İşte seyahat yasağının detayları

İşte seyahat yasağının detayları
Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın koronavirüsle mücadeleye karşı açıkladığı yeni tedbir paketinde en çok dikkat çeken maddelerden olan şehirlerarası seyahat yasağının detayları belli oldu. Alanya için en çok dikkat çeken detay ise otobüslerin yalnızca il merkez otogarlarında durabilecek olması oldu.

Ülkemizde vaka sayısının her geçen gün arttığı COVİD-19 salgını sonrasında koronavirüsle mücadele kapsamında alınan yeni tedbirleri dün Cumhurbaşkanı Erdoğan kamuoyu le paylaşmıştı. 7 maddelik tedbir paketinde en çok dikkat çeken madde şehirlerarası yolculukların mücbir sebepler dışında kısıtlanıp valilik iznine tabi olmasıydı. Gelen seyahat yasağının detayları belli oldu. Tedavisi şehir dışında yapılmak üzere sevk edilen hastalar, kalacak yeri olmayanlar, birinci derece yakını vefat edenler ve ağır hastalığı olanlar valilik izni ile seyahat edebilecek. Seyahat yasağı bugün saat 17.00'den itibaren geçerli olacak. 17.00'den itibaren yapılacak seyahatler valilik iznine tabii olacak.

KURULDAN SEYAHAT BELGESİ ALAMAYAN YOLCULUK YAPAMAYACAK

İller arasında seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar, valilerin/kaymakamların koordinesinde oluşturulacak Seyahat İzin Kurulu'na başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesi talebinde bulunacak. Talebi uygun görülenlere kurul tarafından seyahat güzergahı ve süresini içerecek şekilde "şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi" düzenlenecek. Seyahat İzin Kurulu vali/kaymakamın belirleyeceği kamu görevlisinin başkanlığında, emniyet temsilcisi, belediye temsilci, otogar sorumlusu ve ilgili meslek odası temsilcisi yoksa konuya ilişkin sivil toplum temsilcisinden oluşacak. Otogarlarda görev yapacak bu kurulların görevinin niteliğine uygun yerler tahsis edilecek. Seyahat İzin Kurulunca, şehirler arası otobüs seyahat izin belgesi verilenler tarafından yapılan başvurular dikkate alınarak otobüs seferi planlaması yapılacak ve ilgililere bilgi verilecek.

OTOGAR GİRİŞ-ÇIKIŞLARINDA SAĞLIK KURULU HAZIR BEKLEYECEK

Seyahat etmesine izin verilen otobüslerdeki yolcuların ve personelin sağlık kontrollerinin yapılması amacıyla otogar çıkışlarında sağlık kontrol noktaları oluşturulacak, yolcuların sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra otobüs seyahatine başlayabilecek.Seyahat İzin Kurulunca, otobüsle yolculuk yapacak vatandaşların listesi, telefonları, gidecekleri yerlerdeki adreslerini belirtilen yolcu listeleri gidilecek ildeki valiliğe bildirilecek.Valiliklerce, illerine gelecekleri bildirilen yolcuların il girişlerinde kontrolleri gerçekleştirilecek. Karantinaya alınmasını gerektirecek bir durumun tespit edilmesi halinde ilgili kişiler 14 gün süreyle karantinaya alınacak. Karantinaya alınmayanlar arasında 14 gün süreyle gözlem altına kalmaları gereken vatandaşlara evlerinde kalmaları hususu tebliğ edilecek ve uyulup uyulmadığı sürekli kontrol edilecek.Bu süreçte otogarlarda görev yapacak tüm personelin rutin aralıklarla sağlık kontrolünden geçirilmesi sağlanacak.

ALANYA OTOGARINA OTOBÜS GİREMEYECEK Mİ?

Yolculuğuna izin verilen otobüsler seyahat güzergahlarında ancak il otogarlarında duracak ve durdukları illerin valiliklerince seyahat etmesine izin verilen yolcuları kapasitelerinde boşluk olması durumunda alabilecek. Bu durumda Alanya Otogarı'nda yolcu indirme- bindirme işlemleri yapılamayacak. Antalya Şehirler Arası Otobüs Terminali Antalya Valiliği'nin koyduğu sınırlar çerçevesinde izin verilen seyahatine izin verilen yolcular üzerine işleyecek. Süreç boyunca otobüs firmalarının şehir içi servis hizmetleri yasaklanacak. İzinsiz yolculukların önlenmesi için valiliklerce yol kontrol noktalarında gerekli tedbirler planlanacak.Otobüslerin güzergahlarında mola verdikleri yerler, valiliklerce sürekli hijyen kuralları açısından denetlenecek ve sağlık kurallarına uygun olarak faaliyet yürütmeleri sağlanacak. Bu durumda Alanya Otogarı'nda yolcu indirme- bindirme işlemleri yapılamayacak.  

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2020, 11:40

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83