Büyükşehir 2017 yılı Faaliyet Raporu kabul edildi

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel, belediyenin 2013’te 55 milyon lira olan toplam yatırımının, 2017’de 1 milyar 70 milyon lira olarak gerçekleştiğini söyledi.

Büyükşehir 2017 yılı Faaliyet Raporu kabul edildi
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 yılı Faaliyet Raporu, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AK Parti ve MHP’nin evet, CHP’nin çekimser oyları ile kabul edildi. Faaliyet raporunun görüşüldüğü ilgili gündem maddesinde meclis üyeleri sırasına geçen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, icraatlarını anlattı, muhalefetin eleştiri ve sorularını cevapladı. 

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin çok ciddi yatırımcı ve icracı bir belediye olduğunu ifade eden Türel, “Bunu ben değil, rakamlar söylüyor. 2013’te Büyükşehir Belediyesinin toplam yaptığı yatırım 55 milyon lira, yatırımın bütçeye oranı yüzde 13.14 iken, 2017’de yatırım bütçesi 1 milyar 70 milyon liraya fırlamış, yatırımın bütçeye oranı yüzde 55 olmuş. Bunu nasıl başarmışız? Büyük abim emretti diyerek belediyeye personel doldurup, belediyenin bütün kaynaklarını personele harcayıp, arkasından haksız tazminatlarla belediyenin milyonlarını bazı kişilere peşkeş çekip, ondan sonra da yatırım bütçesinde yüzde 55’leri tabi bulamazsınız. Yüzde 13’de kalırsınız” diye konuştu. 

“Personel tasarrufu yatırıma” 


Personel harcamasında son bir yılın mukayesesini yapan Türel, “2016’da toplamda harcadığımız personel rakamı 198 milyonmuş. Enflasyona göre personel maaş artışlarını da ön görürsek buna rağmen 2017 senesinde bu rakam 186 milyona düşmüş. Bana soruluyor ya nereden geliyor bu değirmenin suyu diye. İşte değirmenin suyu buralardan geliyor. Sıkı, tasarruflu bütçe yönetiminden geliyor” dedi. 

“365 milyon bütçe fazlası verdik” 

Başkan Menderes Türel, “Biz bunları başararak bu rakamlara ulaşıyoruz. Geçtiğimiz haftalar içerisinde uluslararası kredi kuruluşu Fitch, Antalya raporunu yayınladı. Notumuz gene aynı şekilde BB+ olarak devam ediyor. Fitch’in raporunda 2017’de Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 365 milyon lira operasyonel cari fazla gerçekleştirdiği ifade ediliyor. Yani 365 milyon lira operasyonel cari fazla ne demek. Yatırım ve faiz çıktıktan sonra verilen bütçe fazlası demek. Bu 2016’da 221 milyonmuş. Bunlar Fitch’in rakamları. Bugün Antalya Büyükşehir Belediyesi açık konuşuyorum, destan yazıyor destan.” 

Konyaaltı’nın bir bölümü 23 Nisan’da açılıyor 

Başkan Türel, yap-işlet-devret modeliyle yatırımcı çıkmayınca, belediye şirketi ANTEPE tarafından yapımı devam eden Konyaaltı Sahili Projesi’nin Boğaçayı Köprüsü’nden Sealife’a kadar bir bölümünü, yine varyanttan itibaren Beach Park’ın bir bölümünü 23 Nisan’da hizmete açmayı planladıklarını müjdeledi. 

Görevini iyi yapan bekçiye maaş ödülü 

Sık sık şantiye alanını tebdili kıyafet ile denetlediğini söyleyen Başkan Türel, proje alanında iş güvenliğine büyük önem verdiklerini kaydetti. Bu denetlemeler sırasında başına gelen bir olayı da paylaşan Türel, “Tebdili kıyafetle şantiyeyi denetlemeye gitmiştim. Kafamda şapka. Bekçi kapıdan beni almadı. Kardeşim giremezsin dedi. Benim burayı denetlemem lazım dedim. Arkasındaki diğer görevli arkadaş tanıdı dedi ki başkanımız. Ben de içeri girdikten sonra bu arkadaşa bir maaş ödül verin dedim. Görevini iyi yapıyor çünkü. Gerektiği yerde tanımıyorsa beni bile almayacak dedim. Dolayısıyla bizim için iş güvenliği bu fevkalade önemli.” 

“Gerçek dışı bilgiler yazılıyor” 

Kepez-Santral’de devam eden Kentsel dönüşüm projesi ile ilgili de açıklamalar yapan Başkan Türel, bu projenin ihalesini alan Sur Yapı ve proje ile ilgili gerçek dışı bilgilerin muhalefetin havuz medyası tarafından yazıldığını ifade etti. Projenin ilerleyişiyle ilgili bilgiler de veren Türel, “Ruhsatların hepsi 30 Haziran tarihi itibariyle kesildi. Bir inşaat yapıyorsan hem de bunu yapan belediyeyse buraya ruhsat verilmez mi? Buralara ruhsatsız inşaat yapılmayacağını bu meclisteki herkesin iyi bilmesi lazım. Hepsinin ruhsatları kesildi ve bu ruhsatlar kapsamında işlemler yürütülüyor şu anda” dedi. 

“Kepez-Santral’de tapular Ocak’ta teslim” 

Kepez-Santral’de 22 tane kule vincin hummalı bir şekilde çalıştığını anlatan Başkan Türel, 3 bin 200 hak sahibine ait 5 binin üzerinde konutu önümüzdeki Ocak’ta vermek üzere bir hazırlığın ve gayretin olduğunu söyledi. Türel, hak sahiplerine tapularının ve evlerinin en geç Ocak 2019’da teslim edileceğini belirtti. Konuyla ilgili yönetim planının da hazırlandığını söyleyen Türel, “Tapuyu zaten vereceğiz. Türkiye’de satılan bütün konutların önce satış sözleşmesi yapılır sonra tapusu verilir. Kat irtifakını kurmadan nasıl tapu vereceksiniz. Kat irtifakını kurunca tapularını da vereceğiz” diye konuştu. 

“Balbey bu ay Koruma Kurulu’nda” 

Balbey projesinde yüzde 58’lik bir mutabakatın söz konusu olduğunu belirten Başkan Türel, “Konut ticaret dağılımı soruldu. Gelişme alanında yüzde 32 konut yüzde 68 ticaret olduğunu arkadaşalar bilgisini verdi. Ve Balbey projesi bu ay itibariyle Koruma Kuruluna inşallah girecek. Orada da birinci etabın çalışmalarına inşallah kurul kararları teşekkül ettikten sonra sağlamış olacağız” şeklinde konuştu. 

“Eleştirdiğiniz projeler sizin projeleriniz” 

Sobacılar Çarşısıyla ilgili eleştirileri de yanıtlayan Türel, kurumlarda sürekliliğin esas olduğunu hatırlatarak, “Eleştirdiğiniz projeler sizlerin projeler haberiniz olsun. Sobacılar Çarşısı CHP’li Büyükşehir döneminde elde edilen bir projedir. Aynı şekliyle benim tarafımdan ilk dönemimde uygulanmıştır. Benim yaptığım yeri sonra siz açtınız. Beğenmediğiniz projelerin hepsi neredeyse CHP’ye ait dönemde yapılmış. Biz beğendik ve uyguladık. Doğu Garajı da dahil, Sobacılar ve Doğu Garajı yarışma projelerdir ve CHP döneminde elde edilmiş projelerdir. Onları bir öğrenin de belki kendi arkadaşlarınızın yaptığı projeleri eleştirmezsiniz.” 

“Ağızdan çıkanları kulaklar duymalı” 

Başkan Türel, “arsenikli su” iddialarıyla ilgili de tepki gösterdi. Antalya’da bu sene belki de tüm zamanların turist rekorunun beklendiğini açıklayan Türel, “Bu şehirde tüm siyasiler, iktidarıyla muhalefetiyle söyledikleri lafı, ağızlarından çıkan sözü iyi hesap etmeliler. Ağızlarından çıkanı kulakları duymalı” dedi. 

"Antalya’ya yapılan ihanettir" 

Arsenikli su sorununun yurt dışında gündeme gelmesi halinde Antalya’nın turist kaybı yaşayacağını belirten Türel, “Antalya’ya turistlerin gelmemesi yüzünden CHP sevinir Antalya’da ama biz üzülürüz. Bu kadar sorumsuzca Antalya gibi bir turizm şehrinde hiçbir siyasetçi konuşamaz. Onun için ‘Antalya’ya yapılan ihanettir’ diye beyanat verdik. Onun için ‘vatan hainliğidir’ diye cevap verdik. Ayrıca da doğru değil” ifadelerini kullandı. 

“Antalya’da yüzde 10 oranı aşılmadı” 

Para ödeyerek alınan sularda bile arsenik bulunduğuna dikkat çeken Türel, “Suyun içinde arsenik olur. Bunu oranı yüzde ikiler üçler beşlerdir. Bunun onu geçmemesi gerekir. Affedersiniz pis su arıtmasına yakın bir yerden numune alırsınız belki orada bir seferlik aşar. Ama zaten biz onu halkın kullanımına vermiyoruz ki. Antalya’nın hiçbir yerinde bu bırakın yüzde 10 aşmayı, beşi bile aşmamıştır.” 

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2018, 13:30

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83