banner203

Balon Balığı avcılığında yeni dönem! Tane başı ödenecek tutar belli oldu

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesine İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre Balon balığının benekli türüne 500 bin adedine kadar her bir adedi başına 5 lira destekleme ödemesi yapılacak. Diğer türlerine 5 milyon adede kadar ise her bir adet başına 50 kuruş destekleme ödemesi verilecek.

Balon Balığı avcılığında yeni dönem! Tane başı ödenecek tutar belli oldu

Alanya’da 2022 yılı Balon balığı alımları 3 Ocak 2022 tarihinde başladı. Balon balıklarının teslim alma yöntemi bütün balık veya kuyruk alımı olarak gerçekleştirilecek. Balon balığı avcılığı ve sonrasında yapılacak işlemler ile balık alım uygulamasında düzenlemeye gidildiğini açıklayan Alanya İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Rüzgar;  Yayınlanan yeni tebliğin, Türkiye karasularında yayılım gösteren yabancı istilacı balon balıklarının üzerinde av baskısı oluşturarak mevcut popülasyonlarının ve stoka katılım oranlarının düşürülmesi, ülke balıkçılığının ve ekonomisinin uğrayacağı zararın azaltılması, sucul biyolojik çeşitliliğin ve stokların korunması, kaynakların sürdürülebilir ve rasyonel kullanımının sağlanması ve balon balıklarının ekonomiye kazandırılması amacıyla balıkçılara verilecek desteklemeye ilişkin iş ve işlemlerle ilgili usul ve esasları belirlediğini ifade etti.

İlçe Müdürü Rüzgar açıklamasında şunları kaydetti; “Balon balığının benekli türüne 500 bin adedine kadar her bir adedi başına 5 lira destekleme ödemesi yapılacak. Diğer türlerine 5 milyon adede kadar ise her bir adet başına 50 kuruş destekleme ödemesi verilecek. Bu tebliğ önümüzdeki 2 yıl boyuncada geçerli olamaya devam edecek. Avlanacak balon balıkları bütün veya kuyruk olarak karaya çıkartılacak ve karadaki bertaraf işlemleri sadece Bakanlığımıza bağlı il/ilçe müdürlükleri aracılığıyla gerçekleştirilecek. 

banner111

Alanya’da balon balığı teslim noktası balıkçı barınağı olarak belirlendi. Balıkçılar tarafından avlanan balon balıkları Alanya balıkçı barınağında Su Ürünleri birimimiz tarafından her hafta Pazartesi-Çarşamba ve Cuma günleri saat 09:00-12:30 saatleri arasında kuyruk veya bütün olarak teslim alınacak. Balon balığı alımlarının kuyruk teslimi şeklinde yapıldığı durumda kuyruk kesimi, balıkçı gemilerinde koruyucu eldivenler kullanılarak insan sağlığına risk oluşturmayacak koşullar altında yapılacak. Balon balığının ilan edilen teslim noktalarından karaya çıkartılmak üzere sadece kuyruğu alınacak, kuyruğu dışında kalan kısmı karın bölümünden yarılarak kıyıdan en az 1 deniz mili mesafede denize atılacak. Balon balıkları karınları yarılmadan, kıyıya bir deniz mili mesafeden daha yakın noktalarda, koylarda, liman ve barınak içlerinde kesinlikle denize atılamayacak.”  dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2022, 11:53

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner84

banner97

banner121

banner82

banner83