamyoncu esnafının oturabileceği bir bina olmalı. Seçim geliyor. Yaptırdık, yaptırmazsak 4 sene daha bağırıp dururuz. Bu Alanya’ya yakışır. Alanya bunu istiyor. Kavgayı bırakın. Hep beraber hizmet dağıtın. Esnaf cayır cayır yanıyor. Hiçbiriniz senetlerinizi ödeyemiyorsunuz. İcra sayıları çoğalmaya başladı. Birbirinizle kavga ediyorsunuz. Bunları bırakın. Birbirimize destek olma mecburiyetindeyiz” dedi. Darı’nın açılış konuşmasının ardından divan oluşturuldu. Divan başkanlığına seçilen Tural, genel kurulun Alanya’ya hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulundu. Tural, “İyi ki Darı’yı tanımışız. Kendisi bize ağabeylik yapıyor. Allah yolunu açık etsin” diye konuştu.

DARI YÜKSEK MAAŞA KARŞI ÇIKTI

Saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı’nı okunmasının ardından yönetim ve denetim kurulu faaliyet raporu ile çalışma raporu okundu. 1 milyon 243 bin 319 TL’nin kooperatifinin masrafları için harcandığının belirtildiği genel kurulda 1 milyon 348 bin 13 TL kar edildiği açıklandı. Kooperatifin aktif ve pasif hesabının 153 milyon 812 bin 42 olarak gerçekleştiği aktarıldı. Genel kurulda 2018 yılı bütçesinin gelir olarak 3 milyon 201 bin 800 TL, giderin ise,  2 milyon 555 bin 500 TL, gelir farkı olarak da 646 bin 300 TL olarak düşünüldüğü paylaşıldı. Sonra yönetim ve denetim kurulu ile çalışma raporunun müzakere edilerek oybirliğiyle kabul edildi. Genel kurulda Darı’nın maaşının arttırılması konusu da görüşüldü.  Yönetim kurulunun kendisi için 2018 yılında 12 bin 500 TL, 2019 yılı için 14 bin TL, 2020 yılı için 16 bin 500 TL olarak hazırladığı teklife karşı çıkan Darı, bu rakamları yüksek buldu. Darı maaş konusunda sadece 115 TL artırım yapılmasını istedi. Genel kurulda konuşan Darı, “Ben aday olarak çıkmadım. Görev istenmez. Görevler verilir. Eğer siz uygun görüyorsanız aday oluruz. Sizinle yolumuzu ayıralım derseniz de hiç alnımızı kırıştırmadan helalleşir, yolumuza devam ederiz” ifadelerini kullandı.  Yapılan açık oylamayla yönetim kurulu asil üyeliklerine Ali Darı, İbat Koç, Mehmet Özen, Veli Balıktay, Fatih Özpelit. Denetim kurulu Zihni Demir, Hasan Sarı seçildiler. Bölge Birliği temsilciliklerine Ali Darı, İbat Koç, Mehmet Özen, Veli Balıktay, Fatih Özpelit seçildiler.

“YAZIK BİZE”

Dilek ve temenniler bölümünde konuşan Necla Ayşen, “Yüksek bir meblağda zaman zaman çocuklarımın ticari işlerinden dolayı para çekiyorum. Darı’yı tenzih ediyorum. Sanırım bu durum bankayla ilgili. Bir, iki sorunumuz var. Bu sorun hepimizin diye düşünüyorum.  Ben 100 bin Euro’luk bir dairemi ekspere sunduğum zaman değerinin altında para çıkarıyor. Bu meblağ yeterince düşmesine rağmen sayın başkanım elinde olmayarak kanunlardan dolayı zaman zaman 100 bini geçmeyecek meblağda para çekiyorum. Ödemelerimizde bir sorun yok. Yalnız başkanım elinden geleni yaptı. Başkanım böyle bir dairenin karşılığında 100 bin TL kredi çektim. Yetmedi. İkinci bir kredi hakkınız var. Bunun için tekrar başkanıma geldim. Benden tekrar bir mülk istedi. Bir dükkan verdik. Yine 100 bin TL aldık. Kanun 100 bin TL’yi geçmeye izin vermiyor. Her mülküme bir para mı çekeyim? Zaten 2 taneden başka çekim hakkım yok. Bu kez ne oluyor? Bankaya gidiyorum. Diğer bankalardan çektiğim paralar var. Ben bu kez kredim yetmediği için bankadan kredi çekiyorum. Yazık bize” dedi.

“İCRA KOYDUĞUNUZ ZAMAN SORUN ÇÖZÜLMÜYOR”

Hasan Lök de, “Kendi kulaklarımla duydum. Bir avukat dedi ki, ‘Bu kadar araba kovaladım. Bir tane arabayı bağlattığım zaman sevinçten çığlık attım.’ Bu kadar mutlu olmuş. Avukatlara diyorum ki, bu araçları bağlattığınız zaman, ipoteklere icra koyduğunuz zaman sorun çözülmüyor.  İnanın bildiğim 2,3 yıl bağlı araçlar var. Araçlar hurda olmuş. Paranın faizi yukarı çıkmış. Arabanın değeri aşağıya inmiş. Avukata diyorum ki arabayı bağlayacaksan sabaha satışa çıkar. Sabaha satışa çıkaramayacaksan bağlatma. Çünkü bu arabayı bağlattığın  zaman o esnaf başkasına, başka esnaf da diğerine kefil. Bir araç 10 esnafı bitiriyor” diye konuştu.

BACAK’TAN LÖK’E TEPKİ

Araç yaşı konusuna da değinen Lök, “Ben öğrenci servisi hizmeti sunuyorum. Benim servis hizmeti sunduğum aracın hizmet yaşı 12. 13 yaşına geldiği zaman bu araç servis yapamıyor. Aynı şekilde personel servisi sunan araçların yaşı 20. Ben 13 yaşına kadar servis yaptığım araçla en fazla 45-50 kiloluk öğrenci taşıyorum. 20 yaşına kadar servis hizmeti sunan araçlarla 80-130 kiloya kadar insanlar taşınıyor. Şimdi soruyorum, 50 kiloyu taşıyan araç mı yorulur? Yoksa 130 kiloyu taşıyan araç mı yorulur? Bizim bir tane hafif ticari araç üreten fabrikamız yok. Biz bu arabaları ithal alıyoruz” sözlerine salonda bulunan Minibüsçüler Odası Başkanı Bacak tepki gösterdi. Bacak, “Burası bir kooperatifin genel kurulu. Sıkıntınız varsa bana geleceksiniz” ifadelerini kullandı. Tural da, Lök’ten seçim dönemindeki genel kurulda konuşulan konuların kooperatifte konuşulmamasını istedi. Lök ise, kimseyi hedef alarak konuşmadığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2018, 17:13

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83